Data modyfikacji:

Horizon Zero Dawn 2 (Forbidden West). Premiera na PlayStation 5

Pierwsza odsłona Horizon Zero Dawn była ciekawym tytułem ekskluzywnym na PlayStation 4, który został dobrze przyjęty przez graczy i recenzentów. Oficjalna zapowiedź kontynuacji była więc kwestia czasu. Czy Guerilla Games ponownie sprosta zadaniu? O tym przekonamy się za jakiś czas. Tymczasem przyjrzymy się najważniejszym informacjom dotyczącym gry.


horizon zero dawn

Horizon Zero Dawn 2 – premiera i platformy

Sony podczas jednej z oficjalnych prezentacji gier na PlayStation 5 poinformowało również o trwających już pracach nad sequelem Horizon Zero Dawn. Za grę będzie odpowiadało studio Guerilla Games, które stworzyło także pierwszą część. Starsi gracze mogą kojarzyć ten zespół z cyklu Killzone.Konkretna data premiery Horizon Zero Dawn 2 pozostaje na ten moment tajemnicą. Producent twierdzi jedynie, że tytuł znajdzie się wśród gier 2021 roku. Pewne jest natomiast to, że tytuł zadebiutuje jako exclusive dla konsoli PlayStation 5. Nie wykluczone, że gra w przyszłości trafi na PC (tak, jak część pierwsza), lecz na ten moment nie warto zawracać sobie tym głowy.

Horizon Zero Dawn 2 – fabuła i świat gry

Sequel będzie kontynuował historię rozpoczętą w pierwszej części. Gracze ponownie przejmą kontrolę nad wojowniczką Aloy, która tym razem musi odkryć źródło tajemniczej plagi niszczącej życie na Ziemi i doprowadzającej planetę do ruiny. W tym celu bohaterka wyruszy w niebezpieczną podróż po lokacjach rozciągających się na zachodniej części Stanów Zjednoczonych, od stanu Utah aż po Ocean Spokojny.

Świat gry ma być o wiele większy od mapy znanej z poprzedniej odsłony. Protagonistka nie tylko będzie przemierzała ląd, ale także odkryje tajemnice kryjące się głęboko pod wodą, co dodatkowo zwiększy obszar dostępny do eksploracji.

Twórcy poinformowali, że na drodze Aloy staną nowe plemiona ludzi, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Niestety jedynie część z nich nie będzie miała w planach zamordowania bohaterki. Wiadomo też, że jedna z frakcji opanowała zdolność kontrolowania maszyn. Przeprogramowane roboty będą mogły służyć im podczas walki.

W Horizon: Forbidden West PS5 (gra będzie funkcjonować pod takim tytułem) nie zabraknie również kolejnych mechanicznych zwierząt, z jakimi przyjdzie się graczom zmierzyć podczas rozgrywki. Część z nich można spotkać już w oficjalnym zwiastunie gry – zdecydowanie największe wrażenie robi potężna maszyna przypominająca mamuta.

Horizon Zero Dawn 2 – rozgrywka i kwestie techniczne

Jeżeli oprawa wizualna nie będzie odbiegała zbytnio od tego, co mogliśmy zobaczyć w trailerze Horizon Zero Dawn 2, to możemy spodziewać się przepięknie wyglądającej produkcji. Z oficjalnych materiałów wynika, że twórcy nie tylko zaoferują graczom solidnie zrealizowaną grafikę pod kątem technicznym, ale także ciekawą koncepcję świata, łączącą w sobie malownicze postapokaliptyczne pejzaże z mrocznymi lokacjami zniszczonymi przez plagę.

Styl rozgrywki nie powinien zbytnio odbiegać od tego, z czym mieliśmy do czynienia w „jedynce”. Gra nadal ma być sandboksem stawiającym główny nacisk na akcję. Aloy będzie miała dostęp do wielu gadżetów, które ułatwią jej pojedynki z ludźmi oraz mechanicznymi zwierzętami. Nie powinno zabraknąć też etapów wspinaczkowych oraz nastawionych na nurkowanie.

Szef projektu, Mathijs de Jonge twierdzi, że Horizon 2 w pełni wykorzysta możliwości technologiczne PlayStation 5, a w szczególności super szybkiego dysku SSD. To dzięki niemu w produkcji ma praktycznie całkowicie zabraknąć ekranów ładowania – te nie pojawią się również podczas korzystania z szybkiej podróży, nawet jeśli przenosimy się do bardzo odległych lokacji.

Autor: Łukasz Morawski