Data publikacji:

Premiera Atlas Fallen – cena, wymagania, platformy. Co warto wiedzieć o grze?

Deck13 Interactive to interesujący niemiecki producent, który zasłynął z takich tytułów jak Lords of the Fallen (we współpracy z polskim CI Games), Ankh czy The Surge. Żadna z tych gier nie była wielkim przebojem, ale nie można było im odmówić uroku i ciekawego podejścia do rozgrywki. Tym razem studio znowu spróbowało czegoś nowego – pod pewnymi względami wyróżniającego się na tle konkurencyjnych gier. Sprawdźcie, o co chodzi w Atlas Fallen.
atlas-fallen

Na jakich platformach zagramy w Atlas Fallen?

Dzieło studia Deck13 Interactive dostępne jest zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Jest to jednocześnie pierwszy tytuł tego producenta, który całkowicie zrezygnował ze starszych platform Sony i Microsoftu. Dzięki temu twórcy mogli zadbać o lepszą oprawę wizualną, która jest zdecydowanie jednym z bardziej wyróżniających się elementów Atlas Fallen.

Data premiery Atlas Fallen. Cena gry i dostępne edycje

Produkcja trafiła do sprzedaży 10 sierpnia 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Atlas Fallen PC jest dostępny wyłącznie w wersji cyfrowej, natomiast posiadacze PlayStation 5 i Xbox Series X mogą skusić się na wydanie pudełkowe, którego cena waha się wokół 256 złotych – choć na Ceneo.pl znajdziecie także tańsze oferty. Edycja fizyczna zawiera wyłącznie płytę z grą, bez żadnych fizycznych dodatków i DLC.

Czy w Atlas Fallen jest dostępna polska wersje językowa?

Tak, twórcy zadbali o to, aby ich dzieło zostało dostosowane do naszego rynku. W Atlas Fallen zdecydowano się jednak na zaimplementowanie wyłącznie polskich napisów, dubbing pozostawiając w angielskiej lub niemieckiej wersji językowej.

O co chodzi w Atlas Fallen?

W Atlas Fallen trafiamy do autorskiej krainy fantasy, która znacząco odbiega od tego, z czym mieliśmy do czynienia w innych grach. Świat wykreowany przez Deck13 Interactive to miejsce trudne do życia, ponieważ brakuje w nim bujnej roślinności, natomiast większość globu przykryta jest suchym piaskiem. Za taki stan rzeczy odpowiada złowieszczy bóg słońca, Thelos, próbujący wydobyć z planety jak najwięcej magicznej energii, określanej mianem Esencji.
Gracze przejmują kontrolę nad bezimiennym – własnoręcznie wykreowanym – bohaterem, próbującym stawić czoła wielkiemu zagrożeniu. Protagonista (lub protagonistka) wchodzi w posiadanie tajemniczej rękawicy, dającej mu ogromną moc. Nie jest jednak osamotniony w wojażach, gdyż w zdobytym artefakcie znajduje się magiczna istota, Nyaal, która wspiera bohatera dobrą radą i pomaga w ulepszeniu wyposażenia.

Najważniejsze elementy Atlas Fallen

W najnowszym dziele studia Deck13 Interactive postać obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Tym razem twórcy mieli ambitne plany, aby stworzyć rozbudowanego RPG-a, w którym równie istotne będzie prowadzenie dialogów z bohaterami niezależnymi, co walka z przeciwnikami. Co prawda ten pierwszy element delikatnie zawodzi, a fabuła na dłuższą metę nie porywa, ale już pojedynki zrealizowane zostały na najwyższym poziomie – starcia robią największe wrażenie podczas konfrontacji z wielkimi bossami. Co jeszcze ma do zaoferowania Atlas Fallen?

Otwarty świat w Atlas Fallen

Prolog gry jest bardzo liniowy, ale po jego ukończeniu zostajemy wrzuceni do otwartego świata podzielonego na pięć regionów, dających nam ogromną swobodę eksploracji. Gracze nie mają obowiązku zaliczania po kolei wszystkich misji fabularnych, tylko mogą zrobić sobie przerwę, aby ukończyć zadania poboczne lub inne dodatkowe aktywności przygotowane przez producenta. Podobnie jak w innych współczesnych RPG-ach, na mapie widnieje wiele znaczników, które warto odwiedzać, żeby zdobyć punkty doświadczenia lub surowce potrzebne do ulepszenia wyposażenia. W Atlas Fallen dostępna jest szybka podróż, lecz można tego dokonać wyłącznie po podejściu do magicznych kowadeł.

Surfowanie po piasku

Mapa w Atlas Fallen jest dosyć duża, a mimo to w grze zabrakło wierzchowców. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni do mozolnej wędrówki po rozległych pustyniach. Protagonista dzięki mocy rękawicy zyskał zdolność szybkiego przemieszczania się po piasku, co wygląda trochę, jakby po nim surfował – z podobnej mechaniki skorzystano wcześniej w grze Journey. Taki sposób poruszania się nie tylko wygląda bardzo efektowanie, ale w dodatku znacząco przyspiesza eksplorację mapy. No i poza tym nie trzeba tracić czasu na dosiadanie konia czy innego zwierzaka.

System walki w Atlas Fallen

Choć poprzednie gry studia Deck13 Interactive bazowały na mechanikach charakterystycznych dla soulslike’ów, to jednak tym razem producent zdecydował się na system walki, któremu jest bliżej do takich gier jak Assassin’s Creed Valhalla czy Horizon Forbidden West. Pojedynki są bardzo dynamiczne i wymagają od gracza bycia w ciągłym ruchu. Ponadto duże znaczenie ma wyprowadzanie ciosów podczas przebywania w powietrzu – kiedy machamy bronią, postać zdaje się delikatnie lewitować i opadnie na ziemię dopiero po przerwaniu ataku lub otrzymaniu obrażeń.
Twórcy w bardzo kreatywny sposób podeszli natomiast do kwestii korzystania z broni. Protagonista teoretycznie nie dzierży w dłoni żadnego miecza, tylko z pomocą rękawicy materializuje piasek w odpowiedni oręż. Jednocześnie można korzystać z dwóch rodzajów broni – np. atakującego z bliskiej odległości Widmowego Topora lub zadającego obrażenia obszarowe Piaskowego Bicza. W trakcie zabawy możemy także ulepszać działanie rękawicy poprzez umieszczanie w niej kamieni esencji, odblokowujących pasywne lub aktywne zdolności.

Poziom trudności

Jeżeli gra będzie dla was zbyt wymagająca, to w dowolnym momencie możecie zmienić poziom trudności. Do dyspozycji macie tryb Łatwy, Normalny i Trudny, który zalecany jest przede wszystkim bardzo doświadczonym użytkownikom.

Kooperacja w Atlas Fallen

Zwiedzanie pustyni w samotności wydaje się być dla was nudne? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wspólnej zabawy zaprosić innego gracza, z którym razem można wykonywać wszystkie zadania dostępne w grze studia Deck13 Interactive.

Jakie są wymagania sprzętowe Atlas Fallen?

Pomimo tego, że Atlas Fallen tworzony był z myślą o nowej generacji konsol, to jednak produkcja nie ma wygórowanych wymagań sprzętowych – świadczy o tym chociażby fakt, że gra bardzo dobrze działa na Steam Decku, na którym miałem przyjemność testować ten tytuł. Jeżeli wasz komputer odpowiada minimalnej specyfikacji, to możecie liczyć na 30 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Jeśli natomiast zależy wam na graniu w 60 FPS-ach, to musicie spełnić przynajmniej rekomendowane wymagania.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 470 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 35 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i7-9800X 3.8 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 Ti / Radeon RX 5700 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 35 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora recenzji.
    Zdjęcie: materiały prasowe Deck13 Interactive
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.