Jak zwiększyć pamięć dysku w laptopie?
Wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze – z pozoru niespodziewanie na naszym dysku zaczyna brakować wolnego miejsca na nowe dane. Jeżeli osiągniemy krytyczny punkt prawie całkowitego wypełnienia napędu, w przypadku dysku systemowego spowolnieniu ulegnie praca komputera oraz wszystkich programów, a Windows przestanie ściągać najnowsze aktualizacje.
Porządki na dysku i w systemie Windows
Podstawową metodą na zwolnienie miejsca są oczywiście generalne porządki na dysku, odinstalowanie niepotrzebnych programów i archiwizacja danych, które można przenieść do chmury lub na zewnętrzny nośnik danych, np. pendrive.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić ilość RAM-u w komputerze?
Bardzo często winny jest też sam Windows, który często przechowuje gigabajty plików tymczasowych pozostałych po poprzednich aktualizacjach. Dodatkowe miejsce na dysku jest zarezerwowane także wówczas, gdy włączyliśmy funkcję przywracania systemu operacyjnego do wcześniejszej stabilnej konfiguracji. Jeżeli nie boimy się potencjalnych problemów z komputerem, możemy zrezygnować z tej awaryjnej możliwości w opcjach systemowych. W panelu sterowania Windowsa, w zakładce do zarządzania pamięcią, znajdziemy też opcje pozwalające na oczyszczenie dysku z danych tymczasowych i innych niepotrzebnych plików. Okienka samodzielnie sugerują nam zresztą ich użycia za pośrednictwem komunikatów wyświetlanych nad paskiem zadań.
Wymiana dysku w laptopie
Drugą opcją jest całkowita wymiana dysku w laptopie. Nie wszystkie komputery dają taką możliwość, dlatego warto skonsultować się z instrukcją producenta. Z drugiej strony, niektóre komputery pozwolą na instalację dodatkowego napędu, bez potrzeby ponownego instalowania systemu operacyjnego.
Właściciele laptopów wybierają jeden z trzech dostępnych na rynku rodzajów napędów.