Data modyfikacji:

Jak zwiększyć pamięć w laptopie? RAM i miejsce na dysku? 

Jeżeli zaczyna brakować ci wolnego miejsca na dysku, a laptop przestaje radzić sobie z bardziej wymagającymi aplikacjami, pora zacząć działać. Radzimy więc, jak zwiększyć pamięć w laptopie.
jak zwiększyć pamięć w laptopie
Brak odpowiedniej ilości pamięci w laptopie skutkuje zmniejszeniem szybkości pracy komputera, w tym systemu operacyjnego oraz wszystkich aplikacji. Problemy tej natury są jednak dwojakie. Część może wynikać z braku miejsca na dysku przechowującym pliki systemowe, a druga być następstwem niedostatecznej ilości dostępnej pamięci RAM. Przyjrzyjmy się każdemu zagadnieniu z osobna.

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) to jeden z kilku fundamentalnych komponentów każdego komputera. Jej zadaniem jest przechowywanie danych niezbędnych do działania systemu operacyjnego oraz uruchomionych w nim programów. Wszystkie trafiające do niej informacje są na bieżąco nadpisywane i całkowicie kasowane po wyłączeniu laptopa. Zwiększenie ilości dostępnej pamięci RAM możemy dokonać poprzez optymalizację działania systemu lub fizyczną wymianę jej kości.

Porządki w systemie operacyjnym

Optymalizacja działania systemu operacyjnego to najprostszy sposób na odciążanie pamięci RAM. Proces nie jest oczywiście skomplikowany i przeprowadzimy go z poziomu Windows 10 bez potrzeby instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Po wciśnięciu kombinacji klawiszy „ctrl”, „alt” i „delete” wybieramy z menu opcję Menedżer zadań. Na głównym ekranie otwartego okna zobaczymy listę aktualnie działających programów, w tym zasoby komputera, jakie aktualnie zużywają. 

Możemy tu sprawdzić, jaki program pobiera największą ilość pamięci RAM. Najczęściej nieposkromionym apetytem odznaczają się programy uruchamiane automatycznie przy starcie systemu, o których bardzo często zapominamy. Bardzo często winowajcami są antywirusy stale skanujące peceta, a także przeglądarki internetowe, zwłaszcza gdy mamy w zwyczaju otwierać w nich bardzo dużą liczbę kart. Jeżeli zidentyfikujemy problematyczne oprogramowanie, powinniśmy je odinstalować lub wyłączyć w nim funkcje autostartu.

Alternatywną metodą na poprawę sytuacji jest też kompletna reinstalacja systemu operacyjnego.

Wymiana/rozszerzenie pamięci RAM w laptopie

Jeżeli problemów z powolnie działającym laptopem i niedostateczną ilością pamięci nie da się rozwiązać poprzez optymalizację systemu, pozostaje nam opcja rozszerzenia lub wymiany RAM-u. Zadanie nie jest trudne, ale nie wszystkie komputery pozwalają na instalację nowych kości pamięci. Przed decyzją o zakupach trzeba oczywiście sprawdzić to w dokumentacji sprzętu.

Jaka pamięć RAM w laptopie?

Pamięci RAM w laptopach umieszczone są na tzw. kartach SO-DIMM. Są one mniejsze od klasycznych kości PC i nie posiadają własnych radiatorów oraz niepotrzebnych dodatków, takich jak np. podświetlenie RGB. Podczas poszukiwania właściwej kości zwracamy też uwagę na jej standard, który określa szybkość działania, wydajność oraz poziom zużycia energii. W nowych komputerach spotkamy wyłącznie najlepsze obecnie kości typu DDR4, w starszych natomiast DDR3. Pamięci obu typów są ze sobą całkowicie niekompatybilne.

Jak zwiększyć pamięć dysku w laptopie?

Wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze – z pozoru niespodziewanie na naszym dysku zaczyna brakować wolnego miejsca na nowe dane. Jeżeli osiągniemy krytyczny punkt prawie całkowitego wypełnienia napędu, w przypadku dysku systemowego spowolnieniu ulegnie praca komputera oraz wszystkich programów, a Windows przestanie ściągać najnowsze aktualizacje. 

Porządki na dysku i w systemie Windows

Podstawową metodą na zwolnienie miejsca są oczywiście generalne porządki na dysku, odinstalowanie niepotrzebnych programów i archiwizacja danych, które można przenieść do chmury lub na zewnętrzny nośnik danych, np. pendrive. 


Przeczytaj także: Jak sprawdzić ilość RAM-u w komputerze?


Bardzo często winny jest też sam Windows, który często przechowuje gigabajty plików tymczasowych pozostałych po poprzednich aktualizacjach. Dodatkowe miejsce na dysku jest zarezerwowane także wówczas, gdy włączyliśmy funkcję przywracania systemu operacyjnego do wcześniejszej stabilnej konfiguracji. Jeżeli nie boimy się potencjalnych problemów z komputerem, możemy zrezygnować z tej awaryjnej możliwości w opcjach systemowych. W panelu sterowania Windowsa, w zakładce do zarządzania pamięcią, znajdziemy też opcje pozwalające na oczyszczenie dysku z danych tymczasowych i innych niepotrzebnych plików. Okienka samodzielnie sugerują nam zresztą ich użycia za pośrednictwem komunikatów wyświetlanych nad paskiem zadań. 

Wymiana dysku w laptopie

Drugą opcją jest całkowita wymiana dysku w laptopie. Nie wszystkie komputery dają taką możliwość, dlatego warto skonsultować się z instrukcją producenta. Z drugiej strony, niektóre komputery pozwolą na instalację dodatkowego napędu, bez potrzeby ponownego instalowania systemu operacyjnego.

Właściciele laptopów wybierają jeden z trzech dostępnych na rynku rodzajów napędów.
Dyski twarde HDD – najtańszy rodzaj dysku na rynku, który jest wciąż najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, jeśli planujemy przechowywać duże ilości danych (przeciętny rozmiar to 1 - 2 TB). Konstrukcja tego typu napędu nie zmieniła się od lat i opiera się na wykorzystaniu magnetycznych talerzy, na których zapisywane są komputerowe dane. Ze względu na mechaniczną głowicę, podczas pracy dyski wydają charakterystyczne dźwięki i są podatne na uszkodzenia wywołane nadmiernymi wstrząsami. W laptopach spotkamy wyłącznie kompaktowe modele w odbudowach 2,5 cala. 
Dyski półprzewodnikowe SSD – niezawodne i całkowicie ciche dyski pozbawione jakichkolwiek elementów mechanicznych, w których nośnikiem pamięci są półprzewodnikowe kości flash, podobne do tych w pendrive’ach i kartach pamięci. Pod względem wydajności oraz szybkości działania przewyższają napędy HDD. Są idealnym wyborem do laptopa. Montuje się je w tych samych gniazdach, co dyski magnetyczne. Urządzenia odznaczają się jednak wyższą ceną, a ich najczęściej spotykana pojemność to 500 GB – 1 TB.
Dyski półprzewodnikowe M.2 NVMe – najszybsze napędy na rynku. Przyjmują one formę niewielkich prostokątnych kart rozszerzeń i obsługują je obecnie praktycznie wszystkie nowe laptopy. Podobnie jak SSD, dyski M.2 NVMe zapisują dane na półprzewodnikowych kościach pamięci, które odznaczają się ogromną niezawodnością. Dzięki nowocześniejszemu interfejsowi, przez który komunikują się z komputerem, potrafią znacznie szybciej ładować i zapisywać dane, przewyższając pod tym względem także standardowe SSD. System operacyjny startuje dzięki nim np. w zaledwie kilka sekund. Wadą dysku jest jednak jego wysoka cena, a także mniejsze standardowe pojemności (średnio 256 GB – 512 GB).