Laptopy ze średniej i wyższej półki mogą pochwalić się dedykowanymi kartami graficznymi, przypominającymi konstrukcje ze stacjonarnych pecetów. Ze zrozumiałych przyczyn odznaczają się one jednak znacznie niższym zużyciem energii, które przekłada się na ich wydajność.
W jakich laptopach znajdziemy dwie karty graficzne?
Podwójne karty graficzne znajdziemy w dwóch typach laptopów. Na początku zajmijmy się znacznie częściej spotykanym przypadkiem. Mamy w nim do czynienia z sytuacją, w której producent wyposażył komputer w dedykowaną kartę graficzna, jak również procesor z wolniejszym zintegrowanym GPU (jest to prawie zawsze jeden z modeli Intel HD Graphics lub AMD Radeon Vega). System operacyjny może korzystać z zasobów zarówno jednego, jak i drugiego układu.
Drugi przypadek dotyczy najdroższych gamingowych lub profesjonalnych laptopów przeznaczonych do edycji filmów czy grafiki. Urządzenia te posiadają dwa identyczne dedykowane układy graficzne, które współpracują ze sobą, korzystając z technologii SLI (modele firmy Nvidia) lub Crossfire (modele firmy AMD). Realnie są więc traktowane przez aplikacje i gry jak jedno urządzenie.
Co dają dwie karty graficzne w laptopie?
W przypadku, gdy laptop posiada zintegrowaną i dedykowaną kartę graficzną, równocześnie może korzystać tylko z jednej z nich. Ma to jednak swoje zalety, bowiem obniża zużycie energii elektrycznej, a tym samym przedłuża czas życia baterii. W jaki sposób? Otóż komputer jest w stanie automatycznie przełączać się między dwoma GPU w zależności od aktualnej potrzeby.
Gdy pracujemy np. z edytorem tekstu lub czytamy newsy w sieci, będzie korzystał z czipa wbudowanego w procesor. Wówczas, gdy uruchomimy jakąś wymagająca trójwymiarową grę czy program do edycji zdjęć, przełączy się na układ dedykowany. Rozwiązanie to nie wpływa jednak w żaden istotny sposób na wydajność komputera.
Jak przełączyć kartę graficzną w laptopie?
Problemy z podwójnymi kartami graficznymi są często spotykaną przypadłością w dużej liczbie laptopów. Ich użytkownicy narzekają zazwyczaj na to, że komputery często nie wyłączają automatycznie bardziej energochłonnego GPU, nawet wówczas, gdy nie uruchomiliśmy żadnej wymagającej aplikacji (często użycie silniejszego układu jest sygnalizowane przy pomocy migającej diody z boku obudowy).
W wielu wypadkach usterki te wynikają wprost z błędów generowanych przez system Windows, które często pojawiają się po jego aktualizacjach, jak również z powodu nieaktualnych sterowników.
Najprostszym rozwiązaniem problemów jest ręczne przełączenie karty graficznej w laptopie. Dokonamy tego w bardzo prosty sposób, klikając prawym przyciskiem myszki na pulpie. Z rozwiniętego menu kontekstowego wybieramy widoczny panel sterowania producenta jednego z dwóch zamontowanych układów (Intel, AMD lub Nvidia). Z jego poziomu przechodzimy do opcji zarządzania zużyciem baterii, wybierając opcję preferowania wysokiej wydajności układu graficznego. Powinno to zmusić komputer do stałego przełączenia się na silniejszą kartę.
Operacja ta działa również w przeciwną stronę, wystarczy tylko wybrać tryb oszczędny. Jeżeli decyzję o przełączaniu procesorów graficznych chcemy ponownie zostawić w gestii komputera, wystarczy powrócić w menu do trybu automatycznego.