Data publikacji:

Ryzen vs Intel. Który procesor wybrać?

Kupując procesor do komputera stacjonarnego lub wybierając nowego laptopa, wielu użytkowników staje przed tym samym problemem, czy wybrać układ AMD Ryzen, czy też może ten od firmy Intel. Obie linie CPU mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Postarajmy się więc pokrótce odpowiedzieć, czy któraś z tych grup ma rację.


Firmy AMD i Intel są ze sobą nierozerwalnie związane od kilku dekad, walcząc zacięcie między sobą o dominację na rynku procesorów komputerowych przeznaczonych do użytku domowego oraz profesjonalnego. Obaj producenci oferują produkty we wszystkich kategoriach cenowych, począwszy od najtańszych modeli za kilkaset złotych, a skończywszy na najdroższych układach za wiele tysięcy złotych.

Przez wiele lat liderem innowacji technologicznych pozostawał przez dłuższy czas Intel. Zmieniło się to jednak drastycznie w 2017 roku, kiedy AMD zaprezentowało pierwszą generację procesorów z serii Ryzen, które podbiły serca konsumentów, znacząco zwiększając udziały w rynku. Odpowiedzmy sobie zatem, który producent wygrywa obecnie w pojedynku Ryzen vs Intel.

Najważniejsze różnice pomiędzy procesorami z serii AMD Ryzen a Intel Core

Jak już wspomnieliśmy, układy z serii AMD Ryzen oraz Intel Core obejmują szeroką linię produktów, która w przypadku obu firm jest całkowicie odświeżana średnio co półtora roku. Obecnie procesory Ryzen i Intel Core reprezentują zbliżony poziom pod względem wydajności oraz szybkości. Największe różnice pomiędzy modelami konkurentów zaobserwujemy w przypadku najdroższych flagowych CPU, po które sięgają wszelkiej maści profesjonaliści. W tej kategorii niezmiennie kilkuprocentową przewagę w testach mają propozycje Intela z rodziny Core i7 i Core i9, które wygrywają z Ryzenami 7 i 9.

Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku procesorów ze średniej półki cenowej. W kategorii tej wygrywają modele z serii Ryzen 5. Polują na nie zwłaszcza zagorzali wielbiciele gier, którzy oczekują wysokiej wydajności w przystępnej cenie. Gracze powinni jednak pamiętać, że szybkość CPU nie ma aż tak dużego znaczenia podczas zabawy nawet z najnowszymi produkcjami, polegającymi w głównej mierze na mocy obliczeniowej kart graficznych.

Tak więc odnotowywane w testach różnice w wydajności rzędu kilku lub kilkunastu procent pomiędzy Ryzen 5 i Intel Core i5 nie są z tego punktu widzenia aż tak znaczące. Wybór procesora ze średniej półki zależeć będzie więc od osobistych preferencji co do producenta i posiadanej już płyty głównej. 

Wyścig wyrównany jest także w segmencie najtańszych modeli procesorów. Z jednej strony Ryzen zachęca niskimi cenami układów Ryzen 3, z drugiej Intel przyciąga użytkowników modelami Intel Core i Intel Celeron z dobrymi zintegrowanymi układami graficznymi Intel HD Graphics. Mogą one spokojnie zastąpić standardowe GPU w słabszych komputerach przeznaczonych do codziennego lub biurowego użytku.

Do dodatkowej zalety wszystkich Ryzenów należy ich względnie niskie zużycie energii elektrycznej, które przekłada się na mniejsze temperatury układu osiągane podczas największego obciążenia. Z drugiej strony procesory Intela są znacznie bardziej atrakcyjne dla overclockerów bawiących się w podkręcanie zegarów CPU. Modele Intela z pozwalającym na taką operację odblokowanym mnożnikiem są oznaczone standardowo literą „K” w nazwie.

Ryzen vs Intel – co wybrać?

Jeżeli nie jesteśmy specjalistami pracującymi z bardzo specyficznymi i wymagającymi programami,  wybór procesora będzie w dużej mierze zależał od naszego portfela oraz przywiązania do którejś z marek. Gracze z pewnością sięgną po popularne Ryzeny 5, natomiast osoby budujące proste komputery mogą zainteresować się bardziej modelami Intela z wbudowanymi GPU.

Autor: Michał Kułakowski