Data modyfikacji:

Mortal Kombat 1 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Legendarna marka powróciła z nową odsłoną, która jednak nie jest klasyczną kontynuacją, tylko swego rodzaju rebootem, który ma na celu opowiedzenie historii na nowo. Czy razem z restartem fabuły twórcy zaoferowali jakieś poważniejsze zmiany w rozgrywce? Tak, choć zmiany są bardziej kosmetyczne i zdecydowanie nie stanowią rewolucji dla serii. Sprawdźcie, co do zaoferowania ma Mortal Kombat 1.
mortal kombat 1

Premiera Mortal Kombat 1 na PC i konsolach

Studio NetherReamls podczas prac nad nową odsłoną Mortal Kombat skupiło się przede wszystkim na konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz komputerach osobistych, aby przygotować jak najlepszą oprawę wizualną. Ku zaskoczeniu graczy, gra została udostępniona także na Nintendo Switch, lecz wiązało się to z pójściem na wiele kompromisów, jak np. bardzo mocnym okrojeniem grafiki.
Jeżeli z niecierpliwością wyczekiwaliście premiery Mortal Kombat 1, to możecie już teraz zamawiać swój egzemplarz, bo gra zadebiutowała 19 września 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Wersja pecetowa dostępna jest w sprzedaży wyłącznie w dystrybucji cyfrowej, natomiast konsolowcy mogą pokusić się o kupno fizycznego wydania. Cena Mortal Kombat 1 została ustalona na 320 złotych, aczkolwiek w wielu sklepach możecie kupić ten tytuł o wiele taniej – w tym celu odsyłam was na Ceneo.pl.

Czy w Mortal Kombat 1 jest dostępna polska wersje językowa?

Rodzimym dystrybutorem Mortal Kombat 1 jest firma Cenega, która bardziej często oferuje dostęp do polskich wersji językowych i nie inaczej jest w tym przypadku. Twórcy ograniczyli się jednak wyłącznie do przetłumaczenia napisów, pozostawiając dubbing w angielskim wydaniu. Jest to jak najbardziej słuszna decyzja, ponieważ oryginalna obsada doskonale oddała charakter poszczególnych bohaterów. W grze można usłyszeć m.in. popularną aktorkę Megan Fox.

Pełna lista grywalnych postaci w Mortal Kombat 1

W najnowszej odsłonie Mortal Kombat nie mogło oczywiście zabraknąć najbardziej kultowych bohaterów (choć w nieco odmienionym wydaniu) oraz zupełnie nowych postaci, które zostały zaprojektowane z myślą o nowej grze NetherRealm Studios. Na ten moment w produkcji dostępnych jest dwudziestu jeden grywalnych wojowników: Ashrah, Baraka, Generał Shao, Geras, Havik, Johnny Cage, Kenshi, Kitana, Kung Lao, Li Mei, Liu Kang, Nitara, Mileena, Raiden, Rain, Reptile, Scorpion, Sindel, Smoke, Sub Zero oraz Tanya
Z czasem lista zostanie zaktualizowana o kolejnych herosów. Już teraz wiemy, że w dodatkach zadebiutują Ermac, Homelander, Omni-Man, Peacemaker, Quan Chi i Takeda. Jeśli natomiast chodzi o postacie występujące w roli Kameo, to mamy do czynienia z takimi wojownikami jak: Cyrax, Darrius, Frost, Goro, Jax Briggs, Kano, Motaro, Sareena, Sektor, Shujinko, Sonya Blade i Stryker.

Fabuła w Mortal Kombat 1 – o co tu chodzi?

Z jednej strony historia kontynuuje wątki z poprzedniej części, ale z drugiej opowiada w pełni autonomiczną opowieść, niewymagającą znajomości fabuły z wcześniejszych odsłon. Taki zabieg sprawił, że młodsi gracze mają łatwiejszy próg wejścia, żeby się we wszystkim połapać, natomiast weterani serii będą mogli wyłapywać wszystkie smaczki przygotowane przez twórców. Rozegrano to w ten sposób, że pod koniec Mortal Kombat 11: Aftermath Liu Kang został potężnym Bogiem Ognia i zrestartował wszystkie wszechświaty, aby przywrócić równowagę.
Fabuła Mortal Kombat 1 rozpoczyna się od przygotowań do turnieju pomiędzy naszym wymiarem a Pozaświatem. Liu Kang razem z Sub Zero i Scorpionem (którzy są teraz braćmi) przemierza Ziemię w poszukiwaniu godnych reprezentantów ludzkości, ale oczywiście nie będę zdradzał, o kogo chodzi. Kiedy dochodzi do rozgrywek na obcym terenie, sytuacja się komplikuje, a wojna między wymiarami ponownie wisi na włosku. Podobnie jak w poprzednich częściach, tutaj również mamy do czynienia z kilkugodzinną kampanią ze świetnie wyreżyserowanymi przerywnikami filmowymi.

Rozgrywka w Mortal Kombat 1 – najważniejsze elementy gry

Założenia gameplayu nie uległy zmianom względem starszych odsłon. Nadal mamy do czynienia z bijatyką, w której bohaterów obserwujemy z boku. Każda z postaci posiada unikatowy wachlarz ciosów oraz fatality, czyli ataków kończących wykonywanych po pokonaniu oponenta. Nowością w tej odsłonie jest system Kameo, polegający na tym, że przed przystąpieniem do pojedynku przypisujemy do swojej postaci dodatkowego bohatera. Ten może dać wsparciem pojedynczym atakiem w wybranym przez nas momencie. Naturalnie dostęp do tej funkcji jest mocno ograniczony, a starcia w dalszym ciągu skupiają się głównie na mordobiciu „jeden na jednego”.
W Mortal Kombat 1 można rozgrywać pojedynki lokalnie z innymi graczami lub przez internet, gdzie nasze poczynania są brane pod uwagę w rankingach. Powrócił również system modyfikacji wyglądu bohaterów, umożliwiający np. zmianę wyglądu miecza Kenshiego lub wachlarza u Kitany. Jeśli natomiast chodzi o tryb Kampanii, to ten został podzielony na trzy segmenty:
 • Fabuła – historia w Mortal Kombat 1 została rozpisana na piętnaście rozdziałów, których ukończenie może zająć 5–7 godzin, w zależności od tego, na jakim poziomie trudności gramy. Podczas zaliczania tego trybu przejmujemy kontrolę nad różnymi bohaterami, w zależności od tego, jak potoczą się poszczególne wątki. Fabuła jest zdecydowanie najlepszym elementem gry i oferuje całą masę świetnie przygotowanych starć.
 • Inwazja – dodatkowa forma zabawy, która zapewnia zabawę na wiele godzin. Ten tryb jest oryginalnym połączeniem planszówki z RPG-em delikatnie okraszonym fabułą. W Inwazji trafiamy do lokacji znanych z Fabuły, lecz swoją postacią przemieszczamy się po dosyć rozbudowanej planszy, z czasem oferującej różne ścieżki. Po drodze zdobywamy rozmaite przedmioty oraz ścieramy się z kolejnymi przeciwnikami.
 • Wieże – klasyczne podejście do Mortal Kombat, gdzie na początku zabawy wybieramy dowolną postać, a następnie musimy brać udział w serii pojedynków, aż dotrzemy na szczyt wieży i pokonamy jej najsilniejszego wojownika.
 • Jakie są wymagania sprzętowe Mortal Kombat 1?

  Najnowsza odsłona serii w dalszym ciągu oparta została na silniku graficznym Unreal Engine 4 (oczywiście odpowiednio podrasowanym), dzięki czemu twórcom udało się uzyskać stosunkowo niskie wymagania sprzętowe. Sprawdźcie, czy Mortal Kombat 1 odpali na waszych maszynach.

  Minimalne:

 • Procesor: Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 3 3100 3.6 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 980 / Radeon RX 470 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 100 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Rekomendowane:

 • Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 11 GB GeForce GTX 1080 Ti / 8 GB Radeon RX 5700 XT lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 100 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe NetherRealm Studios
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.