Data modyfikacji:

VRR. Co to jest i jakie ma zalety w grach

VRR to rozwiązanie coraz częściej stosowane w branży gamingowej w celu poprawienia płynności rozgrywki i zwiększenia częstotliwości odświeżania. Wyjaśniamy dokładnie, jak działa ta technologia, a także dlaczego warto z niej korzystać!
vrr co to

Czym jest VRR?

VRR to skrót od Variable Refresh Rate, który oznacza technologię zarządzania częstotliwością odświeżania w czasie rzeczywistym. To znaczy, że monitor z VRR dostosowuje częstotliwość odświeżania do danej rozgrywki, co pozwala na bieżąco kontrolować płynność wyświetlanych animacji. Dzięki zastosowaniu VRR efekty wizualne są po prostu ładniejsze, a Ty nie zauważysz opóźnień, spadków klatkażu czy ostrości obrazu. VRR ponadto zwiększa czas reakcji, co w branży gamingowej ma ogromne znaczenie. To znacznie lepsze rozwiązanie niż stała częstotliwość odświeżania, która może powodować efekt rozerwania lub rozmycia obrazu. W VRR obraz dostosowuje się do konkretnej sytuacji i to jest jego ogromną zaletą!

Zalety VRR w grach

Dla przeciętnego gracza największą zaletą VRR jest po prostu zwiększona płynność rozgrywki, co pozwala cieszyć się doskonałym obrazem przez cały czas. Jednak dla profesjonalistów ta funkcja ma jeszcze jedno ważne znaczenie. Każde, nawet najmniejsze opóźnienie w rozgrywce online może zaważyć na ostatecznym wyniku, dlatego tak ważne jest stosowanie VRR, aby opóźnienie pomiędzy wykonywaną czynnością a odpowiedzią na ekranie były takie same. Dodatkowo mamy utrzymanie stałej liczby klatek na sekundę, co daje przewagę w grze. Brak negatywnych efektów w postaci niższej liczby klatek, rozerwania obrazu czy opóźnienia nie wytrąci Cię z równowagi, co może zaważyć na ostatecznym wyniku.

Gdzie jest obecna technologia VRR?

Najczęściej technologia VRR jest stosowana w kartach graficznych oraz monitorach gamingowych. AMD FreeSync i NVIDIA G-Sync to dwa najpopularniejsze rozwiązania wykorzystujące VRR. Obie technologie mają kompensować niską liczbę klatek na sekundę, a także oferować wyższą płynność rozgrywki. Jeżeli masz kartę graficzną NVIDIA, to wtedy warto kupić monitor z G-Sync dla lepszego efektu. W przypadku kart AMD sytuacja wygląda analogicznie i wtedy warto inwestować w monitory z FreeSync. Nieco bardziej rozbudowane rozwiązanie z tych dwóch to G-Sync, który jest bardziej zaawansowany, ponieważ dodatkowo oferuje lepszy kontrast, kolory, a także wsparcie dla realistycznego efektu HDR.
Jednak VRR jest obecny również w najnowszym standardzie HDMI 2.1. Jego największą zaletą jest dużo szersza kompatybilność niż w przypadku sprzętów AMD i NVIDIA. VRR znajduje się również w telewizorach, konsolach, a także komputerach PC. Pamiętajmy, że do obsługi tego rozwiązania potrzebny jest nie tylko sprzęt, ale również odpowiednie gry, które będą go wspierać. VRR zwykle można znaleźć w ustawieniach danego tytułu.

Czy warto inwestować w sprzęt z VRR?

Technologia VRR wynosi gaming na jeszcze wyższy poziom i to doskonała propozycja dla osób, którym zależy na wyższej jakości obrazu, a także komforcie rozgrywki. Przy wyborze monitora lub telewizora warto zwrócić uwagę na tę funkcjonalność, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści, które sprawią, że rozgrywka będzie jeszcze większą przyjemnością!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.