Data modyfikacji:

Crysis Remastered. Recenzja, poradnik i wymagania

Premierę oryginalnej wersji Crysisa wspominam bardzo dobrze, ponieważ byłem jednym ze szczęśliwców, którzy w okolicach 2007 roku zmienili komputer na lepszy. Dzięki temu cieszyłem się w miarę płynną rozgrywką, choć oczywiście nie mogłem nadal liczyć na najwyższe detale graficzne. Czasy się zmieniają, ale dzieło Crytek cały czas pozostaje takie samo. Choć nowa wersja została zaprojektowana z myślą o nowych platformach, to jednak nadal potrafi „spalić” nawet najpotężniejsze pecety. Taki to już urok tej gry. A czy w ogóle warto zagrać w remaster? Sprawdźcie.

crysis remastered

Crysis Remastered na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-3450 / AMD Ryzen 3
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 470 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Crysis Remastered na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-7600K / AMD Ryzen 5
  • Pamięć RAM: 12GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1660 Ti / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Crysis Remastered? Recenzja gry

Jeżeli zaliczacie się do młodszego pokolenia graczy, którym z racji wieku umknął fenomen oryginalnego Crysisa, to z pewnością powinniście sprawdzić wersję zremasterowaną. Choć tytuł momentami zalatuje już delikatnie myszką, to jednak nadal oferuje bardzo atrakcyjny gameplay, który wyznaczył trendy dla wielu współczesnych serii. Najlepsze strzelanki nieraz czerpią z pierwszej odsłony gry. Dzieło niemieckiej firmy Crytek było na swój sposób wyjątkowe, dlatego zdecydowanie warto przeżyć tę przygodę.

Mimo to Crysis Remastered pod wieloma względami będzie najbardziej atrakcyjny dla starych wyjadaczy, którzy zagrywali się w oryginał lata temu. Głównie dlatego, że będą oni w stanie przymknąć oko na pewne archaizmy gameplayu, ale również ze względów sentymentalnych. Powrót na wyspę Lingshan dał mi mnóstwo frajdy i nie żałuję nawet minuty spędzonej przed konsolą.

Właśnie, „konsola” to słowo klucz, ponieważ przyszło mi testować wersję na PlayStation 4. W ten sposób całkowicie ominęła mnie zabawa z ustawieniami graficznymi czy innymi problemami technicznymi, z jakimi boryka się edycja pecetowa. Na platformie Sony grało mi się przyjemnie i bez większych problemów. Grafika co prawda nie prezentowała się jakoś szczególnie oszałamiająco, ale za to rozgrywka była płynna.

Właściciele komputerów osobistych mogą natomiast kręcić nosem, bo nawet posiadacze potężnych maszyn z GeForce RTX 2080Ti na pokładzie nie będą w stanie uruchomić gry na najwyższych detalach i sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Sami twórcy z dumą twierdzą, że na rynku nie ma obecnie podzespołów, które byłyby w stanie uruchomić ich grę w rozdzielczości 4K i stabilnych 30 FPS-ach. Najwyższe ustawienia graficzne żartobliwie nazywają „Can it Run Crysis?”, lecz osobiście nie kupuję takiego poczucia humoru.

Nie jestem w stanie napisać nic konkretnego o zmianach wprowadzonych w remasterze Crysisa, ponieważ takowych praktycznie w ogóle nie uświadczyłem. Rozgrywka pozostała bez zmian, liczba misji tak samo, jedynie dodano wsparcie dla ray tracingu i popracowano nad teksturami, które i tak prezentują się momentami gorzej od innych aktualnych strzelanek.

Crysis Remastered to bardzo nietypowy produkt, skierowany do bardzo wąskiego grona odbiorców. Ma on sens wyłącznie w przypadku wersji konsolowej, a na pecetach lepiej odpalić oryginał z modami.

Sprawdź również przegląd najlepszych strzelanek na PlayStation 4.

Crysis Remastered – poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Crysis Remastered?

Dzieło studia Crytek jest stosunkowo wymagającą grą, która karze gracza za brawurę. Przed przystąpieniem do realizacji zadania koniecznie skorzystajcie z lornetki, żeby wypatrzeć pozycje wrogów na mapie.

Następnie ustalcie plan działania, zakładając jak najczęstsze korzystanie z kamuflażu i tłumiku w broni. Dzięki temu wyeliminujecie garstkę wrogów, a reszty możecie pozbyć się przy użyciu siły. Pamiętajcie tylko, że pancerz nie chroni was całkowicie przed śmiercią, dlatego i tak starajcie się korzystać z osłon.

Przed przystąpieniem do akcji poczekajcie, aż w pełni naładuje wam się pasek energii. Bez niego nie będziecie mogli korzystać z szybkiego przemieszczania się lub skakania, co może doprowadzić do wpadnięcia w pułapkę zastawioną przez przeciwników.

Ile godzin zajmuje ukończenie Crysis Remastered?

W Crysis Remastered czeka na was jedenaście w miarę rozbudowanych misji, których ukończenie powinno zająć mniej więcej od dziesięciu do czternastu godzin. Wynik ten zależy w dużej mierze od poziomu trudności i tego, jak często będziecie ginęli.

Czy w skład Crysis Remastered wchodzi dodatek Warhead?

Niestety nie. Jeżeli liczyliście na ponowną możliwość wcielenia się w postać Michaela „Psychola” Sykesa, to musicie obejść się smakiem. Crysis Remastered zawiera jedynie podstawową wersję gry.

Na czym zagrać w Crysis Remastered?

Odświeżona wersja Crysisa dostępna jest na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Tytuł doczekał się także wydania na Nintendo Switch, które, z racji gorszych parametrów urządzenia, oferuje okrojoną oprawę graficzną.

Premiera Crysis Remastered – kiedy?

Produkcja w wersji na komputery osobiste oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One zadebiutowała 18 września 2020 roku. Wydanie dedykowane platformie Nintendo Switch trafiło do sprzedaży kilka miesięcy wcześniej, dokładnie 23 lipca tego samego roku.

Grę do testów dostarczyła firma Crytek, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski