Data publikacji:

Najlepsze gry o piratach

Choć pirackie motywy działają na wyobraźnię, to jednak twórcy gier dosyć ostrożnie podchodzą do tego tematu. Na przestrzeni lat powstało jednak kilka ciekawych produkcji lub serii traktujących o abordażach, poszukiwaniach skarbów czy brzydkich panach w czarnych opaskach na oczy. W tym zestawieniu przyjrzymy się ciekawym grom pirackim, w które warto zagrać.

gry pirackie

Gry o piratach – polecane tytuły


Produkcje, jakie trafiły do zestawienia, dobierane były na podstawie tematyki, ocen w serwisie Metacritic oraz wedle moich preferencji. Każdy z tych tytułów kupicie bez problemu na Ceneo.pl.
1. Sea of Thieves
2. Assassin’s Creed IV: Black Flag
3. LEGO Piraci z Karaibów
4. Port Royale 4
5. Pillars of Eternity II: Deadfire
6. One Piece: Pirate Warriors 4
7. Seria Risen
8. Sid Meier’s Pirates
9. Seria The Secret of Monkey Island


Sea of Thieves

Na pierwszym miejscu musiało obowiązkowo pojawić się dzieło legendarnego studia Rare. Sea of Thieves nie miało najlepszego początku, ale twórcy szybko wzięli się w garść i wysłuchali próśb graczy odnośnie kwestii gameplayowych. Obecnie jest to jeden z lepszych tytułów multiplayerowych, który daje graczom wręcz nieograniczoną swobodę w kreowaniu swojej pirackiej opowieści. Produkcja posiada wszystkie najważniejsze dla tej tematyki elementy, dlatego powinna być pozycją obowiązkową dla fanów piratów.

Assassin’s Creed IV: Black Flag


Czwarta część Assassin’s Creed przez wielu graczy uznawana jest za średniego reprezentanta serii, ale za to została okrzyknięta najlepszą grą piracką w historii. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ klimat wręcz wylewa się z tej produkcji. Black Flag pomimo kilku lat na karku, nadal prezentuje się bardzo okazale, a gameplay cały czas dostarcza masy satysfakcji. Warto sprawdzić, nawet jeśli unikacie serii AC jak ognia.

LEGO Piraci z Karaibów


Popularny filmowy cykl „Piraci z Karaibów” doczekał się kilku gier, lecz to właśnie wersja klockowa od Traveller’s Tales była najbardziej godna uwagi. Twórcy wykorzystali całą masę motywów z kinowych produkcji, a następnie zmieszali je z charakterystycznym gameplayem znanym z ich innych gier. LEGO Piraci z Karaibów to fantastyczna gra dla całej rodziny

Port Royale 4


Tym razem mam dla was propozycję trochę bardziej skomplikowanego dzieła, ponieważ Port Royale 4 to wymagająca strategiczna gra ekonomiczna. Akcja produkcji skupia się na stworzeniu gospodarczego imperium, zaś wszystko rozgrywa się w XVII wieku na Karaibach. Choć piraci nie są tutaj głównym elementem rozgrywki, to jednak pełnią istotną rolę w kształtowaniu świata i bezpieczeństwa (lub jego braku) na szlakach morskich. 

Pillars of Eternity II: Deadfire


Izometryczne RPG bardzo rzadko korzystają z motywów pirackich, dlatego duże uznanie dla Obsidian Entertainment, że zdecydowało się osadzić drugą odsłonę swojego cyklu w takim settingu. Dzięki temu nie tylko zwiedzamy ląd, ale także bierzemy udział w licznych wodnych wyprawach pomiędzy wyspami Archipelagu Martwego Ognia, co w bardzo ciekawy sposób urozmaica gameplay. 

One Piece: Pirate Warriors 4


Czwarta odsłona Pirate Warriors bazuje na popularnej mandze One Piece, która opowiada o przygodach pirackiej załogi Słomkowego Kapelusza dowodzonej przez kapitana Luffy’ego. Rozgrywka bazuje na schematach z Dynasty Warriors, co oznacza, że podczas walk naprzeciw bohatera stają setki jednostek jednocześnie. Jest bardzo efektownie!

Seria Risen


Twórcy legendarnego w Polsce Gothica postanowili swój kolejny cykl osadzić w uniwersum skupiającym się na piratach. Jeśli kochacie poprzednie dzieła Piranha Bytes i lubicie historie o piratach, to koniecznie powinniście zagrać w trylogię Risen. Na pewno się nie zawiedziecie. 

Sid Meier’s Pirates


Kultowe dzieło Sida Meiera, które w 2004 roku doczekało się pełnoprawnego remake’u. Choć produkcja ma już trochę lat na karku, to jednak nadal gra się w nią bardzo dobrze. Kolejna pozycja obowiązkowa dla miłośników piratów. 

Seria The Secret of Monkey Island


Na koniec zostawiłem prawdziwą klasykę, czyli serię przygodówek The Secret of Monkey Island od kultowego studia LucasArts. Jeżeli do tej pory nie mieliście okazji sprawdzić żadnej z odsłon, to czym prędzej powinniście nadrobić zaległości! Poczucie humoru nie zestarzało się w ogóle, dzięki czemu gry bawią nadal tak samo, jak przed laty. 
Autor: Łukasz Morawski