Data publikacji:

Pacific Drive – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

W ostatnich latach do sprzedaży trafiło wiele gier survivalowych, które próbowały przyciągać graczy najróżniejszymi sztuczkami – czy to gameplay’owymi, czy fabularnymi. Studio Ironwood podeszło do tematu bardzo ambitnie, oferując graczom produkcję, która stara się oferować coś świeżego na każdym polu. Sprawdźcie, o co chodzi z Pacific Drive, ile kosztuje pudełkowe wydanie gry, a także na jakim komputerze odpalimy ten tytuł.
pacific drive

Premiera Pacific Drive na PC i konsolach

O studiu Ironwood na dobrą sprawę nie można jeszcze nic napisać, gdyż Pacific Drive jest ich debiutem. Mamy więc tutaj do czynienia z produkcją niezależną, która została przygotowana przy użyciu bardzo małego budżetu przez niewielki zespół z Alexandrem Dracottem na czele. Pracował on wcześniej między innymi w Oculus VR lub Sucker Punch Productions. Jeśli chcecie zobaczyć efekt pracy jego zespołu, to mam dla was dobrą wiadomość, ponieważ gra jest już dostępna w sprzedaży. Oficjalna premiera nastąpiła 22 lutego 2024 roku na wszystkich planowanych platformach. W debiut amerykańskiego developera zagramy wyłącznie na komputerach osobistych oraz konsoli nowej generacji, PlayStation 5.
Polecamy: Gry survival na PC

O co chodzi w Pacific Drive?

W Pacific Drive przenosimy się do 1998 roku, zaś miejscem akcji jest północno-zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. A właściwie teren tzw. Olimpijskiej Strefy Wykluczenia, na którym kilkadziesiąt lat wcześniej doszło do tajemniczego kataklizmu. Od tamtego czasu okolica jest zamknięta ze względu na niebezpieczne anomalie. Gracz przejmuje kontrolę nad niezidentyfikowaną postacią, postanawiającą zbadać na własną rękę to niebezpieczne miejsce.
Protagonista wsiada do swojego auta, a gdy dociera do celu, zostaje wciągnięty przez coś w rodzaju wiru czasoprzestrzennego. Od teraz bohater musi radzić sobie w zniszczonym świecie, próbując znaleźć drogę powrotną, przy jednoczesnym odnalezieniu odpowiedzi na nurtujące go pytania. Fabuła w Pacific Drive jest przedstawiana przede wszystkim poprzez znalezione nagrania oraz dokumenty, choć co jakiś czas (dzięki komunikatorowi) możemy także posłuchać rozmów pewnych osób.

Pacific Drive – survival dla cierpliwych

Materiały promocyjne nie do końca przedstawiły rozgrywkę taką, jaka jest w rzeczywistości. W Pacific Drive oczywiście nie brakuje bardziej emocjonujących, widowiskowych momentów, jednakże jest to przede wszystkim bardzo stonowana gra survivalowa, w której najlepiej przemieszczać się powoli i metodycznie, aby nie wpaść w pułapki. A takich jest tutaj od zatrzęsienia ze względu na niebezpieczne anomalie, które raz objawiają się pod postawią kwaśnego deszczu, innym razem materializują się w postać dziwacznego stwora, a i na naszej drodze pojawią się też niepokojące manekiny, z którymi lepiej nie wchodzić w interakcję.
W Pacific Drive każda nasza decyzja musi zostać przemyślana i dobrze zaplanowana, ponieważ za niefrasobliwość można ponieść bolesne konsekwencje. Wystarczy chociażby ruszyć w podróż z nieuzupełnionym bakiem lub nie zaciągnąć hamulca ręcznego, gdy zostawiamy samochód na górce. No właśnie – to właśnie nasz pojazd stanowi najważniejszy element gameplayu i to przede wszystkim o niego  najbardziej się troszczymy podczas rozgrywki. Twórcy przygotowali bardzo rozbudowany system upgrade’owania auta, dając nam ogromną swobodę we własnoręcznym przygotowywaniu poszczególnych elementów karoserii, w doborze opon czy gadżetów znajdujących się w kabinie.
Oczywiście, aby ulepszyć samochód, konieczne jest wcześniejsze zbieranie surowców oraz docieranie do bazy wypadowej, gdzie możemy stworzyć nowe przydatne narzędzia bądź inne niezbędne akcesoria. Dopiero potem wsiadamy do pojazdu i wyruszamy na kolejną przejażdżkę po coraz to trudniejszych terenach, na których zaczynają się dziać jeszcze dziwniejsze rzeczy. Niesamowity klimat budują również zmienne warunki atmosferyczne, a także fantastyczna ścieżka dźwiękowa, którą aktywujemy poprzez włączenie radia w naszym kombiaku. Developer postawił na licencjonowane utwory, których słucha się również z przyjemnością nawet po wyłączeniu gry.
Ostrzegam tylko, że Pacific Drive może być wymagającym tytułem, dotkliwie wykorzystującym nawet najmniejsze błędy. Jeśli natomiast wolicie skupić się na odkrywaniu sekretów produkcji i chłonięciu jej magicznego klimatu, to z pomocą kilku suwaków jesteście w stanie obniżyć poziom trudności. Nic nie stoi nawet na przeszkodzie, aby włączyć protagoniście nieśmiertelność bądź całkowicie dezaktywować zniszczenia samochodu. Dzięki temu w tę świetną grę mogą zagrać nawet nowicjusze, niemający na co dzień do czynienia z tą formą rozrywki.

Ile kosztuje Pacific Drive?

Oficjalnym dystrybutorem gry na świecie jest firma Kepler Interactive, która zdecydowała się na przygotowanie pudełkowego wydania. Niestety jest ono dostępne wyłącznie dla posiadaczy PlayStation 5 – osoby grające na pecetach zmuszone są do kupienia swojego egzemplarza poprzez cyfrową dystrybucję na Steamie lub Epic Games Store. Jeśli zamierzacie zagrać na konsoli, to w tym przypadku cena Pacific Drive wynosi ok. 169 złotych, choć zależy to oczywiście od oferty sklepu internetowego – dokładne dane znajdziecie na Ceneo.pl. Warto jednak zaznaczyć, że fizyczne wydanie zadebiutuje w nieco późniejszym terminie – jego premiera została zaplanowana na 9 kwietnia tego roku. Warto jednak czekać, bo oprócz gry do zestawu dołożone zostaną ciekawe dodatki – karty z grafikami, 24-stronicowy pamiętnik podróżnika, ekskluzywne pudełko, dwustronna okładka oraz kod na kosmetyczne DLC.

Czy w Pacific Drive jest dostępna polska wersje językowa?

Niestety nie, w Pacific Drive nie znajdziemy zarówno rodzimego dubbingu, jak i przetłumaczonych napisów. Oczywiście w produkcji fabuła odgrywa pewną rolę i pojawia się całkiem sporo dialogów, jednak nawet jeśli w pełni ich nie zrozumiecie, to niewiele stracicie. Dzieło Ironwood Studios bazuje bowiem głównie na rozgrywce i prowadzeniu auta w trudnych warunkach.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe Pacific Drive

Developer zdecydował się na przygotowanie bardzo mocno stylizowanej oprawy wizualnej, przypominającej nieco to, co mogliśmy zobaczyć wcześniej w serii Life is Strange lub Valheim. W ogólnym rozrachunku grafika nie zachwyca wysoką jakością, ale za to nadrabia z nawiązką niesamowitym klimatem i efektami specjalnymi, których w Pacific Drive zdecydowanie nie brakuje. Na szczęście nie wpłynęły one zbyt mocno na wymagania sprzętowe, które są jak najbardziej do zaakceptowania w przypadku gry indie.

Minimalne

  • Procesor: Intel Core i5-8600 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 18 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane

  • Procesor: Intel Core i5-10600K 4.1 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2080 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 18 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cosmocover. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Ironwood Studios
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.