Data publikacji:

Klawiatury dla graczy SteelSeries

W Danii nie tylko powstają najlepsze klocki na świecie, ale mieszkańcy tego kraju mogą być także dumni z bardzo dużego wkładu w rozwój przemysłu gamingowego. Firma SteelSeries ma siedzibę w Frederiksberg, gdzie od 2000 roku opracowywane są nowe myszki dla graczy, zestawy słuchawkowe, podkładki oraz klawiatury, które w tym zestawieniu interesują nas najbardziej. Jeżeli planowaliście kupić solidny sprzęt z bardzo dobrymi parametrami, to koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem, gdzie wskażemy najciekawsze klawiatury SteelSeries – zarówno te klasyczne z kablem, jak i modele bezprzewodowe.
klawiatury dla graczy steelseries

Klawiatury gamingowe SteelSeries – polecane modele

Firma Ehtishama Rabbaniego postawiła na proste oznaczenia swoich klawiatur, dzięki czemu od razu można domyślić się, z jaką generacją sprzętu mamy do czynienia. SteelSeries stawia przede wszystkim na sprawdzone metody i ewolucję swojej technologii, choć oczywiście nie brakuje także zabawy z nieco bardziej eksperymentalnymi rozwiązaniami. Praktycznie każda z klawiatur SteelSeries dostępna jest w kilku wariantach, o czym świadczy chociażby poniższa lista.

SteelSeries Apex 3

Jeszcze kilka lat temu stwierdzenie, że „gracze powinni korzystać wyłącznie z klawiatur mechanicznych”, miało jak najwięcej sensu, ale współcześnie nie warto go powtarzać. Praktycznie każdy producent high endowych akcesoriów komputerowych ma w swojej ofercie bardzo dobrą gamingową klawiaturę membranową i SteelSeries nie wyłamuje się z tego towarzystwa. Model Apex 3 otrzymał autorskie przełączniki Whisper Quiet Gaming, które wyróżniają się niskim współczynnikiem tarcia, dużą trwałością (ponad 20 milionów kliknięć) oraz niemal bezgłośnym użytkowaniem. Nie zabrakło także wsparcia dla funkcji Anti-Ghosting, dzięki czemu można wciskać kilka przycisków jednocześnie, jeśli wymagają tego ogrywane przez was tytuły. Na pewno bardzo dużą zaletą sprzętu jest jego niska cena!

SteelSeries Apex 5

Jak już wcześniej pisałem, firma SteelSeries nie ma problemów z delikatnymi eksperymentami, a model APex 5 jest tego najlepszym dowodem. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z hybrydowymi przełącznikami, które zapewniają satysfakcjonujące dotykowe kliknięcie niebieskich przycisków mechanicznych oraz gładkość membranówek – ich skok do punktu aktywacji wynosi 2 mm, natomiast opór został obliczony na 4 mm. Klawiatura została wyposażona w praktyczny wyświetlacz OLED, pokazujący istotne powiadomienia w czasie rzeczywistym – wystarczy skonfigurować go w oficjalnym oprogramowaniu. Obok niego znalazło się miejsce na klikalny wałek, odpowiadający za regulację głośności oraz inne przydatne funkcje.

SteelSeries Apex 3 TKL

Nie macie zbyt dużo miejsca na granie, a w dodatku z klawiatury i tak planujecie korzystać wyłącznie do grania w strzelanki i gry akcji? W takim przypadku zapomnijcie o klasycznych modelach, tylko zdecydujcie się na wariant TKL (Tenkeyless, czyli „dziesięć przycisków mniej”), który został całkowicie pozbawiony sekcji numerycznej. W tym modelu brakuje także podpórki pod nadgarstki – oczywiście jest ona przydatna, lecz zazwyczaj zajmuje dosyć dużo miejsca, co dla niektórych użytkowników jest minusem. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe parametry, to klawiatura oferuje dokładnie to samo, co podstawowa wersja SteelSeries Apex 3. Warto przy tym dodać, że konstrukcja może pochwalić się klasą odporności IP32 na kurz i wodę.

SteelSeries Apex M100

Zanim przedstawię wam najlepsze sprzęty z oferty SteelSeries, chciałem jeszcze na chwilę powrócić do klawiatur membranowych. Model Apex M100 pod względem jakości wykonania oraz dostępnych funkcji dosyć mocno odstaje od pozostałych sprzętów duńskiej korporacji, jednakże takie właśnie było założenie podczas jego produkcji. Urządzenie powstało głównie z myślą o osobach, które dopiero zaczynają interesować się gamingiem, a to będzie ich pierwszy sprzęt stworzony z myślą o potrzebach graczy. SteelSeries Apex M100 jest bardzo tanią klawiaturą od sprawdzonego producenta, dlatego warto rozważyć jej zakup, jeśli szukacie czegoś w atrakcyjnej cenie.

SteelSeries Apex 7

Dobra, były już membranówki, urządzenia hybrydowe, to teraz przejdźmy do tego, co „tygryski lubią najbardziej”, czyli klawiatur mechanicznych dla graczy. Model Apex 7 dostępny jest w sprzedaży w kilku wariantach, posiadających różne typy przełączników – czerwone, niebieskie oraz brązowe. Każdy z rodzajów klawiszy działa w zupełnie inny sposób, dlatego przed dokonaniem zakupu dokładnie zapoznajcie się z ich charakterystyką, aby dobrać wersję odpowiadającą waszym potrzebom. Bez względu na to, jakie przełączniki wybierzecie, w każdym wariancie możecie liczyć na bardzo wytrzymałą konstrukcję obudowy, dodatkowy port USB, wyświetlacz OLED na powiadomienia, klikaną rolkę, podświetlenie RGB oraz bardzo długą podpórkę, na której zmieści się cała dłoń.

SteelSeries Apex PRO

SteelSeries Apex PRO to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologicznie klawiatura tego producenta, która spełnia potrzeby profesjonalnych graczy e-sportowych. Co prawda konstrukcja i dostępne funkcje są niemalże identyczne, co we wcześniej opisanym Apex 7, jednakże siła tego modelu skrywa się pod nasadkami przycisków. Motorem napędowym klawiatury są regulowane przełączniki OmniPoint 2.0, które oferują podobne doznania, co analogi na konsolowych kontrolerach. Przykładowo – jeżeli chcecie poruszyć się postacią powoli, wystarczy delikatnie wcisnąć przycisk, natomiast jego pełne wduszenie sprawi, że bohater zacznie biec. To prawdziwy game changer, który sprawia, że granie na komputerze stało się jeszcze bardziej ekscytujące. W dodatku OmniPointy oferują czas reakcji na poziomie 0,7 ms, ich punkt aktywacji to raptem 0,4 mm, zaś trwałość obliczono na 100 milionów kliknięć.

Bezprzewodowe klawiatury dla graczy SteelSeries

Duński producent skupia się przede wszystkim w produkcji klasycznych klawiatur gamingowych, jednakże w jego ofercie nie mogło zabraknąć także wariantów bezprzewodowych. Niestety na ten moment do sprzedaży trafiły wyłącznie dwa takie modele.

SteelSeries Apex Pro TKL

Zaintrygowały was przełączniki mechaniczne OmniPoint, ale macie dosyć klawiatur z plączącym się po biurku przewodem? SteelSeries z myślą o was przygotował klawiaturę SteelSeries Apex Pro TKL, która nie tylko daje dostęp do najważniejszych technologii Duńczyków, ale także oferuje niewielką konstrukcję, pozbawioną sekcji numerycznej. Mimo wszystko, do zestawu w dalszym ciągu dołączana jest podstawka pod nadgarstki, dzięki czemu wielogodzinne sesje przed komputerem nie powinny stanowić problemu. Urządzenie wykorzystuje łączność bezprzewodową Bluetooth 5.0 oraz radiową Quantum 2.0, lecz w tym przypadku do peceta konieczne jest podłączenie odbiornika 2,4 GHz – warto jednak to zrobić, aby zapewnić sobie jak najlepszą jakość połączenia o bardzo niskiej latencji.

SteelSeries Apex Pro Mini

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną ciekawą klawiaturę dla graczy, do której także zaimplementowano rewolucyjne przełączniki OmniPoint 2.0. Model Apex Pro Mini wyróżnia się na tle pozostałych urządzeń miniaturową konstrukcją – producent nie tylko zrezygnował z sekcji numerycznej, ale także wyciął szereg innych przycisków, jak np. strzałki kierunkowe. Kiedy połączymy to z technologią bezprzewodową, w efekcie otrzymujemy fantastyczny sprzęt, idealnie nadający się dla graczy spędzających dużo czasu w podróży. Raczej nie powinniście mieć problemów z transportem tak małego akcesorium.
Zdjęcie: materiały prasowe SteelSeries
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.