Data modyfikacji:

Z czego składa się komputer? Budowa komputera

Z komputera osobistego korzystacie od lat, ale nigdy wcześniej nie zastanawialiście się dokładnie, co znajduje się pod jego obudową? Jeśli tak, to w tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze podzespoły PC, dzięki którym urządzenie jest w stanie pracować poprawnie. Ponadto przedstawimy obowiązkowe i dodatkowe peryferia wchodzące w skład zewnętrznej części budowy komputera. Zaczynajmy!

Czytaj również: Ranking kart graficznych
budowa komputera

Jak sprawdzić, z czego składa się komputer?

Najlepszym sposobem, żeby sprawdzić, co znajduje się pod obudową peceta, jest jej zdjęcie. Obudowy zaprojektowane zostały w taki sposób, że można w nich bez problemu ściągać jedną ze ścianek, która zabezpieczona została (zazwyczaj) dwiema śrubkami.

Warto czasem tam zaglądać, chociażby w celu oczyszczenia wnętrza z zalegającego kurzu – trzeba być przy tym jednak bardzo ostrożnym, żeby nie uszkodzić delikatnych elementów podzespołów. No i oczywiście nie można tego robić, kiedy komputer jest podłączony do zasilania!

A jeśli nie chcecie sami odkręcać obudowy, ale interesuje was wnętrze PC, to w takim razie powinniście zapoznać się z treścią tego artykułu. Dowiecie się z niego dokładnie, co skrywa wasz komputer osobisty.

Podzespoły komputera – z czego składa się komputer wewnątrz?

Poniżej przedstawimy wszystkie najważniejsze elementy, bez których wasz pecet nie byłby w stanie funkcjonować.

Płyta główna

Zdecydowanie najważniejszy element komputera – to właśnie płyta główna jako pierwsza jest podpinana do obudowy, a następnie do niej wczepiamy resztę podzespołów. W sprzedaży znajdziecie różne rodzaje płyt głównych, ale najpopularniejszym standardem jest ATX. To właśnie z tym rodzajem motherboard współpracuje większość kart graficznych i procesorów.

Procesor

Ten element określa się często mianem „mózgu” albo „serca” komputera i jest w tym sporo prawdy. To właśnie na procesorze ciąży odpowiedzialność za warunkowanie i koordynowanie wszystkich czynności, jakie zachodzą wewnątrz peceta. Najważniejszymi parametrami procesorów jest częstotliwość taktowania oraz liczba rdzeni i wątków. Na tym rynku dominują dwie firmy – AMD i Intel.

Karta graficzna

Rolą tego podzespołu jest generowanie oraz wyświetlanie obrazu na ekranie monitora lub telewizora. Karty graficzne dzielimy na dwa rodzaje – zintegrowane oraz dedykowane. Te pierwsze tworzą jedność z procesorem i współdzielą pamięć VRAM, natomiast drugie są samodzielnymi jednostkami. Nowoczesne dedykowane karty są tworzone z myślą o jak najlepszych oprawach wizualnych w grach. Najpopularniejszymi producentami GPU są firmy AMD i Nvidia.

Pamięć RAM

Umieszczone na płycie głównej kości RAM pełnią wsparcie dla procesora. To właśnie w nich przechowywana jest tzw. pamięć operacyjna, która umożliwia CPU wydajniejsze wykonywanie kilku zadań jednocześnie.

Dysk w komputerze

Komputer nie może obejść się bez dysku, który potrzebny jest chociażby do zainstalowania systemu operacyjnego. To na dyskach przechowywane są wszystkie pliki użytkownika, począwszy od zdjęć z wakacji, poprzez różne dokumenty, na grach wideo kończąc. Dyski komputerowe dzielimy na dwa rodzaje: HDD (twarde, wolniejsze) i SSD (półprzewodnikowe, szybsze).

Zasilacz komputerowy

Żeby pecet mógł funkcjonować, potrzebuje źródła energii. Taką zapewniają specjalne zasilacze komputerowe, które umieszcza się w obudowie. Istotne jest to, żeby dopasować zasilacz o odpowiedniej mocy – w przeciwnym razie może dojść do spalenia poszczególnych podzespołów lub innych problemów z działaniem PC.

Chłodzenie komputera

Współczesne karty graficzne i zasilacze posiadają własne chłodzenie, lecz często to nie wystarczy, żeby zmniejszyć ciepło generowane przez wszystkie urządzenia znajdujące się pod obudową. Jest to mała, zamknięta przestrzeń, dlatego nic dziwnego, że dochodzi tam do bardzo wysokich temperatur. Dlatego w obudowie muszą pojawić się dodatkowe wentylatory bądź nowoczesne chłodzenie wodne.

Karta sieciowa

Współczesne płyty główne z reguły posiadają już wbudowaną kartę sieciową z gniazdem RJ45, dzięki czemu możecie podłączyć do nich router za pomocą kabla. Często jednak, żeby móc korzystać z łączności bezprzewodowej, należy dokupić dodatkową kartę sieciową Wi-Fi – wewnętrzną wpinaną do płyty głównej lub zewnętrzną wtykaną do gniazda USB.

Karta dźwiękowa

Ten element również obecnie wbudowywany jest do płyty głównej. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, żeby umieścić pod obudową lepszą kartę dźwiękową, która będzie bardziej odpowiadała waszym potrzebom i w pełni wykorzysta potencjał posiadanego przez was nagłośnienia.

Obowiązkowe urządzenia peryferyjne

Do poprawnego działania komputera nie wystarczą wyłącznie podzespoły umieszczone w obudowie. Konieczne są także urządzenia peryferyjne, za pomocą których będziemy mogli m.in. kontrolować działanie PC.

Mysz do komputera

Korzystanie z tego akcesorium to jeden z podstawowych sposobów na poruszanie się po systemie operacyjnym komputera. Myszki dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: bezprzewodowe oraz przewodowe. W sprzedaży można znaleźć też modele, które skierowane są w stronę użytkowników biznesowych, graczy oraz do standardowego, domowego użytkowania. Alternatywą dla klasycznych myszek mogą być trackballe.

Klawiatura do komputera

Kolejne obowiązkowe akcesorium, które należy podłączyć do peceta. Podobnie, jak w przypadku myszek, tutaj także mamy do czynienia z modelami przewodowymi oraz pozbawionymi kabli. Dodatkowo klawiatury dzielimy na membranowe oraz mechaniczne – te drugie doskonale sprawdzają się podczas grania. Zwłaszcza, że można wybrać modele o różnych przełącznikach, inaczej reagujących na kontakt z użytkownikiem.

Monitor

Na co komu potężny komputer gamingowy, kiedy nie widać obrazu? Składając peceta, musicie zadbać o jak najlepszy monitor, który będzie w stanie wyświetlić to, co generuje karta graficzna. Dobranie odpowiedniego monitora przez graczy jest bardzo istotne – nie tylko chodzi o dobre wyświetlanie kolorów lub szerokie kąty widzenia, ale także częstotliwość odświeżania. Dlatego warto pomyśleć nad monitorami 120 Hz lub lepszymi. Jeśli natomiast z PC korzystacie wyłącznie do przeglądania internetu i oglądania filmów, to spokojnie wystarczy wam monitor 60 Hz.

Dodatkowe urządzenia peryferyjne

Bez poniższych akcesoriów jesteście w stanie korzystać z komputera, lecz są one przydatne w wielu sytuacjach i warto zastanowić się nad ich kupnem.

Głośniki

Jeżeli chcecie słuchać ulubionych piosenek bądź oglądać filmy w serwisach streamingowych, to musicie zainwestować przynajmniej w głośniki w systemie 2.1. Graczom zdecydowanie bardziej polecam głośniki z dźwiękiem przestrzennym, żeby jak najbardziej zwiększyć immersję z ogrywanym tytułem.

Słuchawki

Podobna sytuacja, co w przypadku głośników. Do komputera słuchawki można podłączyć za pomocą złącza Jack 3,5 mm oraz USB. Te drugie zazwyczaj dają dostęp do dedykowanego oprogramowania, dzięki czemu można dostosować je do swoich potrzeb.

Kontroler do gier

Gracze pecetowi bardzo cenią sobie granie m.in. w strzelanki i gry MMO za pomocą myszki i klawiatury. Są jednak gatunki gier, w których zdecydowanie lepiej poradzi sobie gamepad – mowa oczywiście o bijatykach, akcyjniakach i grach sportowych.

Kierownica do gier

Każdy miłośnik samochodówek powinien zaopatrzyć się w specjalną kierownicę przeznaczoną do grania na komputerze. Droższe modele oferują dodatkowe pedały, skrzynię biegów oraz technologie w stylu Force Feedback (sprzężenie zwrotne).

Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne

Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał wydrukować jakieś dokumenty. Warto więc zawczasu kupić nawet niedrogą drukarkę, która może przydać się w sytuacjach awaryjnych. Dobrym wyborem są urządzenia wielofunkcyjne, ponieważ oprócz drukowania, można z ich pomocą kserować oraz skanować dokumenty.

Kamera internetowa

Obowiązkowe akcesorium dla osób pracujących zdalnie. Kamery internetowe przydają się także osobom, które lubią patrzeć na swoich rozmówców, a nie mają możliwości spotkania się oko w oko.

Mikrofon komputerowy

Skoro jest kamerka, to musi też być mikrofon, żeby można było się bez problemu komunikować z osobą po drugiej stronie ekranu. Mikrofony przydają się też graczom podczas rozgrywek sieciowych (często wbudowane są w słuchawki) oraz youtuberom i streamerom do nagrywania materiałów na swoje kanały.
Autor: Łukasz Morawski