Data publikacji:

Jaka konsola dla dziecka będzie najlepsza?

Konsola do gier to świetna propozycja nie tylko dla dzieci, ale również całej rodziny. W sklepach znajdziemy co najmniej kilka interesujących modeli, które będą odpowiednie dla młodszych użytkowników. Jeśli nie wiesz, na jaką konsolę do gier się zdecydować, to w tym poradniku pomożemy Ci podjąć odpowiednią decyzję! 
Jaka konsola dla dziecka będzie najlepsza?

Stacjonarna czy przenośna – jaka konsola dla dziecka będzie lepsza? 

Poszukiwania idealnej konsoli dla dziecka warto zacząć od odpowiedzenia na pytanie, gdzie urządzenie będzie wykorzystywane. Konsole do gier możemy podzielić na stacjonarne i przenośne. Stacjonarne konsole mają zdecydowanie lepszą specyfikację, przez co pozwalają na granie w najnowsze tytuły, które zachwycają grafiką i możliwościami. Jednak zaawansowana grafika nie zawsze jest tak istotna jak fabuła. Zdarza się, że pozornie proste gry wciągają maluchy bardziej niż te zaawansowane. 
Konsole przenośne to niewielkie urządzenia, które pozwalają na granie przez co najmniej kilka godzin. W ostatnich latach udało się stworzyć zaawansowane modele, które są w stanie obsłużyć takie gry jak chociażby Wiedźmin 3, Minecraft, Pokemon czy gry z serii LEGO. To powoduje, że maluch może świetnie się bawić podczas podróży, a także w wielu innych sytuacjach. Rodzice mają wybór i nie muszą od razu kupować zaawansowanej przenośnej konsoli. Na rynku jest wiele modeli oferujących proste gry, które dla najmłodszych będą w zupełności wystarczające. Cena również jest dużo bardziej atrakcyjna, co może mieć wpływ na ostateczną decyzję o zakupie. 
Wybór nie jest łatwy i wszystko zależy od preferencji młodych graczy. Jednak konsole przenośne wydają się bardziej uniwersalne i to w ich kierunku warto skierować swoją uwagę. Plusem jest to, że do grania nie potrzebujemy telewizora. Ceny gier na przenośne urządzenia są odrobinę niższe niż w przypadku stacjonarnych odpowiedników. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze konsoli do gier dla dziecka?

Dostępność tytułów dla dzieci – liczba gier na konsole jest ogromna, ale przy wyborze tytułów dla dziecka trzeba sprawdzić oznaczenia PEGI, które wskazują dla maluchów w jakim wieku jest odpowiednia dana gra. 
Pamięć wewnętrzna – zasada jest prosta: im więcej pamięci, tym więcej gier będzie można instalować. W konsolach stacjonarnych optymalna pojemność wynosi 1 TB. W konsolach przenośnych można stosować karty pamięci do 512 GB. Tytuły na przenośne konsole ważą zdecydowanie mniej, dlatego można przechowywać całkiem dużo tytułów. 
Dodatkowe akcesoria – aby zabawa była jeszcze lepsza, w sklepach można znaleźć dodatkowe akcesoria, takie jak dodatkowe kontrolery czy okulary VR. To świetny sposób na rozrywkę w szerszym gronie. Nie ma nic lepszego niż wspólna rozgrywka w rodzinnym gronie! 
Wielkość konsoli – w przypadku stacjonarnych modeli ten parametr nie ma aż tak wielkiego znaczenie, ale w konsolach przenośnych sytuacja wygląda nieco inaczej. Konsola dla dziecka powinna być poręczna. W innym wypadku granie nie będzie wystarczająco komfortowe. 

Polecane konsole dla dzieci 

Nintendo Switch 

Nintendo Switch przez wielu jest uznawana za najlepszą konsolę dla dzieci. Urządzenie może być wykorzystywane zarówno w domu, jak i poza nim, a to za sprawą odczepianych kontrolerów Joy-Con. Ekran dotykowy o przekątnej 6,2 cala ma rozdzielczość HD. Wbudowana pamięć wynosi 32 GB, jednak z łatwością można ją rozszerzyć przy pomocy kart pamięci. Producent zastosował mocniejszy procesor, aby najnowsze gry działały bez najmniejszych opóźnień. Dla rodziców ważna jest obecność Kontroli Rodzicielskiej, która pozwala na zarządzanie zakupami w sklepie Nintendo, a także określaniu, do jakich tytułów maluch może mieć dostęp. Jeśli szukasz uniwersalnej konsoli dla swojej pociechy, to ten model będzie doskonałym wyborem. 

PlayStation 4 Slim 

PlayStation 4 to doskonała konsola, która jest nie tylko znakomita do gier, ale również do odtwarzania multimediów. Sony ma mnóstwo interesujących tytułów, które powinny przekonać rodziców do zakupu urządzenia. Warto dodać, że do tego modelu znajdziemy świetne akcesoria, takie jak chociażby PlayStation VR, które pozwala na rozgrywkę w wirtualnej rzeczywistości. Ten model jest wyborem doskonałym nie tylko dla dzieci, ale również całej rodziny! 

Xbox Series S 

Xbox Series S swoimi możliwościami nie ustępuje PS4 ani na krok. Jeśli chcesz, aby dziecko miało dostęp do szerokiej biblioteki tytułów również z poprzednich generacji, to ten model będzie doskonałym wyborem. Obraz odtwarzany jest w 4K, a ergonomiczny kontroler ułatwia rozgrywkę. Dziecko będzie miało rozrywkę na bardzo długie godziny! 

Frahs X7 Plus 

To prosta konsola, która ma na pokładzie 1000 wgranych gier. Ekran o przekątnej 5,1 cala ma bardzo dobrą jakość, natomiast bateria jest w stanie wytrzymać do 6 godzin grania. Do pamięci urządzenia można wgrać własną muzykę oraz filmy. Ta konsola sprawdzi się dla młodszych, jak i nieco starszych dzieci. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.