Data publikacji:

Jak sprawdzić, jaka płyta główna znajduje się w komputerze?

Płyta główna stanowi jeden z najważniejszych podzespołów naszego komputera. Oczywiście, gdy wszystko działa jak należy, mało kiedy zastanawiamy się nad technicznymi aspektami części naszego komputera. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy chcemy wymienić niedziałający podzespół. W tym celu bardzo często będzie nam potrzebna informacja o tym, jaką płytą główną dysponujemy. Jak sprawdzić, jaka płyta główna znajduje się w naszym komputerze?
jak sprawdzic jaka plyta glowna

Czy warto wiedzieć, jakim modelem płyty głównej dysponujemy?

Płyta główna stanowi bazę do innych podzespołów naszego komputera. Funkcjonalność płyty głównej polega w dużej mierze na połączeniu innych podzespołów, takich jak karta graficzna, pamięć RAM, procesor i inne komponenty w jeden działający organizm. W zależności od ceny oraz jakości płyty głównej dysponują one inną liczbą slotów.

Choć w budowie płyt zauważyć możemy pewne różnice, to jednak docelowo są one dostosowane do wymagań technologicznych większości znanych na rynku producentów. Jeśli jednak planujemy wymienić kartę graficzną lub dokupić pamięć RAM, powinniśmy upewnić się, że sprzęt ten będzie kompatybilny z naszą płytą główną. Na stronach producenta z łatwością można doszukać się informacji na temat tego, jakie modele płyt głównych mogą współdziałać z danym podzespołem. To właśnie chęć odpowiedniego dopasowania komponentów naszego komputera do płyty głównej jest podstawowym powodem, dla którego możemy zechcieć poznać specyfikację tego elementu. Istnieją trzy popularne sposoby na sprawdzenie tego.

Jakie to sposoby?

Weryfikacja modelu płyty głównej za pomocą systemu

Pierwszy prosty sposób na zweryfikowanie modelu płyty głównej to wykorzystanie wiersza poleceń w Windowsie. Po wejściu w Start, w polu wyszukiwania wpisujemy komendę "Msinfo32". To polecenie uruchomi skrót najważniejszych informacji o naszym systemie. Jedną z informacji, której możemy się doszukać w tej zakładce, jest właśnie producent i konkretny model płyty głównej.

Inna możliwość na systemowe sprawdzenie rodzaju posiadanej płyty głównej to wykorzystanie konsoli cmd. Tam też po wpisaniu komendy "systeminfo" otrzymamy dokładnie takie same informacje - producenta oraz model posiadanej płyty głównej.

Wykorzystanie systemowych poleceń jest najłatwiejszą i najmniej inwazyjną metodą na zweryfikowanie, jaka płyta główna jest zastosowana w naszym komputerze.

Manualne sprawdzenie modelu płyty głównej poprzez rozkręcenie obudowy

Inny, bardziej skomplikowany dla wielu sposób to manualne sprawdzenie modelu płyty głównej poprzez odkręcenie obudowy komputera. Na początku zadbajmy o to, by komputer nie był podłączony do źródła zasilania. Po odkręceniu bocznej ściany urządzenia ukaże nam się informacja o płycie głównej wraz z jej producentem. Warto pamiętać, że ten zabieg może być wykorzystany jedynie w przypadku komputerów stacjonarnych. Laptopy, ze względu na specyfikę budowy, nie umożliwiają nam prostego demontażu obudowy w celu sprawdzenia specyfikacji technicznej. Co więcej, takie zabiegi mogą się skończyć utratą gwarancji producenta.

Inny sposób to przeszukiwanie dokumentacji, która została dostarczona wraz z urządzeniem. To tam, w specyfikacji, informacja o płycie głównej będzie dostępna.

Wykorzystanie dodatkowego oprogramowania do weryfikacji płyty głównej

Jeśli dwa pierwsze sposoby są dla nas z jakiegokolwiek powodu niewystarczające, pozostaje nam wykorzystanie dodatkowego oprogramowania, które w jasny i prosty sposób dostarczy nam informacji o specyfikacji technicznej płyty głównej. Jakie to programy?

Przede wszystkim Ashampoo WinOptimizer 11. Aplikacja ta wykonuje test wydajności naszego komputera, weryfikując kondycję wszystkich jego podzespołów. Wyniki takiego testu po kilku chwilach będą dla nas dostępne, a wraz z nimi informacja na temat naszej płyty głównej.

Podobną mechaniką działania charakteryzuje się inny program o nazwie HWiNFO32. Oprogramowanie to wykonuje diagnozę wszystkich podzespołów urządzenia oraz dostarcza nam bardzo szczegółowych informacji, z jakich części stworzony jest nasz komputer.

Autor: Norbert Rukowski