Data publikacji:

Premiera Everspace 2 na PS5 i XSX – cena, rozgrywka, zmiany. Co warto wiedzieć o grze?

W kwietniu bieżącego roku druga odsłona Everspace zadebiutowała na komputerach osobistych, gdzie została bardzo dobrze przyjęta przez recenzentów – średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 81/100. Konsolowcy musieli uzbroić się w cierpliwość, ale produkcja w końcu pojawiła się także na PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Sprawdźcie, czego możecie spodziewać się po tej wersji.
everspace

Data premiery Everspace na PS5 i XSX

Konsolowe wydanie drugiej części Everspace zadebiutowało 15 sierpnia 2023 roku. Wersja na Xbox Series X|S już w dniu premiery została udostępniona w usłudze Game Pass bez żadnych dodatkowych kosztów.

Ile kosztuje Everspace 2 na PS5 i XSX?

Pecetowe wydanie dostępne jest w sprzedaży wyłącznie w wersji cyfrowej, natomiast w przypadku konsol dystrybutor zdecydował się na przygotowanie pudełkowego wydania, którego cena została ustalona na 249 złotych – Everspace 2: Stellar Edition dostępne jest zarówno na PlayStation 5, jak i Xbox Series X. Zestaw składa się z płyty z grą, steelbooka, 64-stronicowego artbooka oraz kodu na ścieżkę dźwiękową.

Zmiany w konsolowej wersji Everspace 2 względem PC?

W tym przypadku nie mamy do czynienia z remasterem, tylko klasycznym portem, którego podstawowym zadaniem było dostosowanie produkcji do nowych platform. Wersja konsolowa Everspace 2 nie posiada zatem żadnych dodatkowych misji oraz elementów, z jakimi nie mielibyśmy wcześniej do czynienia, ogrywając wersję na PC.
Czytaj również: Najlepsze gry o kosmosie
Gdybyście natomiast posiadali w domu więcej platform do grania i mieli wybierać pomiędzy edycją na PS5 a XSX|S, to zdecydowanie bardziej opłaca się grać na sprzęcie Sony. Studio Rockfish Games zaimplementowało bowiem pełne wsparcie dla haptycznych wibracji kontrolera DualSense oraz jego adaptacyjnych triggerów i funkcji głośnika.
Jeżeli zdecydujecie się grać na PlayStation 5 lub Xbox Series X, to możecie liczyć na rozgrywkę w rozdzielczości 4K oraz obrazie wyświetlanym w sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Posiadacze konsoli Xbox Series S – z racji ograniczeń technologicznych urządzenia – mogą liczyć na dynamiczną rozdzielczość 1440p oraz zablokowanie klatkażu na 30 FPS-ach, co ma zagwarantować stabilną rozgrywkę bez żadnych spowolnień.

O co chodzi w Everspace 2? Rozgrywka i fabuła

W grze studia Rockfish Games przenosimy się do odległej przyszłości, gdzie podróże międzyplanetarne stały się codziennością. Wiązało się to oczywiście z ogromnym rozwojem ludzkości, lecz jednocześnie przyniosło wiele zagrożeń – kontakt z obcymi cywilizacjami niekoniecznie musi oznaczać coś dobrego. Ponadto zaawansowana technologia nie zawsze zostaje użyta do słusznych celów, o czym dosadnie przekonał się główny bohater, który na dobrą sprawę nie jest naturalnie urodzonym człowiekiem, tylko klonem cenionego pilota. Adam próbuje jednak znaleźć spokojne miejsce we wszechświecie, lecz niestety bardzo szybko wplątuje się w kolejną wielką intrygę, zmuszającą go do przemierzania licznych galaktyk.
Protagonista zaczyna swoją przygodę ze skromnym statkiem kosmicznym, wyposażonym w podstawowe wyposażenie, które umożliwia mu poradzenie sobie z najprostszymi rodzajami przeciwników. Kiedy fabuła nabiera rozpędu, gracze mogą wejść w posiadanie coraz to bardziej skomplikowanych maszyn, których siła rażenia jest nawet w stanie przyćmić potęgę oponentów. A co najważniejsze – twórcy zadbali o to, aby użytkownicy samodzielnie modyfikowali swoje pojazdy poprzez dostosowywanie ich zdolności defensywnych i ofensywnych. Wolicie szybszy i bardziej zwrotny statek, żeby lawirować pomiędzy dużymi grupami wroga? A może preferujecie wolniejszą rozgrywkę i nie macie problemów z przyjmowaniem strzałów? Decyzja należy do was!
Jeśli natomiast chodzi o gameplay, to w Everspace 2 akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie przełączyć kamerę na tryb FPP. Twórcy przygotowali bardzo rozległy świat, który można zwiedzać praktycznie bez żadnych ograniczeń. Deweloper nie poprzestał wyłącznie na przestrzeni kosmicznej – w dowolnym momencie można wlecieć także w atmosferę konkretnej planety, aby przeczesywać lokalne budynki lub walczyć z jednostkami naziemnymi. W dziele studia Rockfish Games zdecydowanie nie brakuje okazji do strzelania rakietami czy innymi morderczymi pociskami – starcia z oponentami są bardzo dynamiczne i wymagają od gracza obrania odpowiedniej taktyki, aby poradzić sobie z konkretnymi rodzajami wrogów.
Rozgrywka w Everspace 2 jest bardzo długa i spokojnie można przy niej spędzić nawet trzydzieści godzin. Ten czas potrzebny jest jednak na ukończenie wszystkich misji z kampanii fabularnych – oprócz tego na graczy czeka także zawartość endgame’owa oraz multum zadań pobocznych i wyzwań, które dodatkowo przedłużają czas spędzony przy tym tytule o dobre kilkadziesiąt godzin. Szkoda tylko, że produkcja nie posiada żadnego trybu kooperacyjnego oraz rozgrywek wieloosobowych. Studio Rockfish Games postawiło na doświadczenie dla pojedynczego gracza. Ma to oczywiście także swoje plusy, ponieważ dzięki temu twórcy mogli bardziej skupić się na projektowaniu ciekawych misji, bez martwienia się o zaburzenie balansu, gdyby w akcji brało udział więcej statków kontrolowanych przez ludzi.
Gdybyście chcieli poznać moją pełną opinię o tej grze, to odsyłam was do recenzji Everspace 2, która powstała w oparciu o wersję na PC.
Zdjęcie: materiały prasowe Rockfish Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.