Data publikacji:

Trine 5: A Clockwork Conspiracy – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Choć studio Frozenbyte ma na swoim koncie kilka IP, to jednak łatwo zauważyć, że producent poświęcił swoją działalność na rozwijanie marki Trine, która zadebiutowała już w 2009 roku. Każda kolejna odsłona była bardzo dobrze przyjęta przez graczy i recenzentów, co tylko motywowało twórców do dalszego rozwijania serii. Piąta odsłona jest już dostępna w sprzedaży i ponownie czaruje gameplayem oraz bajkową grafiką. Sprawdźcie, co warto wiedzieć o Trine 5: A Clockwork Conspiracy.
Trine 5

Na jakich platformach zagramy w Trine 5: A Clockwork Conspiracy?

Fińskie studio Frozenbyte nie bawiło się w półśrodki, tylko postawiło na pełną multiplatformowość swojego dzieła. Oznacza to, że w piątą odsłonę Trine 5 zagrają zarówno posiadacze komputerów osobistych (gra działa bardzo dobrze na Steam Decku!) i konsol nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S), jak i osoby, które korzystają z PlayStation 4, Xbox One lub Nintendo Switch.

Data premiery Trine 5: A Clockwork Conspiracy. Cena gry i dostępne edycje

Produkcja trafiła do sprzedaży 31 sierpnia 2023 roku na wszystkich planowanych urządzeniach. Trine 5: A Clockwork Conspiracy oczywiście można kupić w wersji cyfrowej, jednakże na Ceneo.pl znajdziecie również standardowe wydanie pudełkowe dla każdej z platform – włącznie z PC. W tym przypadku mamy do czynienia z produkcją z segmentu AA, dlatego też cena jest stosunkowo niska i waha się od 117 złotych do 139 złotych w zależności od sklepu.

Czy w Trine 5: A Clockwork Conspiracy jest dostępna polska wersje językowa?

W trzech pierwszych odsłonach serii brakowało spolszczenia, ale sytuacja uległa zmianie, kiedy zespół Frozenbyte wszedł pod skrzydła THQ Nordic. Najpierw zaowocowało to polską wersją w Trine 4: The Nightmare Prince, a teraz też otrzymaliśmy rodzime napisy w „piątce”. Dubbing z kolei pozostał w oryginalnym, angielskim wydaniu, co akurat jest plusem, ponieważ zagraniczni aktorzy głosowi świetnie odegrali swoje role.

Fabuła w Trine 5: A Clockwork Conspiracy – o co tu chodzi?

W piątej odsłonie ponownie trafiamy do baśniowej krainy, która inspirowana jest naszym średniowieczem, tyle że z magią i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Tytułowa Trójnia to wielcy bohaterowie i obrońcy królestwa, cieszący się ogromnym poważaniem wśród lokalnej społeczności. Mieszkańcom wiedzie się dobrze i nic nie zwiastuje nadchodzącego zagrożenia. Okazuje się, że niejaki Lord Goderyk oraz Lady Sunny mają niecne plany przejęcia kontroli nad światem.
W tym celu dwójka złoczyńców zaprojektowała mechanicznych wojowników o potężnej sile oraz wytrzymałości. Goderyk i Sunny zdają sobie jednak sprawę z tego, że nie przejmą kontroli nad królestwem dopóki nie pozbędą się jej obrońców. Dlatego też wpadają na pomysł, jak zdyskredytować bohaterów w oczach mieszkańców. Od teraz Poncjusz, Amadeusz i Zoja nie tylko muszą walczyć z przeciwnikami, ale także za wszelką cenę pragną oczyścić swoje imię.

Rozgrywka w Trine 5: A Clockwork Conspiracy – najważniejsze elementy gry

Piąta odsłona Trine ponownie umożliwia ukończenie kampanii fabularnej w pojedynkę, lecz gra ewidentnie kładzie nacisk na kooperację dla trzech, czterech użytkowników. Przed rozpoczęciem rozgrywki gracze tym razem otrzymali możliwość wyboru trybu gry – Klasyczny sprawia, że w zabawie muszą wziąć udział wszyscy bohaterowie, natomiast w Bez ograniczeń nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym samym momencie na ekranie znajdowało się czterech takich samych herosów. Oprócz tego możemy zdecydować o poziomie trudności, co ma ogromne przełożenie na rozgrywkę i wpływa na poziom skomplikowania zagadek oraz stopień trudności pojedynków.
Czytaj również: Jakie gry na PS5 na 2 osoby?
Tak samo jak we wcześniejszych odsłonach Trine, w A Clockwork Conspiracy również przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów, o których już wcześniej wspominałem. Jeżeli gramy samemu, to w dowolnym momencie możemy (a nawet musimy!) przełączać się pomiędzy poszczególnymi herosami, aby korzystać z ich unikatowych umiejętności. To właśnie w zróżnicowaniu postaci leży esencja tej marki – tylko poprzez kombinację poszczególnych zdolności jesteśmy w stanie zaliczyć zagadki logiczne i środowiskowe oraz wygrać starcia z przeciwnikami. Kombinacji jest naprawdę dużo, a twórcy do samego końca zaskakują nowymi mechanikami – nowe moce odblokowujemy wraz z postępami.
Poncjusz jest silnym rycerzem wyposażonym w miecz i tarcze. Nie tylko może ciachać oponentów oraz bronić się przed mocniejszymi atakami, ale także z pomocą tarczy jest w stanie przekierować strumienie wody lub odbijać różnego rodzaju pocisku. Oprócz tego potrafi szarżować, co przydaje się do zniszczenia większych obiektów. Amadeusz specjalizuje się w magii i materializowaniu kwadratowych i płaskich konstrukcji, co pomaga w tworzeniu mostów lub schodów do wysoko położonych miejsc.
Zoja z kolei to bardzo sprytna złodziejka, której podstawowym narzędziem działania jest łuk. Z jego pomocą może niszczyć roboty wroga, ale także zamrażać przedmioty lub nakładać na nie inne efekty. Ponadto posiada linę z hakiem, zwiększającą swoją mobilność i umożliwiającą tworzenie ścieżek dla reszty kompanów – wystarczy oba końce sznura przywiązać do wyznaczonych przez twórców miejsc. Jak sami widzicie, każda z postaci jest całkowicie inna i zmusza do zupełnie innego podejścia do rozgrywki. Najbardziej można to odczuć podczas zabawy w kooperacji, która swoją drogą dostępna jest zarówno w trybie lokalnym, jak i online.
Ogromną zaletą Trine 5: A Clockwork Conspiracy są także projekty lokacji. Producent podzielił swoje dzieło na kilka rozdziałów, z czego każdy osadzony jest w praktycznie w innym środowisku i oferuje graczom wyzwanie na zupełnie innym poziomie. Niektóre etapy są nastawione bardziej na platformówkowy charakter rozgrywki, zaś w innych przeważa zawzięta walka z oponentami. Na końcu misji czekają także zróżnicowani bossowie, którzy wymagają opracowania odpowiedniej taktyki, aby w ogóle zadać im obrażenia. Ta produkcja pobudza kreatywność użytkowników i zawsze daje więcej niż jedną możliwość do poradzenia sobie z danym wyzwaniem.

Jakie są wymagania sprzętowe Trine 5: A Clockwork Conspiracy?

Produkcja może pochwalić się bardzo ładną oprawą wizualną, choć skala gry jest stosunkowo niewielka, dlatego też twórcom udało się zachować względnie niskie wymagania sprzętowe. Jeśli więc korzystacie z laptopa lub starszego komputera stacjonarnego, to nie powinniście obawiać się tego, że Trine 5 nie odpali na waszych maszynach.

Minimalne

 • Procesor: Intel Core i7-4770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 16 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Rekomendowane

 • Procesor: Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 Super lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 16 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma PLAION Polska. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe Frozenbyte
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.