Data modyfikacji:

Jaki kabel SATA wybrać? SATA II czy SATA III?

SATA to używany powszechnie standard pozwalający na podłączenie do komputerów rożnego typu dysków twardych, SSD oraz napędów optycznych. Ze złącza tego typu korzystają nie tylko  stacjonarne pecety, ale również laptopy i konsole do gier, takie jak PlayStation 4. Tłumaczymy najważniejsze różnice pomiędzy technologią SATA II oraz SATA III.

Czytaj również: Kabel SCART - wady i zalety

sata

SATA lub Serial ATA (ang Serial Advanced Technology Attachment) to szeregowa magistrala komputerowa, która służy do komunikacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami komputera, a urządzeniami pamięci masowej. Mowa tu o magnetycznych dyskach twardych, dyskach SSD oraz napędach optycznych.

Pierwsze płyty główne i urządzenia korzystające z tego standardu pojawiły się na początku lat 2000. Przyniosło to wówczas długo oczekiwany przełom, bowiem łącza SATA zastąpiły powolne szeregowe złącza ATA, których używano od połowy lat 80. Ich charakterystyczne, niezwykle szerokie taśmowe kable były niezwykle uciążliwe i zajmowały wiele miejsca w obudowach komputerów.

Zastąpienie ich wąskimi i łatwymi w instalacji kablami SATA pozwoliło na uporządkowanie wnętrza pecetów oraz poprawienie przepływu powietrza w ich wnętrzu.

SATA, SATA II i SATA III - różnice

Technologia SATA posiada w sumie trzy wersje, które różnią się między sobą prędkością transferu danych pomiędzy nośnikiem danych a komputerem. Wpływa ona na to, jak szybko instalujemy pliki na dysku, a także jak szybko odczytywane są one z niego przez różnego rodzaju aplikacje czy gry, co przekłada się na ich wydajność.

Wszystkie wersje technologii są wstecznie kompatybilne. Oznacza to na przykład, że dyski SATA III podłączone do złącza SATA II będą działały normalnie, ale osiągną jedynie transfer oferowany przez starszą wersję standardu. Sytuacja działa również w drugą stronę. Starsze dyski SATA II podłączone do portu SATA III na płycie głównej nie osiągną wyższych transferów danych.

Standardy przesyłu danych SATA: 

  • oryginalny standard SATA pozwala na transfer danych z maksymalną prędkością 1,5 Gb/s, 150 MB/s,
  • SATA II pozwala na transfer danych z maksymalną prędkością 3 Gb/s, 300 MB/s,
  • SATA III oferuje transfer danych z maksymalną prędkością 6 Gb/s, 600 MB/s.

Jaki kabel SATA wybrać?

Obecnie praktycznie wszystkie dyski na rynku korzystają ze standardu SATA III. W wielu komputerach znajdziemy jednak jeszcze jedno lub kilka starszych wejść SATA II. Producenci płyt głównych, obudów lub dysków twardych często dołączają do nich kable SATA.

Uważny posiadacz peceta może czasami zauważyć, że niektóre z nich posiadają loga z konkretną wersją standardu. Pojawia się więc pytanie, czy rodzaj kabla SATA ma jakiekolwiek znaczenie dla działania napędu? Wbrew temu, czego można byłoby się spodziewać, odpowiedź jest niezwykle prosta – nie ma żadnego. Bez względu na to, jakiego przewodu użyjemy, efekt powinien być taki sam.

Problemy mogą pojawić się jedynie wtedy, gdy jest on uszkodzony lub mocno zużyty. Wydajność dysku zależy jedynie od tego, jaki standard transferu danych obsługuje oraz do jakiego portu został podłączony.

Autor: Michał Kułakowski