Data modyfikacji:

Ranking gier planszowych 2024

Uwielbiacie planszówki, ale powoli zaczynacie nudzić się starszymi grami i szukacie czegoś nowego? W takim razie koniecznie sprawdźcie, w jakie produkcje warto zagrać w 2024 roku. Jest szansa, że znajdziecie dla siebie grę planszową, przy której spędzicie masę wolnego czasu.
Ranking gier planszowych 2022
Produkcje, które trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie ich polskich premier, a nie zagranicznych. Część z wymienionych poniżej planszówek możecie już dzisiaj zamówić do swojego domu, natomiast niektóre dopiero zadebiutują w późniejszym terminie. Jednakże każdy z tych tytułów jest dostępny w sprzedaży przedpremierowej, więc już teraz zarezerwujcie swój egzemplarz, żeby mieć pewność, że na pewno zagracie w niego w dniu premiery.

W jakie gry planszowe warto zagrać w 2024 roku?

  • Diuna: Planeta intryg i konfliktów – Rebel
  • Bór – Portal Games
  • Wiedźmin: Stary Świat – Rebel
  • Przygody Robin Hooda – Galakta
  • Sonic i Superdrużyny – Rebe
  • Tekhenu: Czas Seta – Portal Games
  • Gniew Aniołów – Rebel
  • Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares – Rebel

Diuna: Planeta intryg i konfliktów – Rebel

Pod koniec ubiegłego roku na ekranach kin pojawił się film „Diuna” Denisa Villeneuve’a, który sprawił, że ta klasyczna marka na nowo znalazła swoje miejsce w popkulturze. Do sprzedaży trafiło sporo gadżetów, reedycje książek, komiksy, a także gry planszowe, z czego „Diuna: Planeta intryg i konfliktów”, wydana w Polsce przez firmę Rebel, prezentuje się zdecydowanie najciekawiej. W tym tytule gracze mają do wyboru cztery frakcje (Imperium, Freemeni, Atrydzi oraz Harkonnenowie), którymi muszą zarządzać w taki sposób, żeby zyskać jak najwięcej wpływów i całkowicie przejąć kontrolę nad melanżem – jednym z najcenniejszych surowców we wszechświecie.

Bór – Portal Games

„Bór” to przyjemna gra planszowa, w którą można już grać z dziesięciolatkami. Uczestnicy zabawy przejmują kontrolę nad zaklinaczami leśnych istot, potrafiącymi przyrządzać magiczne mikstury. Celem gry jest oswajanie kolejnych zwierząt oraz przejmowanie kontroli nad kolejnymi połaciami terenu. Rozgrywka bazuje na rzutach kostką, jest szybka, a do tego bardzo łatwa do opanowania. Zdecydowaną zaletą „Boru” jest przepiękna oprawa wizualna, nawiązująca do japońskich animacji.

Wiedźmin: Stary Świat – Rebel

Jeżeli należycie do miłośników marki „Wiedźmin” wykreowanej przez Andrzeja Sapkowskiego, to w 2022 roku zdecydowanie nie będziecie mieć powodów do narzekań. Już w czerwcu do sprzedaży trafi gra planszowa „Wiedźmin: Stary Świat”, w której cofniemy się do odległych czasów, zanim Geralt został tytułowym łowcą potworów. Użytkownicy mogą więc dołączyć do jednej z pięciu wiedźmińskich szkół, a następnie wyruszyć na szlak, żeby walczyć z mniej lub bardziej groźnymi monstrami. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zdobędzie cztery bądź sześć trofeów. Przy produkcji firmy Go On Borad maksymalnie może bawić się pięciu graczy.

Przygody Robin Hooda – Galakta

Propozycja firmy Galakta to doskonała gra planszowa dla całej rodziny, która bazuje na znanej wszystkim historii o rozbójniku Robin Hoodzie. Do zestawu dołączana jest specjalna, bardzo ładnie wykonana książka, dzięki której od razu po rozpakowaniu kartonu można przystępować do gry – bez tracenia czasu na nudne instrukcje. W opakowaniu znajdziecie również figurki tytułowego bohatera oraz jego kompanów – Lady Marion, Małego Johna, Willa Szkarłatnego oraz Guya z Gisbourne. Oczywiście to właśnie tymi bohaterami gracze przesuwają się po planszy.

Sonic i Superdrużyny – Rebel

Co powiecie na uroczą grę planszową dla najmłodszych, z którą bez problemu poradzą sobie siedmiolatki? „Sonic i Superdrużyny” to produkcja inspirowana przygodami tytułowego superszybkiego niebieskiego jeża znanego przede wszystkim z gier wideo. Bohater razem ze swoimi przyjaciółmi oraz przeciwnikami wystartował w szalonym biegu i tylko od uczestników zabawy zależy, kto jako pierwszy dobiegnie do mety. Rozgrywka trwa niespełna dwadzieścia minut, dlatego świetnie sprawdzi się podczas przerwy w odrabianiu lekcji lub przed snem.

Tekhenu: Czas Seta – Portal Games

Tym razem mam dla was propozycję planszówki, przy której spędzicie nawet dwie godziny podczas jednej rozgrywki. „Czas Seta” to bardzo rozbudowany dodatek do gry „Tekhenu”, dlatego w tym przypadku konieczne będzie również dokupienie podstawki. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ jest to niesamowicie wciągający tytuł utrzymany w klimatach starożytnego Egiptu. Wykonanie jest stosunkowo proste, ale za to czytelne i nieprzekombinowane.

Gniew Aniołów – Rebel

„Gniew Aniołów” to dzieło dużego kalibru, co można już wywnioskować po stosunkowo wysokiej cenie. Spory koszt jest jednak w pełni uzasadniony, ponieważ w kartonie znajdziemy przepięknie wykonane figurki aniołów oraz demonów, które możemy samemu pomalować. Gra nie tylko przykuwa uwagę oprawą wizualną, ale także ciekawie zapowiadającą się rozgrywką, podczas której gracze muszą prowadzić swoje armie do zwycięstwa w wielkiej wojnie o ludzką duszę.

Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares – Rebel

„Ekspedycja Ares” to gra planszowa, która została osadzona w uniwersum popularnej „Terraformacji Marsa”, lecz nie stanowi do niej dodatku, a swego rodzaju reebot – jest to całkowicie odrębny tytuł, bazujący na podobnych zasadach. Twórcy tego dzieła postanowili dosyć mocno pomniejszyć planszę, żeby dostosować rozgrywkę do krótszych sesji. Jest to więc bardzo dobra opcja dla osób, które lubią oryginał, ale niestety mają zbyt mało wolnego czasu, żeby w niego grać. Zabawa w „Ekspedycję Aresa” zaplanowana została z myślą o czterech użytkownikach.