Data modyfikacji:

Co to jest multiroom? Jak działa?

Chyba w każdym domu pojawia się sytuacja, gdy każdy z domowników chce obejrzeć w telewizji swój ulubiony program w tym samym czasie. Powstają wtedy dyskusje i słynne już kłótnie o to, kto będzie trzymał pilota. Z rozwiązaniem sytuacji przychodzą operatorzy telewizyjni, którzy w swoich ofertach proponują teraz usługę Multiroomu. Co to jest Multiroom i jak on działa? Czy warto skorzystać z takiej usługi? Wszystkiego o Multiroomie dowiesz się z tego artykułu.

multiroom

Multiroom - najważniejsze informacje

  1. Multiroom - co to?
  2. Jak działa Multiroom?
  3. Multiroom - jak podłączyć?

Multiroom - co to?

Multiroom to popularna w ostatnim czasie usługa proponowana przez operatorów abonamentów telewizyjnych, która polega na możliwości oglądania różnych kanałów telewizyjnych na kilku monitorach, bez konieczności wykupywania dodatkowego abonamentu.

Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w domach, w których każdy z domowników na inne ulubione kanały czy programy. Znika problem tego, jaki kanał w danym momencie oglądać - każdy może bez problemu włączyć telewizję na swoim monitorze i oglądać to, co chce.

Zaletą korzystania z usługi Multiroomu jest to, iż operator nie wymaga od nas kupowania kilku różnych abonamentów telewizyjnych. Wszystko zawiera się w jednej ofercie, której opłata jest tylko kilkanaście złotych wyższa niż normalnie. Na każdym ekranie lub monitorze mamy dostępne te same kanały w wysokiej jakości cyfrowej.

Jak działa Multiroom?

Aby każdy monitor w ramach usługi Multiroomu mógł odbierać wykupiony pakiet kanałów telewizyjnych, musi on być podłączony do dekodera. Jest on zwykle wykupiony lub dzierżawiony od operatora wraz z kartą dostępową. Aby dekoder działał odpowiednio, musi on zostać podłączony do anteny satelitarnej. Zazwyczaj nie wymaga to wielkich zmian aranżacji.

Jeśli jednak monitory znajdują się na różnych piętrach i jest to przeszkodą w korzystaniu z usługi Multiroomu, operator może poprosić o pozwolenie na utworzenie nowego gniazda i przeprowadzenie przez niego kabla. Na szczęście to nie my musimy martwić się o to, jak podłączyć Multiroom od strony technicznej - zajmą się tym za nas pracownicy operatora. Usługa taka zawsze jest sprzedawana z dodatkową instalacją i aktywacją, tak aby usługobiorca mógł jak najszybciej cieszyć się z zakupionego abonamentu.

Liczba monitorów, którą możemy podłączyć pod jeden abonament, różni się w zależności od operatora i jego oferty. Tak samo może pojawić się sytuacja, w której na dodatkowych monitorach nie będziemy mieć wszystkich wykupionych pakietów premium, które są wykupione w ramach abonamentu i działają na głównym dekoderze (może to być możliwość nagrywania programów na żywo lub dostęp do kanałów premium). Wszystkie te aspekty zależą od indywidualnej oferty proponowanej przez operatora.

Multiroom - jak podłączyć?

Musisz pamiętać, że usługa Multiroom to opcja dodatkowa - aby działała na ekranach w twoim domu, musisz wcześniej wykupić ją w abonamencie. Jej koszty nie są stosunkowo wysokie - na pewno jest to bardziej opłacalna opcja, niż wykupienie kilku różnych abonamentów osobno dla każdego monitora.

Ceny abonamentu z usługą Multiroomu mogą być wyższe o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Musisz wiedzieć, że aktywacja i instalacja tej dodatkowej opcji zazwyczaj nie jest darmowa.

Operator może zażyczyć sobie kwoty średnio od kilkudziesięciu do ok. 200 zł za zakup/dzierżawę dekodera i jego prawidłową instalację w naszym domu. Stawki za usługę Multiroom i podłączenie potrzebnego sprzętu różnią się w zależności od operatora, którego ofertę wybierzesz. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dla twojego abonamentu jest możliwość wykupienia dodatkowej opcji Multiroomu, skontaktuj się ze swoim operatorem.
Autorka: Patrycja Hendzel