Data publikacji:

Czym jest simracing?

Simracing to pojęcie opisujące gry starające się jak najbardziej realistycznie odwzorować jazdę samochodem, najczęściej wyścigowym lub rajdowym. Choć mogą to być również pojazdy typowo cywilne. Miłośnicy tego typu tytułów są niezwykle wymagającą grupą odbiorców, którym zależy na jak największym realizmie jazdy. Aby go osiągnąć, sięgają oni po specjalistyczne akcesoria oraz budują specjalne stanowiska do gry, których elementy naśladują wnętrze kabiny kierowcy. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat simracingu, a także podpowiadamy, co jest potrzebne, aby zacząć karierę wirtualnego mistrza szos i torów wyścigowych.
Young Asian pretty woman Pro Gamer have live streaming playing video game, Racing game at home

Simracing – co warto wiedzieć na początek?

Gry zaliczające się do grona prawdziwych symulatorów jazdy stanowią bardzo wąską grupę tytułów, które skierowane są do niszowego odbiorcy. W większości są one dostępne wyłącznie na komputerach PC, wymagają dość mocnego sprzętu, a także nieraz dość dużej wiedzy technicznej, pozwalającej dopasować je do indywidualnych preferencji. Warto dodać, że ze względu na kompleksowość gry te są również nieraz pełne błędów, a ich rozwój w dużej mierze jest uzależniony od zaangażowania społeczności fanów tworzących mody i dodatkową zawartość. Większość miłośników simracingu wybierając pomiędzy hiperrealistycznym modelem jazdy a najlepszą możliwą oprawą graficzną, postawi na pierwszą opcję, ponieważ symulatory nie należą do najbardziej atrakcyjnych wizualnie gier. 
Symulatory jazdy starają się odzwierciedlić w jak najbardziej realistyczny sposób wszystkie aspekty jazdy samochodem. Na poruszanie się pojazdu wpływ ma więc zarówno nawierzchnia drogi, warunki atmosferyczne, jak i temperatura, a także praca i parametry silnika, zawieszenia, kół i opon itd. Aby przygotować wehikuł do jazdy w konkretnym wyścigu, gracz musi mieć dość zaawansowaną wiedzę na temat mechaniki danego modelu samochodu. Deweloperzy zwracają szczególną uwagę na najdrobniejsze detale techniczne auta, w przeciwnym wypadku narażają się na krytykę ze strony fanów. 

Jakie akcesoria dla miłośników simracingu?

Jak już wspomnieliśmy, osoby kochające symulatory jazdy nie poprzestają wyłącznie na zakupie gry, chcą bowiem poczuć się jak prawdziwi kierowcy pędzący z ogromną prędkością po torze wyścigowym. Dlatego, aby móc określić się prawdziwym entuzjastą simracingu, musimy być przygotowani na dodatkowe wydatki związane z zakupem specjalnych akcesoriów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Kierownica do simracingu

Kierownica to podstawowy i dla wielu osób niezbędny element każdego stanowiska simracingowego. W odróżnieniu od pada, zapewnia znacznie większą dokładność podczas jazdy, a także zwiększa realizm poruszania się po drodze, między innymi dzięki funkcjom wibracji, pozwalającym poczuć na dłoniach wszelkie nierówności trasy. 
Do zabawy z symulatorami poleca się przede wszystkim kierownice ze średniej lub wyższej półki cenowej (od ok. 800–1000 zł). Są one wykonane w dużej części z wytrzymałych stopów metali oraz wykończone sztuczną skórą, Nieraz są dokładną kopią autentycznych kierownic montowanych np. w bolidach Formuły 1. Modele te sprzedawane są też w zestawie z pedałami ustawionymi na podłodze, a także współpracują z dodatkową skrzynią zmiany biegów. 

Monitory do simracingu

Fani simracingu preferują duże monitory dające maksymalnie duże pole widzenia, tym samym zwiększające wrażenie poruszania się po torze. Efekt ten osiąga się często przez zakup ekranów ultrapanoramicznych z zakrzywionym wyświetlaczu albo dwóch lub trzech mniejszych monitorów, które wyświetlają wspólnie obraz z kokpitu. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od ilości posiadanego miejsca i indywidualnych preferencji. Niektórzy gracze sięgają też po panele telewizyjne, ponieważ w ostatnich latach ich producenci oferują coraz więcej modeli pracujących w wysokich częstotliwościach odświeżania ekranu, które preferowane są przez graczy. 

Fotel do simracingu

Miłośnicy wirtualnego motosportu spędzają nieraz wiele godzin na trenowaniu swoich umiejętności na torze. Aby ścigać się w komfortowych warunkach, bardzo szybko przekonamy się, że niezbędne będzie zainwestowanie w dobry fotel gamingowy. Na początek możemy postawić na podstawowe modele, ale zapaleni gracze z pewnością poczują różnicę, jeżeli wybiorą model wyższej jakości. Zaletą foteli gamingowych są ich ogromne możliwości regulacji, co pozwala dopasować je do rozmiarów ciała, gwarantując maksymalną wygodę. Zmieniać możemy bowiem między innymi głębokość siedzenia i pochylenie oparcie, wysokość zagłówka lub podłokietników, a także poduszki pod plecy. 
Dobrą alternatywą dla mebli gamingowych są profesjonalne krzesła biurowe oferujące zbliżoną jakość i możliwości konfiguracji przy bardziej stonowanym i neutralnym designie obicia oraz innych elementów konstrukcyjnych.

Stelaż do simracingu 

Specjalne stelaże do gry w symulatory jazdy to rozwiązanie dla największych entuzjastów. Najprostsze modele pozwalają na zainstalowanie na nich kierownicy wraz z pedałami, co ułatwia przenoszenie i składowanie tego zestawu. Zwalania też miejsce na biurku i pozwala grać w salonie z telewizorem, a także zapewnia lepszą stabilność nawet w trakcie intensywnej jazdy.
Najbardziej wymagający fani wyścigów sięgają po specjalne kokpity wyścigowe – są to stelaże z miejscem na kierownicę i monitory, które połączone są z dedykowanym fotelem. Najdroższe modele dodatkowo mogą zapewniać wibracje siedzenia. Wiele tego typu konstrukcji jest wykonywanych na zamówienie przez specjalistyczne firmy.
Zdjęcie: Envato Elements