Data publikacji:

Jaki rozdzielacz USB kupić? Najlepszy hub USB

Rozdzielcze USB to niezwykle przydatne akcesoria, które przydadzą się w prawie każdym domu. Ułatwiają one życie osobom chcącym podładować lub skorzystać jednocześnie z wielu różnych urządzeń podłączanych do portów USB. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze z nich.

Czytaj również: Najciekawsze i najbardziej praktyczne gadżety do komputera

rozdzielacz usb

Obecnie prawie każdy z nas posiada w domu od kilku do nawet kilkunastu urządzeń elektronicznych korzystających z popularnego złącza USB. Wiele z nich to przydatny sprzęt peryferyjny podłączany do stacjonarnych komputerów lub laptopów.

Niestety, korzystając z nich, bardzo często stykamy się z problemem braku wystarczającej liczby portów USB. Zaradzić powinien temu dobry rozdzielacz USB, który często określany jest również mianem rozgałęziacza lub huba. Radzimy, jaki z nich będzie dla nas najlepszy.

Co to jest hub USB?

Hubów USB poszukują zazwyczaj posiadacze laptopów. To naturalna potrzeba, bowiem producenci tych komputerów starają się oferować jak najbardziej kompaktowe i smukłe urządzenia, poświęcając dla tych cech dodatkowe złącza. Zdarza się więc, że w mniejszych laptopach znajdziemy nawet tylko jedno wejście USB. Jeżeli jednak używamy komputera do pracy, często poza myszką chcielibyśmy również podłączyć dysk zewnętrzny, pendrvie'a, skaner, drukarkę, smartfon lub inne gadżety elektroniczne. 

Rozdzielacz USB pełni rolę podobną do tradycyjnego przedłużacza elektrycznego z wieloma gniazdkami zasilania. Dzięki technologii stojącej u podstaw standardu USB, do jednego gniazda możemy podłączyć huba z nawet kilkunastoma dodatkowymi złączami, bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na działanie korzystających z nich urządzeń. 

Podkreślmy, że wszystkie rozdzielacze to sprzęt typu Plug & Play, a więc po ich podłączeniu nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności, takich jak instalacja sterowników, są one bowiem automatycznie rozpoznawane przez system operacyjny.

Rodzaje rozdzielaczy USB

Producenci hubów USB mają szerokie pole do popisu, z którego korzystają na wiele sposobów. W sklepach znajdziemy zarówno niewielkie rozdzielacze z trzema portami, jak i duże listwy z nawet ponad dziesięcioma gniazdami. Sprzęt ten możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  • rozdzielacze aktywne – do poprawnego działania wymagają one dodatkowego zasilania sieciowego. Modele te przeznaczone są dla osób korzystających z jednego lub kilku zewnętrznych dysków twardych, zapewniają one bowiem stałe i wysokie napięcie niezbędne do poprawnego działania napędów;
  • rozdzielacze pasywne – nie potrzebują dodatkowego zasilania i działają od razu po podłączeniu do komputera lub innego urządzenie. Nie obsłużą one jednak poprawnie sprzętu wymagającego większego napięcia, takiego jak zewnętrzne dyski twarde.

Na co zwracamy szczególną uwagę przy zakupie huba USB?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór rozdzielacza USB będzie z pewnością liczba posiadanych przez niego portów USB. W tym przypadku jest ona kwestią czysto personalną. Na wszelki wypadek warto jednak zdecydować się na model posiadający o jedno lub dwa porty więcej niż potrzebujemy w chwili zakupu.

Następnie możemy przyjrzeć się standardom przesyłu danych obsługiwanych przez sprzęt. Dla zachowania jak najlepszego transferu danych (ważnego w przypadku dysków przenośnych) zaleca się korzystanie ze rozdzielczy USB 3.0. Nie zaszkodzi wybrać też modelu z coraz popularniejszym gniazdem USB-C.

Wpływ na decyzję o zakupie powinny mieć również wymiary urządzenia, zwłaszcza jeżeli planujemy nosić go ze sobą, by np. popracować na komputerze w miejscu publicznym, takim jak kawiarnia. Nie bez znacznie jest tu też jakość wykonania obudowy i jej oporność na ewentualne uszkodzenia.

Autor: Michał Kułakowski