Data modyfikacji:

Jaki jest najlepszy monitor 240 Hz? Wady i zalety

Monitory z częstotliwością odświeżania 240 Hz projektowane są praktycznie wyłącznie z myślą o najbardziej zagorzałych miłośnikach komputerowej rozrywki. W ostatnim czasie urządzenia te stają się coraz bardziej popularne i szeroko dostępne, przedstawmy zatem ich największe zalety oraz wady.

Czytaj również: Jaki monitor 120 Hz wybrać?

monitor 240hz

Producenci monitorów komputerowych od dawna starają się zdobyć serca zapalonych graczy, którzy stanowią atrakcyjną i oddaną grupę konsumentów, nie bojących się wydać naprawdę sporych pieniędzy na upatrzony panel.

Wychodząc na przeciw wymaganiom fanów wirtualnej rozrywki, w ostatnim czasie czołowi wytwórcy coraz częściej wprowadzają do swojej oferty urządzenia oferujące ekstremalnie wysokie częstotliwości odświeżania ekranu, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne z przyczyn technicznych.

Najczęściej spotykamy się z modelami 144 Hz, aczkolwiek za niewiele większe pieniądze kupimy już także monitory 240 Hz. Przedstawmy zatem ich największe zalety i wady, a także listę rzeczy, na jakie zwracamy uwagę przy ich zakupie.

Co to jest częstotliwość odświeżania ekranu i jakie ma ona znacznie?

Częstotliwość odświeżania ekranu to wartość, która opisuje wprost, jak wiele razy na sekundę monitor odświeża wyświetlany przez siebie obraz. Tradycyjnie mierzymy i podjemy ją w herach (Hz). Monitor z ekranem 1 Hz odświeża swoją zawartość jedynie raz na sekundę, natomiast panel 100 Hz zrobi to w tym czasie czasie aż sto razy

Niska częstotliwość odświeżania jest zauważalna gołym okiem i może prowadzić do bólu głowy, zmęczenia oczu lub ogólnego uczucia dyskomfortu u użytkownika monitora. Będzie ona odczuwalna zwłaszcza jeżeli na ekranie wyświetlane są szybko zmieniające się obrazy i animacje. Na szczęście problem ten dotyczy jedynie niezwykle starych i prymitywnych paneli LCD. Wszystkie współczesne ekrany w laptopach oraz monitory komputerowe obsługują bowiem optymalną częstotliwość 60 Hz, która zalecana jest do swobodnej pracy z pecetem, przeglądania internetu oraz oglądania filmów.

Monitory o wysokiej częstotliwości ekranu, takie jak opisywane modele 240 Hz, skierowane są jedynie do graczy. Dzięki temu są oni w stanie bawić się ze swoimi produkcjami w niezwykle płynnej jakości. Wpływa na nią liczba klatek obrazu na sekundę (FPS), która generowana jest przez kartę graficzną. Monitory 240 Hz obsługują gry z grafiką wyświetlaną z maksymalną prędkością aż 240 FPS-ów.

Zalety monitorów 240 Hz

Możliwość zabawy w nawet 240 klatkach na sekundę docenią przede wszystkim fani szybkiej akcji i strzelanek, a zwłaszcza popularnych produkcji wieloosobowych z serii Call of Duty i Battlefield, a także gier, takich jak Counter-Strike: Global Offensive, Valorant czy Apex Legends. W optymalnych warunkach monitor może zapewnić im przewagę nad przeciwnikami.

Wady monitorów 240 Hz

Różnice pomiędzy 144 Hz a 240 Hz są dla większości osób praktycznie niezauważalne. Monitory 144 Hz są też obecnie wciąż bardziej popularne i oferują większą gamę przekątnych oraz proporcji ekranu.

Aby móc w pełni skorzystać z możliwości monitora, potrzebujemy naprawdę silnego i drogiego komputera z topową kartą graficzną, która osiągnie w grach odpowiednio wysoką wydajność.

Monitory 240 Hz korzystają w większości z matryc TN, które oferują słabe odwzorowanie kolorów, niższe kąty widzenia oraz słabszy kontrast.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie monitora 240 Hz?

  • Przekątna ekranu – wśród monitorów 240 Hz dominują modele o przekątnych 27 oraz 24 cali. Jeżeli interesują nas większe ekrany, wybór jest wciąż niewielki, dlatego też wówczas lepiej zdecydować się na popularniejsze panele 144 Hz.
  • Proporcje ekranu – poza klasycznymi panelami o proporcjach 16:9, w sprzedaży znajdziemy już także kilka modeli panoramicznych monitorów 240 Hz o proporcjach ekranu 32:9. Są one lubiane przez graczy, ponieważ oferują podczas zabawy znacznie większe pole widzenia. Niestety z ich zalet korzysta wciąż niewielka część wydawanych gier oraz aplikacji. 
  • Rodzaj matrycy – jak już wspomnieliśmy wcześniej, spora część ekranów 240 Hz korzysta z matryc VA lub TN, które odznaczają się gorszym odwzorowaniem kolorów niż IPS. Jeżeli poza graniem wykorzystujemy monitor także do pracy z programami graficznymi, warto dopłacić i wybrać droższy IPS. 
  • Czas reakcji – współczynnik określający liczbę milisekund, jaką ekran potrzebuje na zmianę stanu pojedynczego piksela. Jest to druga po częstotliwości cecha wpływająca na płynność wyświetlanego obrazu. Najlepszy z punktu widzenia czasu graczy będzie czas reakcji oscylujący w granicach 1 ms. Sprawdzi się on zwłaszcza w intensywnych grach akcji, oferując lepsze wrażenia płynące z rozgrywki. 
  • Obsługa technologii G-Sync oraz Freesync – na szczęście praktycznie wszystkie monitory 240 Hz oferują przynajmniej podstawowe wsparcie dla jednej z tych dwóch technologii. Ich celem jest automatyczne i dynamiczne dostosowanie częstotliwości odświeżania ekranu do liczby klatek obrazu w grze, co zapewnia płynną zabawę bez artefaktów czy smużenia.
  • Liczba wejść i wyjść – standardowo sprawdźmy, jak wiele wejść DisplayPort oraz HDMI posiada monitor, zwłaszcza jeżeli planujemy podłączyć do niego także np. konsolę do gier. Przydatny okaże się także wbudowany hub USB oraz wejście słuchawkowe.
Autor: Michał Kułakowski