Data modyfikacji:

Grand Theft Auto VI – zapowiedź. Co wiemy przed premierą GTA 6?

Praca nad szóstą odsłoną Grand Theft Auto zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Na producentach ciąży wielka presja i olbrzymie oczekiwania graczy, a do tego studio już kilkukrotnie borykało się z problemem wielkich wycieków tajnych informacji. Wszystko jednak wskazuje na to, że twórcy wiedzą, co robią, i najnowsza część kultowej serii ma szansę stać się prawdziwym przebojem. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o Grand Theft Auto 6 – a wiemy już całkiem sporo!
gta 6 premiera

Na jakich platformach zagramy w Grand Theft Auto 6?

5 grudnia 2023 roku do sieci trafił pierwszy oficjalny zwiastun Grand Theft Auto VI, który ujawnił wiele ciekawych szczegółów odnośnie do tego projektu. Jednocześnie wydawca Take-Two Interactive Sofware rozesłał do dziennikarzy informacje prasowe, ujawniające m.in. na jakich platformach udostępniona zostanie najnowsza produkcja studia Rockstar Games. Na ten moment GTA 6 tworzone jest wyłącznie z myślą o konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Z pewnością w przyszłości gra trafi także na komputery osobiste, lecz na razie twórcy milczą na ten temat.

Data premiery Grand Theft Auto 6

Z trailera GTA VI wynika, że produkcja trafi do sprzedaży w 2025 roku. Niestety Rockstar Games w żaden sposób nie sprecyzowało daty premiery, ale raczej można zakładać, że ta odbędzie się nie wcześniej niż we wrześniu lub październiku, tak jak to miało miejsce chociażby w przypadku poprzedniej odsłony lub Red Dead Redemption 2. Trzeba również brać pod uwagę przesunięcie debiutu na kolejny rok, jeśli developer stwierdzi, że potrzebuje więcej czasu, aby dopieścić swój produkt. A przy tak dużym projekcie jest to jak najbardziej możliwe.

Cena GTA 6 – ile zapłacimy za nową grę Rockstar Games?

Od kilku lat ceny gier z segmentu AAA wzrosły na świecie do 70 dolarów. W Polsce natomiast tego typu produkcje są z kolei wyceniane nawet na 349 złotych. Od jakiegoś czasu w branży mówi się o tym, że niektóre wysokobudżetowe tytuły mogą kosztować nawet 100 dolarów i niewykluczone, że właśnie Grand Theft Auto VI byłoby jedną z takich gier. W takim przypadku za dzieło Rockstara musielibyśmy zapłacić w naszym kraju grubo ponad 400 złotych za standardową edycję. Na razie są to oczywiście domysły, ale warto przygotować się na taki obrót spraw.

O czym opowie fabuła Grand Theft Auto 6?

Oczywiście Rockstar Games nie zdradził, na czym dokładnie będzie polegała historia w ich nowej grze, jednakże zwiastun Grand Theft Auto 6 dał nam parę odpowiedzi i ugruntował lub rozwiał część plotek. W końcu potwierdziło się to, że w „szóstce” powrócimy do uwielbianego przez graczy Vice City, inspirowanego Miami. Produkcja nie będzie jednak rozgrywała się w latach 80., tak jak wcześniej, tylko tym razem będziemy mieć do czynienia z czasami współczesnymi. Z dotychczasowych materiałów wynika, że ich nowe dzieło będzie chciało jak najdokładniej przedstawić specyfikę zróżnicowanego społeczeństwa Florydy – ze wszystkimi ich wadami i zaletami. Możemy więc spodziewać się bogaczy, narkomanów, latynoskich gangsterów, celebrytów czy całej masy dziwaków wpisujących się w memy z serii Florida Men.
Główny wątek fabularny GTA 6 będzie z kolei kręcił się wokół żeńskiej protagonistki (po raz pierwszy w historii trójwymiarowych odsłon serii) o imieniu Lucia. Najprawdopodobniej główna bohaterka na początku historii dostanie przepustkę z więzienia i w tym czasie będzie planowała duży skok razem ze swoim partnerem Jasonem. Ich relacja ewidentnie inspirowana jest takimi postaciami jak Bonnie i Clyde, co może jednocześnie sugerować, że nie będzie to opowieść z happy endem. Z trailera można również wywnioskować, że gra – pomimo występującego w niej szaleństwa – nie zostanie utrzymana w tak satyrycznym tonie, jak prześmiewcza „piątka” pokazująca Amerykę w krzywym zwierciadle.

Rozgrywka w GTA 6 – nad czym pracują twórcy?

Jak już wcześniej pisałem, Lucia będzie główną bohaterką Grand Theft Auto VI, aczkolwiek ponownie dostaniemy możliwość przełączania się pomiędzy protagonistami. Na ten moment potwierdzono jedynie, że drugą grywalną postacią będzie Jason. Prawdopodobnie zmiany będziemy mogli dokonywać w dowolnym momencie podczas swobodnego eksplorowania mapy, zaś w misjach fabularnych bohaterowie zostaną nam z góry narzuceni. Rockstar Games na razie nie wypowiedział się na temat potencjalnego trybu kooperacji dla dwóch graczy i raczej nie ma co na to liczyć – od tego mamy w końcu GTA Online.
Zobacz oficjalny zwiastun GTA 6:
Konstrukcja gry nie ulegnie zbyt dużym modyfikacjom, co można było wywnioskować z przecieków, jakie miały miejsce we wrześniu 2022 roku. Wtedy do sieci trafiło sporo materiałów wideo, w których mogliśmy przyjrzeć się bliżej rozgrywce – oczywiście należy pamiętać, że nie była ona wtedy jeszcze zbyt mocno rozwinięta i na premierę może wyglądać inaczej. Pewne jest natomiast to, że ponownie Grand Theft Auto 6 zaoferuje kamerę ustawioną za plecami protagonisty (choć pewnie zostanie dodany tryb FPP), a zabawa będzie sprowadzała się do zaliczania kolejnych misji fabularnych oraz przyjmowania pobocznych zleceń, które dadzą nam dostęp do nowego wyposażenia oraz pomogą zarobić pieniądze.
Duży nacisk zostanie oczywiście położony na walkę z oponentami, dlatego też bohaterowie wejdą w posiadanie zróżnicowanego arsenału, a do tego będą mogli korzystać z osłon podczas strzelania do przeciwników. Na razie nie wiemy, jak dokładnie będą przebiegały poszczególne misje, ale z pewnością możemy spodziewać się wielu sekwencji pościgowych w samochodach i innych pojazdach, które od zawsze pojawiały się w serii GTA. Plotki mówią też o tym, że w grze mają pojawić się też nowe interakcje z enpecami, umożliwiające np. prowadzenie z nimi rozmów. Twórcy nie ujawnili jeszcze, jakie pojawią się dodatkowe aktywności, ale już teraz możemy być pewni, że spore znaczenie dla gameplayu będzie odgrywał smartfon i media społecznościowe – tak przynajmniej sugeruje trailer GTA 6.

Czy Grand Theft Auto 6 będzie miało polską wersję językową?

W dniu publikacji zwiastuna otrzymaliśmy potwierdzenie, że polskim dystrybutorem GTA VI będzie firma Cenega, która współpracuje z Take-Two Interactive Software. Co prawda na ten moment nie otrzymaliśmy oficjalnego potwierdzenia odnośnie do przygotowania polskiej wersji językowej, jednakże takowa na pewno się pojawi. Marka Grand Theft Auto cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością, dlatego lokalny dystrybutor strzeliłby sobie w stopę, gdyby nie przygotował przynajmniej polskich napisów. Takowe m.in. pojawiły się w Red Dead Redemption 2, GTA V, a niedawno zostały dodane również do remastera pierwszej części RDR, który został wydany na Nintendo Switch i PlayStation 4.
Zdjęcie: materiały prasowe Rockstar Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.