Data modyfikacji:

TOP 7 Ekskluzywnych gier na konsolę Xbox 360

W to się grało generację temu.

W listopadzie na łamach Eksperta Ceneo pojawił się tekst Łukasza poświęcony najlepszym tytułom na wyłączność na PlayStation 3. Zważywszy na fakt, że w mijającym roku Microsoft zakończył produkcję konsoli Xbox 360 postanowiłem przygotować analogiczne zestawienie. Znajdziecie w nim najciekawsze w mojej ocenie "ekskluziwy" przeznaczone na poprzednią generację urządzenia. Jeżeli macie inne propozycje, podzielcie się nimi z nami w komentarzach. Przyjemnej lektury!

FORZA MOTORSPORT 3

Chociaż na Xboksie 360 pojawiły się cztery części serii Forza, to właśnie Forza Motorsport 3 jest najwyżej ocenianą odsłoną cyklu. Tytuł oferuje z górą 400 w pełni modyfikowalnych pojazdów od kilkudziesięciu producentów, 22 tory wyścigowe dostępne w ponad 100 konfiguracjach, przeszło 200 wyścigów, czy - po raz pierwszy w historii serii - widok z wnętrza samochodu oraz możliwość dachowania i cofania czasu. Dodajcie do tego poprawioną grafikę i sztuczną inteligencję wirtualnych kierowców. Nic dziwi zatem, że Forza Motorsport 3 tak bardzo przypadła do gustu fanom wyścigów. W serwisie Metacritic średnia ocen wynosi aż 92%. Użytkownicy ocenili tytuł trochę niżej, bo na 8.0 punktów.

HALO WARS

Halo Wars to przeznaczona na konsolę Xbox 360 strategia czasu rzeczywistego stworzona przez ekipę Ensemble Studios, która fanom gatunku kojarzy się głównie z serią Age of Empires. Akcja gry toczy się 21 lat przed Halo: Combat Evolved. Stajemy na czele załogi statku Spirit of Fire, która nawiązuje kontakt z Przymierzem. Fabuła Halo Wars skupia się na pierwszym kontakcie obu potęg. Atutem gry jest to, że sterowanie zaprojektowane zostało z myślą wyłącznie o konsolach. W trakcie tegorocznych targów E3 Microsoft zapowiedział oficjalnie drugą część Halo Wars. Premiera na początku 2017 roku.

FABLE 2

Druga część słynnej serii stworzonej przez Petera Molyneuxa cieszy się chyba największą popularnością spośród wszystkich odsłon cyklu. Fable 2 po raz kolejny przenosi nas do fantastycznej krainy Albionu, z tą jednak różnicą, że akcja gry toczy się mniej więcej 500 lat po wydarzeniach znanych z oryginału. Tak jak poprzednio, protagonista przechodzi drogę od zera do bohatera, z upływem czasu starzeje się, może też wejść w związek małżeński i spłodzić potomstwo. W serwisie Metacritic Fable 2 ma najwyższą średnią ocenę spośród wszystkich części cyklu. Recenzenci branżowi ocenili grę na 89%, gracze byli trochę mniej wyrozumiali, ponieważ wystawili jej zaledwie 6.5 punkta.

GEARS OF WAR 2

Podczas prac nad Gears of War 4 wielokrotnie podkreślano, że gra będzie powrotem do korzeni. Wzorcem dla The Coalition była jednak nie pierwsza, ale właśnie druga część serii. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta - ponieważ do tej pory uważana jest za najlepszą odsłonę cyklu. Gears of War 2 w dniu premiery powalało na kolana grafiką, zachęcało do zabawy zróżnicowaną rozgrywką i zachwycało fenomenalnym trybem wieloosobowym. Wśród nowości znalazły się m.in. czwarty poziom trudności, czy nieznani wcześniej wrogowie i broń. Wspomniane na początku Gears of War 4 w większości spełniło oczekiwania fanów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w naszej recenzji.

CRACKDOWN

Crackdown to dzieło studia Real Time Worlds, którego założycielem jest David Jones, ojciec serii Grand Theft Auto. Akcja gry toczy się w wielkim mieście rządzonym przez trzy organizacje przestępcze. Bohaterem gry jest posiadający supermoce agent specjalny, który rzuca im wyzwanie. Ogólne założenia rozgrywki są mniej więcej takie same, jak w GTA.  Gracz eksploruje przepastną metropolię, wykonuje różnorodne zadania, rozwija swoje zdolności i sieje spustoszenie. Wizualnie nawet teraz, lata po premierze, tytuł prezentuje się naprawdę całkiem nieźle. Dodajcie do tego tryb kooperacji i ścieżkę dźwiękową składającą się z ponad setki licencjonowanych utworów muzycznych.

DEAD RISING

Osią fabuły oryginalnego Dead Rising są perypetie Franka Westa, fotografa i dziennikarza, który szukając sensacji ląduje w Willamette w stanie Kolorado. Miasteczko z nieznanej przyczyny zostało zamknięte i odgrodzone od reszty kraju przez armię. Wkrótce wychodzi na jaw, że stało się tak z powodu pojawienia się w nim żywych trupów. Bohater ma 72 godziny, aby poznać przyczynę pojawienia się zombie i uratować mieszkańców. Największymi atrakcjami Dead Rising są otwarty świat, hordy nieumarłych (wykorzystana technologia pozwala na wyświetlanie setek zombie jednocześnie) i bogaty arsenał broni służącej do ich likwidacji. Niedawno miejsce miała premiera czwartej odsłony cyklu. Niestety, nie spotkała się ona z tak wielkim entuzjazmem jak oryginał.

HALO 3

Chociaż trzy części serii Halo, które wyszły na Xboksa 360, nie są uważane za tak dobre, jak pierwsza i druga odsłona cyklu, to nadal znajdują się na liście najbardziej grywalnych tytułów na poprzednią generację konsoli Microsoftu. Największą popularnością w serwisie Metacritic cieszy się Halo 3, będące zwieńczeniem oryginalnej trylogii studia Bungie. "Trójka" oferuje nie tylko doskonałą kampanię fabularną, ale także fenomenalny tryb wieloosobowy.  Niedawno premierę miała piąta część serii, za którą odpowiada ekipa 343 Industries. Więcej na jej temat przeczytacie w naszej recenzji.

Autor: Dawid Sych