Data publikacji:

Co wiemy o Nintendo Switch 2? Nowa konsola Nintendo

Nintendo Switch zadebiutowało siedem lat temu, co jest typowym okresem żywotności konsoli i mniej więcej po takim czasie do sprzedaży powinno trafić nowe urządzenie do grania. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie – co więcej, podobno jesteśmy już bardzo blisko premiery Nintendo Switch 2. Czego można dowiedzieć się z internetu o tym sprzęcie? Sprawdźcie.
nintendo switch 2 premiera
Na ten moment japoński producent nie zapowiedział oficjalnie następcy Nintendo Switch, więc wszystkie informacje zawarte w tym artykule pochodzą z nieoficjalnych źródeł i należy do nich podchodzić z dystansem. Od jakiegoś czasu wiadomo, że nowa konsola jest już w rękach developerów pracujących nad nowymi produkcjami, dlatego też niewykluczone, że spora część plotek znajdzie pokrycie w rzeczywistości. Zwłaszcza że większość doniesień pochodzi od leakerów, którzy wielokrotnie udowodnili, że posiadają cenne zakulisowe informacje z branży gier.

Jak będzie się nazywała nowa konsola Nintendo?

Niestety nie wiadomo, czy najnowsza konsola Japończyków będzie nazywała się Nintendo Switch 2, czy inaczej. Producent do tej pory w bardzo nietypowy sposób nazywał swoje urządzenia, więc tak naprawdę wszystko jest możliwe. W końcu po platformie DS do sprzedaży trafiło 3DS, a kontynuatorem Wii było bardziej zaawansowane Wii U. Wskazywałoby to na to, że przedsiębiorstwo zachowa „Switch” w nazwie, lecz niewykluczone, że nie zrezygnuje z klasycznej numeracji na rzecz bardziej wyrafinowanego nazewnictwa. Co ciekawe, istnieje wiele przesłanek, że twórcy dłubali nad Nintendo Switch Pro, jednakże konsola ostatecznie nie trafiła do sprzedaży – prawdopodobnie w wyniku pandemii koronawirusa. Pewne jest więc, że nowy sprzęt będzie nosił inną nazwę.

Kiedy możemy spodziewać się premiery Nintendo Switch 2?

Choć producent na razie nie wypowiada się publicznie o swojej nowej platformie, to z przecieków wynika, że Nintendo w najbliższych tygodniach szykuje dla nas prawdziwą bombę, a premiera konsoli jest znacznie bliżej, niż można byłoby zakładać. Takimi rewelacjami podzielił się na Discordzie użytkownik znany jako SoldierDelta, którego wiarygodność potwierdza wcześniejsze ujawnienie nieoficjalnych informacji odnośnie do gry Rise of the Ronin. Teraz twierdzi, że jeszcze w pierwszym kwartale tego roku (najpewniej w marcu) producent oficjalnie zapowie następcę Switcha, natomiast między czerwcem a sierpniem będziemy mieć do czynienia z rozbuchaną kampanią promocyjną urządzenia. Oficjalna premiera Nintendo Switch 2 powinna nastąpić dokładnie 24 września 2024 roku, aczkolwiek podobno twórcy mają zarezerwowany alternatywny termin na listopad.

Ile może kosztować Nintendo Switch 2?

Ogromną zaletą konsol Nintendo było to, że zazwyczaj stanowiły konkurencję cenową dla urządzeń od Sony i Microsoftu. To między innymi dzięki temu Switch cieszył się tak dużym zainteresowaniem graczy, którzy kupowali swój egzemplarz, nawet jeśli mieli w domu sprzęty sygnowane logo PlayStation lub Xbox. Nintendo Switch w dniu premiery kosztował 299 dolarów, lecz utrzymanie takiej kwoty wydaje się być współcześnie nierealne. Serwis gameindustry.biz przeprowadził wywiad z branżowym analitykiem Serkanem Toto, który twierdzi, że cena Nintendo Switch 2 będzie wynosiła 400 dolarów, co przełożyłoby się na około 1800 złotych w naszym kraju. Trzeba przyznać, że taka kwota byłaby jak najbardziej satysfakcjonująca – ale czy jest realna? Czas pokaże… Toto zakłada również, że premierowe wydania tytułów ekskluzywnych na tę platformę zostaną wycenione na 70 dolarów (ok. 280 złotych).

Czy Nintendo Switch 2 będzie konsolą hybrydową?

Oczywiście na ten moment nie wiemy, jak będzie wyglądało Nintendo Switch 2 ani w jaki sposób będziemy korzystać z tego urządzenia. Śmiało można jednak zakładać, że producent po raz kolejny zdecyduje się na przygotowanie przenośnej platformy do grania, bowiem to właśnie ten element stanowił o sile poprzedniej konsoli oraz jeszcze starszych sprzętów Japończyków, jak właśnie 3DS czy 2DS. Z doniesień wynika, że twórcom zależy przy tym na jak najlepszej mocy obliczeniowej, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że ponownie otrzymamy możliwość podłączenia sprzętu do telewizora, aby grać na większym ekranie.
Co ciekawe, redakcja serwisu gamerant dotarła do interesującego patentu złożonego przez Nintendo. Oczywiście nie oznacza to, że zarejestrowane pomysły zostaną kiedykolwiek zrealizowane, ale na pewno pobudzają wyobraźnię. Otóż z rysunków patentowych wynika, że konstrukcja Nintendo Switch 2 mogłaby przypominać 3DS-a. Konsola miałaby posiadać dwa wyświetlacze, które można byłoby zamknąć niczym smartfony typu fold. Myk polegałby jednak na tym, że ekrany mają być odpinane i działałyby niezależnie od siebie, choć między nimi w dalszym ciągu trwałoby bezprzewodowe połączenie.
Z kolei inne plotki mówią o tym, że w Nintendo Switch trafi do sprzedaży w dwóch wariantach. W pierwszym będziemy mieć do czynienia z wyświetlaczem LCD o przekątnej ośmiu cali, natomiast w drugim producent postawi na technologię OLED kosztem zmniejszenia ekranu do siedmiu cali. Na konsoli ponoć znajdzie się też miejsce na kamerę wykorzystującą funkcje wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Jaką moc zaoferuje Nintendo Switch 2?

Podobnie jak w przypadku pozostałych tematów, nadal nie wiemy, jaką mocą obliczeniową będzie mógł pochwalić się Nintendo Switch 2. Konsola była jednak dostępna już na targach Gamescom 2023, lecz mieli do niej dostęp wyłącznie twórcy gier oraz parę zaufanych osób. Z nieoficjalnych informacji wynika, że podczas trwania targów bawiono się nową zabawką Japończyków i testowano jej możliwości – ponoć sprzęt był w stanie udźwignąć demo technologiczne Unreal Engine 5 o nazwie The Matrix Awakens, które zostało przygotowane z myślą o konsolach dziewiątej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Istnieje wiele przesłanek co do tego, że Nintendo nawiązało współpracę z firmą Nvidia, co najpewniej zaowocuje wykorzystaniem funkcji DLSS 3.5 na nowym Switchu. Byłoby to jak najbardziej sensowne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób urządzenie mogłoby wyświetlić rozbudowane produkcje z dużą płynnością i przy ładnej grafice, bez zbyt dużego obciążenia podzespołów. A skoro o komponentach mowa, to podobno w konsoli umieszczony zostanie chip Nvidia T239, 8 GB pamięci RAM oraz pamięć wewnętrzna o pojemności 512 GB.

Czy w Nintendo Switch 2 będzie wsteczna kompatybilność?

Jeżeli jesteście posiadaczami Nintendo Switcha i udało wam się zebrać pokaźną bibliotekę gier, to jest nadzieja na to, że w dalszym ciągu będzie można z nich korzystać na nowym urządzeniu! Na portalu społecznościowym X użytkownik Centro LEAKS podzielił się rewelacjami, z których wynika, że Nintendo Switch 2 nie tylko będzie oferowało wsteczną kompatybilność, ale na dodatek wszystkie produkcje ze starej platformy będą o wiele lepiej wyglądały i działały na platformie nowej generacji.
Zdjęcie: kolaż wykonany z materiałów prasowych Nintendo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.