Choć w budowie płyt zauważyć możemy pewne różnice, to jednak docelowo są one dostosowane do wymagań technologicznych większości znanych na rynku producentów. Jeśli jednak planujemy wymienić kartę graficzną lub dokupić pamięć RAM, powinniśmy upewnić się, że sprzęt ten będzie kompatybilny z naszą płytą główną. Na stronach producenta z łatwością można doszukać się informacji na temat tego, jakie modele płyt głównych mogą współdziałać z danym podzespołem. To właśnie chęć odpowiedniego dopasowania komponentów naszego komputera do płyty głównej jest podstawowym powodem, dla którego możemy zechcieć poznać specyfikację tego elementu. Istnieją trzy popularne sposoby na sprawdzenie tego.
Jakie to sposoby?
Inna możliwość na systemowe sprawdzenie rodzaju posiadanej płyty głównej to wykorzystanie konsoli cmd. Tam też po wpisaniu komendy "systeminfo" otrzymamy dokładnie takie same informacje - producenta oraz model posiadanej płyty głównej.
Wykorzystanie systemowych poleceń jest najłatwiejszą i najmniej inwazyjną metodą na zweryfikowanie, jaka płyta główna jest zastosowana w naszym komputerze.
Inny sposób to przeszukiwanie dokumentacji, która została dostarczona wraz z urządzeniem. To tam, w specyfikacji, informacja o płycie głównej będzie dostępna.
Przede wszystkim Ashampoo WinOptimizer 11. Aplikacja ta wykonuje test wydajności naszego komputera, weryfikując kondycję wszystkich jego podzespołów. Wyniki takiego testu po kilku chwilach będą dla nas dostępne, a wraz z nimi informacja na temat naszej płyty głównej.
Podobną mechaniką działania charakteryzuje się inny program o nazwie HWiNFO32. Oprogramowanie to wykonuje diagnozę wszystkich podzespołów urządzenia oraz dostarcza nam bardzo szczegółowych informacji, z jakich części stworzony jest nasz komputer.