Data publikacji:

Valheim. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się nad słusznością wydawania gier w Early Access, to Valheim udowadnia, że dla twórców jest to niesamowite narzędzie, które umożliwia im rozwój. Produkcja, już przed oficjalną premierą, została zakupiona ponad siedem milionów razy, a nie jest nawet ukończona. Czym w ogóle jest Valheim, że gracze tak tłumnie rzucili się na ten tytuł i dlaczego warto na niego czekać? Przekonajmy się.
Valheim

Kiedy odbędzie się premiera Valheim?

Dzieło studia Iron Gate w pewnym sensie jest już dostępne w sprzedaży, ponieważ gra zadebiutowała 2 lutego 2021 roku w ramach programu Early Access na platformie Steam. Oczywiście nie jest to ostateczna wersja gry, która ma dosyć ograniczoną zawartość, a także mogą występować w niej różnorakie bugi, które twórcy na bieżąco starają się usuwać. Producent na ten moment nie jest w stanie odpowiedzieć, kiedy odbędzie się premiera pełnego wydania – ma to nastąpić w 2022 roku, choć dokładny termin na razie pozostaje tajemnicą. Warto dodać, że we wrześniu 2021 roku zespół udostępnił bardzo dużą aktualizację Heart & Home, wprowadzającą do gry sporo zmian i nowości.

Na jakich platformach zagramy w Valheim?

Na tę chwilę Valheim dostępny jest wyłącznie na komputerach osobistych i przez długi czas taki stan rzeczy się nie zmieni. Twórcy pracują obecnie nad pełną wersją edycji pecetowej, ale nie wykluczają, że ich dzieło w przyszłości zagości także na konsolach. Jeśli miałoby kiedykolwiek do tego dojść, to na pewno nie nastąpi to szybko, więc lepiej się nie nastawiać.

Co wiemy o Valheim? Rozgrywka i fabuła

Valheim jest rozbudowaną sieciową grą survivalową (można też grać samemu), w której trafiamy do krainy inspirowanej mitologią nordycką. Jak wiadomo, w legendach występuje wyłącznie dziewięć światów (Asgard, Vanaheim, Alfheim, Muspelheim, Svartalfheim, Helheim, Nilfheim, Jotunheim, Midgard), dlatego tytułowy Valheim został w pełni wykreowany przez twórców gry. Choć fabuła nie jest tutaj szczególnie istotna, to jednak producent przygotował jakieś tło dla zwiększenia motywacji graczy. Do dziesiątego świata skandynawskiej kosmogonii trafiają dzielni wojownicy, którzy za wszelką cenę próbują udowodnić bogom swoją odwagę i oddanie, co mogą zrobić m.in. poprzez walkę z lokalnymi bestiami. Jeżeli uda im się przetrwać, to wtedy trafią do Valhalli, gdzie czeka na nich wieczna chwała.

Akcję obserwujemy zza pleców wykreowanej przez siebie postaci, a naszym zadaniem jest jak najdłuższe przetrwanie w niebezpiecznej krainie. W tym celu gracze muszą zbierać surowce, a następnie z ich pomocą mogą wytwarzać rozmaite przedmioty, jak np. mocniejsze bronie bądź wyposażenie. Ponadto w produkcji studia Iron Gate bardzo dużą rolę odgrywa konstruowanie własnych twierdz, zapewniających bezpieczeństwo przed groźnymi bestiami. Oprócz tego użytkownicy cały czas muszą produkować oraz zdobywać pożywienie, żeby utrzymać swojego bohatera przy życiu.

Zabawa zaczyna się w stosunkowo bezpiecznej lokacji, w której nie ma zbyt dużego zagrożenia. Życie tam nie jest jednak sielanką, ponieważ brakuje również istotnych surowców potrzebnych do przetrwania. Dlatego też gracze nieustannie są zmuszani, żeby wyruszać do kolejnych regionów, gdzie czekają na nich nowe zadania oraz wyzwania. Co ciekawe, mapy są w pełni generowane proceduralnie, co oznacza, że każdy z użytkowników ma szansę przeżyć własną, unikatową przygodę. Dzięki temu do gry można także podchodzić wielokrotnie, za każdym razem spodziewając się nieco innego przebiegu rozgrywki.

Przeczytaj także: Najlepsze gry o piratach

Przeczytaj także: Najlepsze gry o piratach

Jak już wcześniej pisałem, gra jeszcze w wersji Early Access otrzymała dużą aktualizację o nazwie Hearth and Home. Twórcy wprowadzili w niej trzy kategorie posiłków, dodali przepisy na nowe dania, a do tego usunęli powiązanie pomiędzy takimi wskaźnikami, jak stamina oraz punkty życia. Od teraz są to oddzielne parametry, które „zużywają” się w innym tempie. Studio umieściło też w swojej grze rośliny, które po zjedzeniu wywołują wymioty, co ma zastosowanie w gameplayu. Dzięki temu bohater pozbywa się resztek pokarmu i może przyjąć nowy, dający mu np. jakiegoś boosta.

Iron Gate Studio nie zapomniało także o wprowadzeniu do Valheim nowych mebli, rodzajów uzbrojenia oraz dodatkowych surowców. Twórcy pobawili się także balansem broni, przez co korzystanie z niektórych sprzętów mogło stać się mniej lub bardziej atrakcyjne. Najważniejszą zmianą było natomiast wprowadzenie do gry wierzchowców, które trzeba oswajać poprzez założenie siodła. Od teraz przemierzanie krain jest znacznie szybsze i bezpieczniejsze.

Czy gra Valheim będzie posiadała polską wersję językową?

Nie tyle będzie, co już posiada. Choć produkcja nadal funkcjonuje w ramach wczesnego dostępu, to już teraz twórcy zaimplementowali do niej polskie napisy. Dlatego też śmiało można zakładać, że pełna wersja również takowe będzie oferowała.

Jakie będą wymagania sprzętowe Valheim na PC?

Z racji tego, że grę można już uruchomić dzięki programowi Early Access, wiemy, jakie są wymagania sprzętowe tego tytułu. Aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że ostateczna wersja może oferować lepszą grafikę bądź bardziej złożone mechaniki, które będą potrzebowały większej mocy obliczeniowej. Możliwe więc, że wymagania delikatnie wzrosną, a na razie prezentują się następująco:

Minimalne wymagania sprzętowe
  • Procesor: Dual Core 2.6 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 1 GB
  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)
Rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 1 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)


Autor: Łukasz Morawski