Data publikacji:

Jak wybrać dekoder telewizji naziemnej?

Dekoder do odbioru telewizji naziemnej to urządzenie niezbędne dla każdego, kto chce cieszyć się darmowym dostępem do najpopularniejszych kanałów. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru dekodera DVB-T.
jak wybrac dekoder telewizji naziemnej

Czym jest dekoder telewizji naziemnej?

Standard telewizji cyfrowej DVB jest nadawany naziemnie i służy do transmisji skompresowanych danych multimedialnych. Kompresja audio odbywa się zgodnie ze standardem MPEG-2 lub MPED-4. Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce działa już od 2012 roku. Aby z niej korzystać, wystarczy mieć nowy telewizor, który ma wbudowany tuner telewizyjny umożliwiający odbiór sygnału cyfrowego. Niestety wiele modeli starszego typu nie obsługuje tego standardu, przez co konieczne jest podłączenie dekodera telewizji naziemnej. To niewielkie urządzenie daje użytkownikowi dostęp do ulubionych kanałów. W zestawie znajduje się drugi pilot, który będzie niezbędny do zarządzania dekoderem. Jeśli chcesz mieć telewizję naziemną w domu bez konieczności wymiany telewizora, to zakup dekodera DVB-T jest najlepszym rozwiązaniem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dekodera telewizji naziemnej?

Mogłoby się wydawać, że wszystkie dekodery telewizji naziemnej są takie same i nie ma większego znaczenia, jaki model zdecydujemy się kupić. Jednak przed złożeniem zamówienia warto spojrzeć na poszczególne funkcje, ponieważ wpłyną one na lepszy komfort użytkowania. Przede wszystkim zobacz, czy dany dekoder obsługuje standard DVB-T.

Jeśli oczekujesz wyższej jakości obrazu, to obsługa nowszego DVB-T2 przełoży się na bardzo dobry obraz. Dekodery do telewizji naziemnej wspierają również standardy DVB-C oraz DVB-C2, jednak ich możliwości wykorzystamy przy korzystaniu z telewizji kablowej. Na rynku znajdziemy również dekodery telewizji satelitarnej, które od tych standardowych są nieco droższe. Oprócz dostępu do standardowych kanałów telewizji naziemnej umożliwiają odbieranie dodatkowych kanałów wykupionych w ramach danego pakietu operatora.

Najtańsze dekodery telewizji naziemnej mają złącze analogowe SCART. Oferują one jakość obrazu SD lub HD. To wybór dobry do starszych telewizorów dysponujących niską rozdzielczością. Nowsze dekodery podłączane za pośrednictwem przewodu HDMI obsługują rozdzielczość Full HD, która jest już absolutnym standardem. Różnica jest widoczna już na pierwszy rzut oka, dlatego na trochę nowszym telewizorze poczujesz ogromną różnicę!

Niektóre dekodery telewizji naziemnej mają dodatkowo złącze USB lub slot na kartę pamięci microSD. Dzięki temu możemy wykorzystać urządzenie do odtwarzania multimediów. Funkcja nagrywania jest znakomita dla użytkowników, którzy chcą mieć ulubione filmy i seriale do obejrzenia na później. Dekodery do telewizji naziemnej mogą mieć złącze cyfrowe dźwięku, a także wsparcie dla takich standardów, jak Dolby Digital. To sprawia, że jakość odtwarzanych materiałów jest jeszcze lepsza.

Ile kosztuje dekoder do odbioru telewizji naziemnej?

Ceny dekoderów do telewizji naziemnej są bardzo zróżnicowane. Podstawowe modele kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Za nieco lepszy model trzeba zapłacić od około 100 złotych do mniej więcej 300 złotych.

Polecane dekodery do telewizji naziemnej

Wiwa Tuner DVB-T2 H.265

Niedrogi dekoder do odbioru telewizji naziemnej, który obsługuje kanały udostępniane w technologii H.265/HEVC, H.264 oraz MPEG-4. Znajdujący się w zestawie pilot z funkcją Memo Control jest w stanie obsłużyć zarówno dekoder, jak i telewizor. To sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z dwóch pilotów. Dodatkowo na urządzeniu znajduje się niewielki wyświetlacz cyfrowy, gdzie znajdziemy najważniejsze informacje. Na pokładzie znalazło się złącze USB do nagrywania programów, a także moduł wi-fi do połączenia z internetem. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu bardzo dobrze zachowany!

Ferguson T760i

Dobrze oceniany dekoder telewizji naziemnej obsługuje praktycznie wszystkie najpopularniejsze standardy, w tym również najnowszy DVB-T2. Dzięki temu mamy możliwość oglądania wybranych programów w rozdzielczości Full HD. Obsługa Dolby Digital Plus to gwarancja bardzo dobrego dźwięku. Dekoder obsługuje łącze Ethernet, a także adaptery wi-fi. Intuicyjny pilot i minimalistyczne wzornictwo powodują, że jest to kolejny świetny model w rozsądnej cenie.

Esperanza EV104

To najtańszy dekoder telewizji naziemnej na rynku. Jeżeli szukasz podstawowego urządzenia do odbioru kanałów, to nie będziesz rozczarowany. Wbudowane złącze SCART i HDMI to uniwersalne rozwiązania do praktycznie każdego telewizora. Maksymalna rozdzielczość Full HD, a także złącze USB, to dodatkowe zalety tego modelu. Warto również wspomnieć, że dekoder jest dostępny w zestawie z kompaktowym pilotem.

Technisat ComboPlus CE HD

Nowoczesny dekoder do obsługi telewizji naziemnej i satelitarnej. Na tle konkurentów wyróżniają go kompaktowe rozmiary, a także rozdzielczość Full HD. Obudowa zawiera złącze HDMI oraz USB 2.0 do podłączenia urządzeń zewnętrznych. Funkcja DVR-Ready służy do nagrywania wybranych programów na zewnętrzne nośniki podłączane za pośrednictwem USB. Timeshift to z kolei opcja odtwarzania programów z opóźnieniem. Już nigdy nie przegapisz ulubionego filmu czy serialu!
Autor: Bartłomiej Mazurek