Data publikacji:

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Sposoby na wyczyszczenie klawiatury 

Regularne czyszczenie klawiatury jest niezwykle ważne, aby móc cieszyć się jej bezproblemowym działaniem. W tym artykule zdradzamy sprawdzone sposoby na czyszczenie klawiatury. Sprawdź, jak doprowadzić ją do idealnego stanu w kilka chwil! 

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Dlaczego warto wyczyścić klawiaturę? 

Różnego rodzaju zabrudzenia prędzej, czy później doprowadzą do nieprawidłowego działania klawiatury. Niezależnie od tego czy korzystasz z laptopa, czy komputera stacjonarnego, powinieneś zadbać o regularne czyszczenie. Dlaczego jest to takie ważne? Drobinki kurzu, czy resztki jedzenia bardzo łatwo wpadają w szczeliny pomiędzy klawiszami. Dotyczy to tak naprawdę wszystkich modeli. Brak regularnego czyszczenia może doprowadzić do tego, że po pewnym czasie niektóre klawisze będą się zacinały, a w najczarniejszym scenariuszu mogą całkowicie przestać działać. Posiadacze komputerów stacjonarnych mają większy komfort, ponieważ wystarczy, że wymienią klawiaturę na nową. 

W przypadku laptopów sytuacja jest dużo trudniejsza, ponieważ klawiatura jest zintegrowana z obudową. W niektórych modelach istnieje możliwość wymiany pojedynczego klawisza. W niektórych takich jak chociażby MacBookach Pro z 2016 i 2017 roku, konieczna jest wymiana całej górnej obudowy wraz z baterią. Apple objęło programem naprawczym wiele modeli MacBooka Pro, jednak nie każdy może skorzystać z tej oferty. Wymiana klawiatury w serwisie wiążę się z bardzo dużymi kosztami, które mogą sięgać nawet 2 tys. złotych. 

Aby temu zapobiec należy regularnie czyścić klawiaturę, a także zadbać o to, aby drobinki jedzenia nie przedostały się pod klawisze. Zjedzenie posiłku nad klawiaturą nie jest najlepszym pomysłem, podobnie jak stawianie kawy, herbaty czy innych napojów. Zadbanie o czystość klawiatury to dobry pomysł również ze względów higienicznych. Zabrudzenia prowadzą do rozwijania różnych drobnoustrojów. 

Jakie środki są niezbędne do czyszczenia klawiatury? 

Do czyszczenia klawiatury warto zaopatrzyć się przede wszystkim w sprężone powietrze, które umożliwi pozbycie się zabrudzeń pod wysokim ciśnieniem. Warto mieć również ze sobą miękką ściereczkę dedykowaną do czyszczenia klawiatury. Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić klawiaturę w laptopie, to warto mieć specjalne patyczki. Służą one głównie do pozbycia się trudno dostępnych zabrudzeń. 

Jak wyczyścić klawiaturę laptopa? 

Przed rozpoczęciem czyszczenia klawiatury warto zapisać ostatnio wykonywane zadania i wyłączyć komputer. W ten sposób nie będziesz musiał się obawiać, że przypadkowo nacisnąłeś jakiś klawisz, który uruchomił niepotrzebnie aplikację. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po dedykowaną ściereczkę i przetrzeć powierzchnię klawiatury. Możesz tą czynność wykonać specjalnie nawilżanymi chusteczkami. Następnie sięgamy po sprężone powietrze i ustawiamy laptopa pod kątem około 75 stopni. Ważne żeby nie ustawiać go całkowicie pionowo. 

Następnie wykorzystujemy sprężone powietrze i delikatnie przedmuchujemy szczeliny pomiędzy nimi. Wykonujemy to pewnym ruchem zaczynając od strony lewej do prawej. Czynność powtarzamy obracając laptopa najpierw w lewo, a następnie w prawo. 

Jeśli nie masz pod ręką sprężonego powietrza, to możesz użyć gruszki do czyszczenia optyki. Być może nie ma ona takiej mocy, jak sprężone powietrze, ale do pozbycia się zabrudzeń powinna być w zupełności wystarczająca. 

Jak często należy czyścić klawiaturę? 

Klawiaturę w komputerze warto czyścić regularnie, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu drobinki kurzu lub innych zabrudzeń nie będą się gromadzić, co może powodować problemy podczas korzystania. Dokładne wyczyszczenie klawiatury zajmuje dosłownie kilka minut! 

Czy można wyczyścić zalaną klawiaturę? 

Wiele osób zadaje pytanie, czy można wyczyścić zalaną klawiaturę laptopa tak, aby znowu działała bez problemu. Chwila nieuwagi może doprowadzić do przypadkowego wylania kawy, herbaty lub innej cieczy. W takiej sytuacji nie należy panikować, jednak czas reakcji jest niezwykle ważny. W pierwszej kolejności wyłącz komputer i odłącz go od zasilania. Następnie należy pozbyć się nadmiaru płynów poprzez odwrócenie klawiatury do góry nogami. Można również delikatnie wytrzeć ją miękką szmatką. Jeśli to możliwe, spróbuj zdemontować poszczególnie klawisze i zobaczyć czy ciecz nadal pozostaje pod obudową. 

Następnie należy zostawić komputer na co najmniej kilka godzin, aby ciecz mogła wyschnąć. Niestety, ale nie ma pewności, że po wykonaniu tych kroków, klawiatura będzie działać. Gorszy wariant zakłada uszkodzenie innych podzespołów w tym również płyty głównej. W takich sytuacjach warto udać się do serwisu. Fachowiec wykorzystując profesjonalne narzędzia będzie w stanie postawić diagnozę, a także wykonać kompleksowe czyszczenie wszystkich podzespołów. 

Kiedy konieczna jest wymiana klawiatury na nową? 

Jeśli mimo wyczyszczenia klawiatura nie działa, wówczas warto rozważyć zakup nowego modelu. Oczywiście dotyczy to posiadaczy komputerów stacjonarnych, ponieważ w laptopach jedynym wyjściem jest udanie się do serwisu. 

Ceny dobrych klawiatur do komputera zaczynają się od około 100 złotych. Za wysokiej klasy model zapłacimy od 300 do 600 złotych. W sklepach znajdziemy modele przeznaczone do pracy biurowej, a także podświetlane klawiatury dla graczy. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dysponując nową klawiaturą, warto już od samego początku regularnie ją czyścić. W ten sposób zapobiegamy ewentualnym problemom związanym z zacinającymi się klawiszami. 

Autor: Bartłomiej Mazurek