Data modyfikacji:

ARK 2. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Lubicie grę ARK: Survival Evolved i zastanawiacie się, kiedy twórcy wypuszczą drugą część do sprzedaży? Trafiliście w dobre miejsce, ponieważ w tym tekście znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje odnośnie ARK 2. Sprawdźcie, czego możecie spodziewać się po tym tytule.

ark2

Kiedy odbędzie się premiera ARK 2?

Aktualizacja: 14.06.2022

Data premiery ARK II została oficjalnie potwierdzona. Gra zobaczy światło dzienne w 2023 roku.


Druga odsłona serii ARK to niestety kolejna produkcja, o której tak naprawdę nie wiemy nic konkretnego, ponieważ twórcy niezbyt chętnie dzielą się z graczami nowymi informacjami. O tym, że trwają prace nad kontynuacją, dowiedzieliśmy się pod koniec 2020 roku, w trakcie gali Game Awards, gdzie wybierane są najlepsze gry danego roku oraz zapowiadane produkcje, jakie w najbliższej przyszłości trafią do sprzedaży.

W przypadku ARK 2 ta „najbliższa przyszłość” okazała się być jednak nieco bardziej odległa, ponieważ mamy już 2022 rok, a o produkcji dalej nie wiemy nic nowego. Początkowo obstawiano, że tytuł trafi do sprzedaży właśnie w tym roku, choć wydaje się być to mało realne. Jeśli chodzi o datę premiery ARK 2, musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż studio Wildcard oficjalnie ogłosi termin wydania swojej gry.

Na jakich platformach zagramy w ARK 2?

Jeżeli z niecierpliwością wyczekujecie premiery drugiej odsłony ARK i zastanawiacie się, czy będziecie mogli zagrać na posiadanym w domu sprzęcie, to już spieszę z odpowiedzią. Na ten moment mamy potwierdzone, że w produkcję studia Wildcard zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsoli Xbox Series X|S.

Pewne jest też to, że sequel ma być zaprojektowany wyłącznie z myślą o urządzeniach nowej generacji, dlatego nie będzie dostępny na Xbox One i Nintendo Switch, jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej części. Marka gościła także na platformach Sony, ale na tę chwilę nic nie wskazuje na to, że grę uruchomimy również na PlayStation 5 – na taką informację musimy jeszcze poczekać. Niewykluczone, że Microsoft zadbał o pełną lub tymczasową ekskluzywność dla tego tytułu.

Co wiemy o ARK 2? Rozgrywka i fabuła

Raczej nie zaskoczę was, kiedy napiszę, że twórcy nie zdradzili zbyt wiele o swoim nowym projekcie. Właściwie oprócz jednego zwiastuna zaprezentowanego podczas Game Awards 2020, nie dostaliśmy żadnych innych materiałów. Na tę chwilę można jedynie potwierdzić, że nad kontynuacją pracują twórcy pierwszej części, a do projektu zaangażowany został Vin Diesel, którego możecie znać przede wszystkim z kinowego cyklu „Szybcy i wściekli”. Nie jest to pierwsza growa rola tego aktora – wcześniej mogliśmy przejąć nad nim kontrolę m.in. w Kronikach Riddicka: Ucieczce z Butcher Bay i Wheelmana. Nie wiadomo jednak, jak dużą rolę odegra Diesel w ARK 2, ponieważ nie wiemy, kim jest odgrywana przez niego postać. Niewykluczone, że wykorzystano jego wizerunek wyłącznie na potrzeby trailera.

Wychodzi na to, że producent nie planuje wprowadzenia zbyt dużych zmian w głównych założeniach rozgrywki. W dalszym ciągu będziemy mieć do czynienia z nietypowym połączeniem klimatów science fiction z prehistorią, gdzie postacie sterowane przez graczy będą w stanie dosiadać wszelkiej maści dinozaury wyposażone w zaawansowane technologicznie bronie. ARK 2 w dalszym ciągu ma być rozbudowanym sanbdoksem, kładącym duży nacisk na kooperację pomiędzy graczami. Podczas zabawy ogromne znaczenie będzie odgrywać również crafting oraz elementy survivalowe, które zmuszą użytkowników do budowania własnych baz, dzięki którym mogą przetrwać w niebezpiecznym świecie.

Choć zwiastun prezentuje się bardzo ładnie pod względem oprawy wizualnej, to jednak nie wiadomo, jak przełoży się to na faktyczny wygląd gry. Produkcja zdaje się być cały czas rozwijana, a na oficjalnej stronie studia Wildcard można znaleźć sporo ogłoszeń o pracę na najróżniejszych stanowiskach. Na grę raczej jeszcze trochę poczekamy, ale co powiecie w zamian na serial bazujący na motywach marki?

Podczas Game Awards 2020 zaprezentowano również drugi materiał, który był zwiastunem serialu animowanego Ark: The Animated Series. Trzeba przyznać, że zapowiada się naprawdę ciekawie, zarówno pod względem ładnej oprawy, jak i rewelacyjnej obsady. W projekcie wzięli udział tacy aktorzy jak Gerard Butler, David Tennant, Elliot Page, Karl Urban, Russell Crowe i Vin Diesel. Lista gorących nazwisk jest znacznie dłuższa, ale już te osoby wyraźnie dają do zrozumienia, że twórcy szykują dzieło na naprawdę wysokim poziomie. Jego premiera została zaplanowana na 2022 rok.

Czy gra ARK 2 będzie posiadał polską wersję językową?

Za dystrybucję pierwszej części na terenie naszego kraju odpowiadało CDP, która zadbała o to, żeby gra oferowała rodzime napisy. Niestety firma nie zajmuje się już dystrybucją gier, dlatego na ten moment nie wiadomo, który polski wydawca weźmie ARK 2 pod swoje skrzydła – jeżeli w ogóle takowy się pojawi. Trzeba trzymać kciuki, żeby tematem zainteresowała się Cenega lub Koch Media Poland, czyli firmy, które odpowiadają za wiele polonizacji.

Jakie będą wymagania sprzętowe ARK 2 na PC?

Jak już wcześniej pisałem, zespół Wildcard wyraźnie zaznacza, że ARK 2 ma być doświadczeniem na miarę nowej generacji konsol, co oznacza, że twórcy kładą spory nacisk na wysoką jakość oprawy wizualnej. Produkcja pominie również starsze urządzenia do grania, dlatego można zakładać, że do jej uruchomienia na pełnych detalach graficznych, potrzeba będzie dosyć mocnej karty graficznej i sporej pamięci RAM. Wstrzymajcie się na razie z ulepszaniem swoich komputerów do oficjalnej prezentacji wymagań sprzętowych, którymi twórcy podzielą się bliżej premiery ARK 2.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.