Data modyfikacji:

Jak ulepszyć laptopa. Poradnik co można zmienić w laptopie

Twój laptop to już staruszek wśród najnowszych modeli laptopów? Czy potrzebuje małej reanimacji, żeby dogonić nowsze modele? Dzisiaj przedstawimy wam, jak ulepszyć laptopa. Szukasz sprawdzonych sposobów, jak najlepiej możesz wykonać ulepszenie laptopa? Zapraszamy do lektury.
jak ulepszyc laptopa

Jak ulepszyć laptopa?

  1. Komputer działa za wolno - co zrobić?
  2. Niewystarczająca pamięć RAM - czy można coś zmienić?
  3. Czyszczenie chłodzenia - skuteczne sposoby

Komputer działa za wolno - co zrobić?

Jak ulepszyć laptopa, który po kilku latach użytkowania zaczął pracować zbyt wolno? Wolna praca może być winą wciąż rozbudowywanych systemów operacyjnych oraz dużej ilości zainstalowanego dodatkowego oprogramowania. Przeciążony system jest powodem nie tylko spadków wydajności pracy komputera, a co za tym idzie, gorszym komfortem pracy z komputerem, ale też jest przyczyną częstszego występowania błędów i awarii.

Jak zatem ulepszyć laptopa? Najprostszym i najpowszechniejszym sposobem jest po prostu usunięcie zbędnych plików i wpisów w różnych elementach systemu. Czyszczenie systemu operacyjnego jest bardzo łatwym zadaniem. Warto spróbować aplikacji stworzonych specjalnie do czyszczenia systemu operacyjnego. Możesz skorzystać z aplikacji CCleaner, która posiada wersję polskojęzyczną.

Możesz również spróbować wyłączyć programy i usługi uruchamiane automatycznie podczas startu systemu. Wykorzystać do tego możesz sprawdzonego menedżera zadań. Pozwoli ci ona na przejrzenie aplikacji uruchamianych w tym samym czasie, co system operacyjny i w razie potrzeby odznaczyć te, które są niepotrzebne.

Niewystarczająca pamięć RAM - czy można coś zmienić?

Twój laptop nie radzi sobie z obsługą tych samych aplikacji tak, jak kiedyś? Problemem jest pewnie pamięć podręczna RAM, która odpowiada za pracę aplikacji. Na szczęście w prosty sposób możesz ją wymienić i ponownie cieszyć się z korzystania ze swoich ulubionych aplikacji i programów na laptopie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzenie, jaka pamięć jest zainstalowana w komputerze. Jeśli masz z tym problemy, może przydać ci się aplikacja CPU-z, która wyświetli informacje zarówno o zastosowanej pamięci, jak też wskaże ci, ile miejsc na kości RAM masz dostępnych w swoim komputerze. Do wymienienia pamięci RAM potrzebna ci będzie taka sama kość (w takiej samej ilości!), jak ta, która działa w komputerze obecnie.

Masz już nowe kości pamięci RAM? To świetnie! Czas na wymianę starej pamięci na nową. Jak to zrobić? Najpierw odłącz zasilanie komputera. Jeśli jest to możliwe, dla bezpieczeństwa możesz również odpiąć baterię. Następnie musisz jakoś dostać się do miejsca, w którym jest umiejscowiona pamięć RAM.

Najwygodniej będzie ci obrócić laptopa do góry nogami, aby zobaczyć, gdzie ukryta jest pamięć. Jeśli nie możesz jej znaleźć pod klapką, będziesz musiał rozkręcić całą obudowę komputera. Pamięć zazwyczaj jest zablokowana na dwa zatrzaski, dlatego jej wyjęcie nie jest bardzo problematyczne. Kiedy już uda ci się wymienić pamięć RAM, komputer sam zajmie się ich instalacją.

W swoim komputerze możesz też zmienić inne podzespoły, łącznie z procesorem czy matrycą. Mogą to być jednak spore koszty, więc najczęściej ulepszanie komputera ogranicza się do wymiany właśnie pamięci RAM oraz wymiany twardego dysku. Wymiana pamięci RAM to kwota rzędu 150-300 zł, także dobrze jest w to zainwestować, jeśli planujesz pracować na swoim laptopie jeszcze przez jakiś czas.

Czyszczenie chłodzenia - skuteczne sposoby

Problemy z działaniem i szybkością komputera mogą pojawić się, gdy podzespoły są po prostu przegrzane. Problem przegrzewania się komputera pojawia się szczególnie w czasie miesięcy letnich, gdy standardowe chłodzenie wykonywane przez sam komputer nie daje już rady. Jak w takim razie wyczyścić chłodzenie, aby ulepszyć komputer?

Do wnętrza obudowy twojego komputera mogły przedostać się zanieczyszczenia, które nie pozwalają mechanizmowi na odprowadzanie ciepła z nagrzanych elementów. Dlatego należy pamiętać o regularnej konserwacji komputera, w tym systemu chłodzenia - zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach.

Najprostszym sposobem jest po prostu zdjęcie obudowy i przedmuchanie układu chłodzenia sprężonym powietrzem, które możesz dostać w każdym sklepie. Uważaj, aby rozpylać sprężone powietrze tylko w pomieszczeniu z dobrą wentylacją - mieszanka ta jest bardzo łatwopalna.

Jeśli przedmuchanie systemu chłodzenia nie da dobrych skutków, możesz też pokusić się na wymianę całego systemu! Na rynku istnieje ogromny wybór systemów chłodzących do komputerów. Znajdziesz już modele nawet do 100 zł, które także będą dobrze się sprawować.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku laptopów, których producent nie przewidział możliwości wymiany fabrycznie zainstalowanego systemu chłodzenia.

Autor: Patrycja Hendzel