Data publikacji:

Chłodzenie wodne PC: jak wybrać?

Water cooling, jak potocznie nazywa się chłodzenie wodne, jest mniej popularnym sposobem na optymalizację temperatury działania poszczególnych podzespołów naszego komputera. Jest to alternatywa w stosunku do tradycyjnego systemu, który opiera się na wiatrakach. Dlaczego warto zainwestować w zespół chłodzenia wodnego i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Chłodzenie wodne PC: jak wybrać?

Na czym polega chłodzenie wodne?

Chłodzenie wodne komputera jest zdaniem ekspertów najbardziej efektywnym sposobem na utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury podzespołów naszego komputera. W przypadku użytkowników, którzy większość czasu spędzają na graniu w wymagające sprzętowo produkcje, takie chłodzenie może okazać się zbawienne.

Z czego składa się system chłodzenia wodnego? Przede wszystkim z pompy, która jest sercem całego systemu, a jej zadaniem jest przepływ cieczy po całym układzie chłodzenia. Do tego dochodzi chłodziwo będące płynem, chłodnica, blok wodny, węże, a także rezerwuar, który minimalizuje ryzyko zapowietrzania całego układu. 

Jaka jest mechanika działania chłodzenia wodnego? Blok wodny zainstalowany w komputerze odbiera ciepło od konkretnego podzespołu, które jest transportowane do chłodziwa. Wraz z cieczą trafia ono do chłodnicy, gdzie ulega znacznemu ochłodzeniu. Kolejny element procesu to powrót do bloku. Jest to proces stały, który umożliwiony jest dzięki ciągłemu działaniu pompy. 

Kiedy warto postawić na chłodzenie wodne komputera?

Choć podczas szukania dobrej jakości sprzętu zwracamy uwagę na podzespoły, takie jak procesor, pamięć RAM czy karta graficzna, to jednak bardzo często zapominamy o systemie chłodniczym, który ma kluczowe znaczenie podczas pracy naszego komputera na wysokich obrotach. Dlatego też nie powinniśmy zapominać o tym elemencie.

Kiedy powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych wiatraczków i zdecydować się na chłodzenie wodne? Przede wszystkim wtedy, gdy wykorzystujemy swój sprzęt do granic możliwości. W przypadku potężnego gamingowego komputera wentylatory mogą nie działać efektywnie, szczególnie w momencie, gdy wykorzystujemy do granic możliwości parametry naszego komputera. W takich sytuacjach chłodzenie wodne jest tak naprawdę jedyną sensowną alternatywą.


Tego typu chłodzenie możemy też z powodzeniem zastosować w innych komputerach, szczególnie gdy hałas wentylatorów jest dla nas uciążliwy. Chłodzenie wodne pracuje nieporównywalnie ciszej, co pozytywnie wpłynie na nasze doznania z użytkowania komputera.

Czy chłodzenie wodne działa na wszystkie podzespoły?

W zależności od naszych potrzeb, system chłodzenia wodnego może działać na optymalizację temperatury poszczególnych podzespołów naszego komputera. Najczęściej spotykane jest chłodzenie płyty głównej, pamięci RAM oraz procesora, czyli tych elementów naszego komputera, które są najbardziej narażone na podwyższone temperatury podczas normalnego działania komputera. 

Jeśli zależy nam na takim systemie, który miałby chłodzić tylko jeden komponent naszego urządzenia, z całą pewnością możemy zarekomendować chłodzenie procesora. Wysokie obciążenie, z którym mamy do czynienia podczas intensywnych rozgrywek online, często nie jest odpowiednio chłodzone przez zwykłe chłodzenie wiatrowe. Dlatego też chłodzenie wodne procesora powinno być dla nas priorytetową modyfikacją. 

Co lepsze - samodzielne składanie czy gotowy komputer?

Wraz z decentralizacją rynku komponentów komputerowych, mamy możliwość samodzielnego montażu systemu chłodzenia albo zakupu gotowego urządzenia wyposażonego już w działający i niezawodny system chłodzący. Na który z tych dwóch wariantów warto postawić?

To uzależnione jest w głównej mierze od naszego doświadczenia. Gdy liquid cooling to obszar, z którym nie mieliśmy dotąd do czynienia, warto postawić na gotowe zestawy, które gwarantują nam szczelność i optymalne wykorzystanie potencjału takiego chłodzenia. Gotowy zestaw jest sprawny i możliwy do uruchomienia już od razu. Oczywiście jest to wyjście znacznie droższe, jednak opłacalne w przypadku braku doświadczenia przy montażu takiego systemu, co moglibyśmy przypłacić poważną awarią komputera i w efekcie znacznie wyższymi kosztami. 

Dla osób, które już wcześniej miały do czynienia z systemem chłodzenia wodnego, przeznaczone są zestawy do samodzielnego montażu. Tutaj jednak musimy być odpowiednio dokładni. Kolejne elementy chłodzenia, odpowiednia przepustowość, długość i przeprowadzenie wężyków, ulokowanie poszczególnych komponentów - to wszystko wymaga czasu i wprawy. Po złożeniu naszego układu chłodzącego powinniśmy bezwzględnie przetestować jego szczelność. Tak gotowy zestaw do chłodzenia będzie znacznie tańszym rozwiązaniem. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie chłodzenia wodnego?

Istnieje kilka zmiennych, które wpłyną na efektywność chłodzenia wodnego, a co za tym idzie, na naszą satysfakcję z wybranego rozwiązania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu chłodzącego?

Przede wszystkim jakość wężyków doprowadzania cieczy. Tutaj grubość ściany ma znaczenie równie duże, jak materiał wykonania wężyka. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje wężyków: silikonowa, PVC oraz wykonane z tygonu. Z automatu powinniśmy odrzucać te systemy, w których wykorzystano wężyki silikonowe - są one najbardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeśli cena nie gra dla nas roli, tygon będzie optymalnym wyborem. Jest to materiał odporny na jakiekolwiek załamania, a przy tym elastyczny.

Choć jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na wdrożenie chłodzenia wodnego, jest znacznie mniejszy hałas, wciąż jednak pozostaje woda w rezerwuarze. Dlatego przed zakupem warto przetestować, czy dany system chłodzenia faktycznie nie kłuje nas w uszy. Zestawy z najwyższej półki zostały tak zaprojektowane, że ich praca jest praktycznie niesłyszalna. Jeśli komponenty, z których wykonany jest układ chłodzenia, są niskiej jakości, bardzo szybko dowiemy się o tym poprzez nadmierny hałas podczas pracy. 

Ostatnia kwestia warta przemyślenia to powierzchnia chłodnicy w układzie wodnym. Im większa chłodnica, tym większa efektywność chłodzenia.

Autor: Norbert Rukowski