Data publikacji:

Okulary Ray-Ban Meta. Czym są smart glasses?

Tak zwane inteligentne okulary (ang. smart glasses lub smartglasses) to kategoria mobilnych urządzeń, o których zrobiło się na chwilę głośno około dekadę temu, wraz z wprowadzeniem na rynek prototypowych okularów Google Glass. Po ich wycofaniu ze sprzedaży o sprzęcie tego typu zrobiło się dość cicho, choć wielu obserwatorów i insiderów branży technologicznej wierzy w to, że są one kolejnym gadżetem, który podbije serca konsumentów. Liczą oni także, że staną się źródłem pokaźnych zysków dla producenta, któremu uda się rozwiązać wiele problemów natury technicznej.
smart glasses

Czym są smart glasses?

Inteligentne okulary posiadają wbudowaną w ramkę kamerę, specjalne sensory wykrywające np. gesty wykonywane przez użytkownika za pomocą dłoni, mikrofon, głośniczki, niewielki chipset odpowiadający za przetwarzanie informacji, jak również moduł Bluetooth, pozwalający bezprzewodowo łączyć się z urządzeniem mobilnym, takim jak smartfon lub tablet. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w niewielki projektor wyświetlający informacje na jednej lub obu soczewkach. 
Idea smart glasses zrodziła się kilkadziesiąt lat temu, a wpadli na nią po raz pierwszy pisarze science fiction oraz futuryści. Przez długi czas jej zrealizowanie nie było możliwe w realistyczny sposób z powodu braku odpowiednio małych i lekkich baterii, a także komponentów elektronicznych, które można było zamknąć w zwykłej ramce okularów. Pierwsze prototypy, bardzo prymitywne z dzisiejszego punktu widzenia, zaczęły powstawać pod koniec lat 90. Przełom nastąpił jednak dopiero w poprzedniej dekadzie, wraz z rozwojem technologii mobilnych, które dały wreszcie konstruktorom i inżynierom sposobność do wprowadzenia w życie wcześniej teoretycznych pomysłów i rozwiązań.
Obecnie nad inteligentnymi okularami pracuje równocześnie wiele start-upów i dużych firm technologicznych z całego świata, które prezentują swoje prototypy na targach lub innych imprezach branżowych. Poza Google Glasses, które były sprzedawane przez krótki czas wybranym konsumentom, żadne z okularów nie trafiły jednak do dużej grupy konsumentów. Niektórzy spodziewają się, że przełom w tej kwestii nastąpi tylko wówczas, gdy urządzenie wprowadzi do sprzedaży jeden z technologicznych gigantów.
Wielu sceptyków nie zgadza się jednak z optymizmem zwolenników idei smart glasses, twierdząc, że nigdy nie zostaną one przyjęte przez masowego odbiorcę i zawsze pozostaną niszowymi urządzeniami. Podają tutaj za przykład gogle VR i AR, których technologia dojrzała już w dużym stopniu, ale nadal nie wzbudza większego zainteresowania wśród przeciętnych zjadaczy chleba. Dzieje się tak nie tylko z powodu wysokiej ceny poszczególnych modeli, ale również z powodu wielu problemów związanych z korzystaniem ze sprzętu.
Według oponentów technologii smart glasses, większość osób trudno będzie przekonać do zakupu kolejnego bardzo drogiego i delikatnego gadżetu elektronicznego, którego funkcjonalność pokrywa się w większej części ze smartfonem i smartwatchem. Ogromnym problemem jest też ich bardzo krótki czas działania okularów, konstruktorzy nie mogą bowiem wbudować w oprawki pojemniejszych baterii. Sprzęt musi być zawsze połączony z innym urządzeniem mobilnym, ponieważ nie dysponuje odpowiednią ilością mocy, aby samodzielnie łączyć się z internetem i oferować bardziej kompleksową funkcjonalność. 
Cały czas poważną wadą okularów są też kwestie prywatności, które wzbudzają sporo kontrowersji. Wbudowana kamera okularów może bowiem nieustannie i niepostrzeżenie nagrywać postronne osoby bez ich zgody. W trakcie testów Google Glasses fakt ten wzbudzał spore oburzenie osób, które zetknęły się z ich użytkownikami, zwłaszcza w miejscach takich jak restauracje. Istnieją także obawy o to, że sprzęt może zostać zhakowany bez wiedzy właściciela i być używany do jego śledzenia. 

Ray-Ban Meta – specyfikacja techniczna i możliwości

Smart glasses Ray-Ban Meta zostały oficjalnie zapowiedziane w 2021 roku i są efektem bliskiej współpracy świetnie znanego producenta okularów Ray-Ban z firmą Meta (Facebook), która znana jest z produkcji okularów VR marki Oculus. Sprzęt jest skierowany przede wszystkim do fanów nowinek technologicznych i jest jedną z pierwszych prób wprowadzania do sprzedaży inteligentnych okularów. 
W przeciwieństwie do wielu prototypów smart glasses prezentowanych latami przez wielu producentów, okulary Ray-Ban Meta nie mają żadnego wyświetlacza, sprzęt obsługujemy wyłącznie przy pomocy touchpada i przycisków umieszczonych w oprawkach, komend głosowych rejestrowanych przez wbudowany mikrofon, a także z poziomu aplikacji mobilnej dostarczonej przez producentów.

Kamera

Największą atrakcją okularów jest kamera HD 12 MP umieszczona po prawej stronie oprawek. Pozwala ona rejestrować obraz z unikalnego punktu widzenia użytkownika sprzętu. Według twórców umożliwia błyskawicznie uchwycenie ulotnych chwil i sytuacji, w których nie mielibyśmy czasu na wyciągnięcie smartfona. Daje też sposobność dyskretnego rejestrowania klipów wideo (ich długość nie może przekraczać 60 sekund), bez zwracania na siebie szczególnej uwagi. Warto jednak zaznaczyć, że w trosce o prywatność innych osób podczas pracy kamera ma zawsze włączoną wyraźnie widoczną diodę LED. Kamerą zrobimy także szybkie zdjęcia.

Funkcje smart

Okulary Ray-Ban Meta pozwalają odbierać lub wykonywać połączenia telefoniczne ze smartfona, a dzięki wbudowanemu mikrofonowi i głośniczkom możemy swobodnie prowadzić też rozmowy. Poza tym, sprzęt działa również jak odtwarzacz muzyki (tylko po połączeniu z innym urządzeniem).

Bateria

Wbudowana bateria okularów pozwala na pracę przez maksymalnie cztery godziny po pełnym naładowaniu. Producent w zestawie dołącza eleganckie etui ładujące, które pełni identyczną rolę jak w przypadku bezprzewodowych słuchawek TWS, posiadając akumulator wydłużający czas działania sprzętu do maksymalnie 36 godzin.

Inne informacje

Okulary odznaczają się ograniczoną wodoodpornością, posiadając certyfikat IPX4. Do poprawnego działania wymagają zainstalowania aplikacji Meta View, dostępnej za darmo w Apple APP Store i Google Play Store. Oprawki dostępne są w kilku kolorach i można założyć w nich szkła korekcyjne.