Data publikacji:

Wymiana matrycy w monitorze krok po kroku


Z pewnością każdemu kiedyś zdarzyła się przykra sytuacja, w której to laptop doznał uszkodzenia. Często jednak komputer da się uratować, ponieważ tylko jego część nie jest już w pełni sprawna. Jej wymiana pozwoli na dalsze, codzienne użytkowanie sprzętu, bez obawy o kolejne nieprzewidziane sytuacje. Niestety, może się zdarzyć, że profesjonalna naprawa będzie nieopłacalna. Wtedy można zacząć myśleć o nowym sprzęcie lub samemu spróbować swoich sił i własnoręcznie usunąć wadliwy element.
laptop

Jak rozpoznać uszkodzoną matrycę w monitorze?


Niestety, w monitorach kryją się delikatne i wrażliwe na wszelkie, nawet najmniejsze użycie siły, elementy. Dlatego trzeba uważać na swój sprzęt. Grożą mu nie tylko wszelakie uszkodzenia mechaniczne, ale również wynikające z nieodpowiedniego użytkowania lub ukrytej wady, która ujawniła się dopiero po czasie. Bardzo ważne jest, aby szybko reagować i zwracać uwagę na nawet najmniejsze odstępstwa od standardowego zachowania naszego komputera. W ten sposób w znacznie krótszym czasie możemy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu lub zminimalizować straty, które już nastąpiły. Nie lekceważ istotnych sygnałów, które mogą świadczyć o wszelkiego rodzaju nieprawidłowościach, które kryją się pod obudową monitora. Jedną z podstawowych i częstych usterek, którą sami możemy zdiagnozować, jest uszkodzona matryca. Jak ją rozpoznać?

Objawami uszkodzonej matrycy, które bardzo wcześnie sami jesteśmy w stanie zauważyć, są z pewnością niedziałające, pojedyncze piksele na ekranie. Ich barwa nie zmienia się, bez względu na to, jaki obecnie wyświetlany jest obraz. Piksele stale mają ten sam kolor lub są czarne i wyłączone. Równie ważnym sygnałem są wyświetlające się na monitorze paski. Właśnie one świadczą o poważnym problemie, jakim jest uszkodzenie elektroniki matrycy. Niepokojące objawy, które świadczą o postępującym problemie, to zacieki pojawiające się na ekranie. Wyglądają bardzo niestandardowo, zwykły użytkownik z pewnością od razu zwróci na nie uwagę. Żeby to zobrazować, wystarczy sobie zwizualizować warstwy folii nałożone bezpośrednio na siebie. Jeżeli pomiędzy nimi znajdzie się jakiś płyn, substancja, powstaną liczne smugi i plamy. Właśnie tak wyglądają podstawowe problemy, które świadczą o problemach z matrycą. 

Od czego zacząć naprawę monitora?


Wymiana matrycy w monitorze wydaje się niezwykle skomplikowana, choć prawie każdy mógłby sobie z nią poradzić. Wystarczą tylko odpowiednie przyrządy, dobrze oświetlone stanowisko pracy oraz znajomość modelu matrycy, która kryje się w naszym monitorze. Już na samym początku, z ostatnią z wymienionych rzeczy, będzie pewien problem. Znając bowiem model i markę naszego komputera, nie wybierzemy idealnej, zastępczej matrycy. Żeby poznać jej dokładne wymiary i parametry, trzeba będzie zajrzeć do środka monitora w pierwszej kolejności. Kod, po którym zidentyfikujemy typ matrycy, znajduje się na jej tylnej ściance oraz na jej ramie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy model może nawet znacząco różnić się od siebie.

Aby nie uszkodzić swojego sprzętu jeszcze bardziej, bądź delikatny i wykaż się dokładnością oraz precyzją. Przed przejściem do pracy, przygotuj sobie odpowiednie miejsce. Powinno być dobrze oświetlone i czyste. Przestrzeń powinna być spora, abyś spokojnie mógł rozłożyć wokół siebie wszystkie części i żadnej z nich nie zgubić. Przygotuj sobie plastikową miseczkę lub inny pojemnik, do którego przełożysz drobne elementy. Równie ważny jest śrubokręt krzyżakowy lub inny odpowiadający ci ostro zakończony szpikulec. Pamiętaj, że w każdym komputerze taka wymiana matrycy w monitorze będzie przebiegała inaczej, dopasuj ten proces do swojego komputera

Instrukcja wymiany matrycy krok po kroku


Zacznij od demontażu plastikowej ramki. W tym celu odkręć wszystkie śrubki, które znajdują się po wszystkich stronach ekranu komputera. Ostro zakończonym nożykiem lub odpowiadającym śrubokrętem powinno to pójść niezwykle sprawnie. Kiedy skończysz, pamiętaj, aby odłożyć śrubki w wyznaczone do tego miejsce, aby się nie pogubiły. Takie drobne elementy potrafią w mgnieniu oka ześlizgnąć się ze stołu, więc dobrym pomysłem będzie włożenie ich do małego pojemnika. Podważ plastikową ramę i podnieś ją. Podczas zdejmowania ramy od matrycy nie powinieneś czuć oporu. Teraz możemy przejść do demontażu matrycy. Jak to zrobić? Wymiana matrycy w monitorze, jak już zauważyłeś, nie jest wcale tak skomplikowana.

Kiedy bezproblemowo zdjąłeś obudowę, przed sobą powinieneś już ją zauważyć. Matrycę zwykle przytrzymują dwa metalowe zawiasy. Na nich znajdują się kolejne śrubki. Odkręć je, odłóż w bezpieczne miejsce. Teraz czas na odłączenie przewodów znajdujących się na samym dole matrycy. Widzisz również kabel, który połączony jest z inwerterem? Jego też powinieneś odłączyć. Może to sprawiać problemy, dlatego weź w dłoń drobne, plastikowe narzędzie, którym z łatwością powinieneś sobie poradzić. W ostateczności możesz posłużyć się własnymi paznokciami. Teraz zajmij się kolejnymi śrubami, tym razem tymi, które łączą się z matrycą metalowymi zawiasami. Powinny być ich dwie pary, dolne oraz górne. Dobrze zorganizowane stanowisko pracy teraz stało się koniecznością. To już koniec pracy. Matrycę delikatnie odchyl i połóż w bezpiecznym miejscu, z dala od ostrych przedmiotów i krawędzi, z których mogłaby spaść. 

Ile kosztuje wymiana matrycy w monitorze?


Teraz, kiedy już poznałeś model swojej matrycy, możesz zająć się poszukiwaniem nowej, w pełni sprawnej. Koszt wymiany matrycy w monitorze przez profesjonalny serwis to zwykle kwota około 400 zł. Znacznie taniej wyjdzie, jeśli posłużysz się prostym poradnikiem z tego artykułu. Wtedy cena wymiany matrycy w monitorze spadnie do około 200 zł. Wymiana matrycy w monitorze to nie jedyny problem, który prędzej lub później może przytrafić się każdemu z nas. Cena naprawy monitora przez sprawdzonego serwisanta waha się od 100 do nawet 300 zł. Sama wymiana matrycy w monitorze LED to niewiele mniejszy koszt. W takiej sytuacji warto zorientować się, czy nie bardziej opłaca się wymienić sprzęt na nowy model.

Naprawa monitora LCD to cena 150 zł. Kiedy już wiesz, jakie kwoty padają za najpopularniejsze problemy z komputerami, rozważ, co najbardziej opłaca się w twoim przypadku. Być może jest to własnoręczna naprawa, oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu lub całkowita jego wymiana i zakup najnowszego komputera, który posłuży ci przez długie lata. Bez względu na odpowiedź, pamiętaj o dbaniu o delikatne urządzenia i korzystanie z nich z zachowaniem bezpieczeństwa.
Autor: Redakcja ekspert.ceneo.pl