Data publikacji:

Telefon gamingowy - co to jest? Jaki telefon gamingowy wybrać? 

Telefony gamingowe zostały zaprojektowane dla graczy, którzy chcą uruchamiać najnowsze tytuły w dowolnym miejscu. Sprawdź, czym dokładnie jest smartfon gamingowy, a także jaki model warto wybrać. 

Telefon gamingowy - co to jest?

Telefon gamingowy - czym się różni od zwykłego smartfona? 

Smartfon gamingowy w porównaniu do standardowego różni się przede wszystkim mocą obliczeniową. Jego podstawowe wyposażenie jest w stanie zapewnić doskonałą pracę nawet pod dużym obciążeniem. Gry projektowane na telefony są coraz bardziej zaawansowane graficznie, dlatego producenci podkręcają parametry procesorów, aby były w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. 

Standardowe telefony dobrze sprawdzają się do przeglądania internetu, a także korzystania z wielu aplikacji. Jednak w przypadku telefonów gamingowych możliwości są praktycznie nieograniczone. Tego typu modele charakteryzują się lepszym ekranem, pojemniejszą baterią, a także dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają granie. 

Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru telefonu gamingowego? 

Ekran 

Ekran to jeden z najważniejszych elementów każdego telefonu gamingowego. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar wyświetlacza. Do grania przestrzeń robocza powinna być większa, dlatego warto wybrać model o przekątnej od 6,1 cala w górę. Wielu posiadaczy smartfonów gamingowych sięga po ekrany 6,5-calowe. 

Drugim istotnym elementem jest częstotliwość odświeżania. Ten parametr określa płynność odtwarzanych animacji. Jeśli nie chcesz, aby występowały opóźnienia, bądź lekkie przycięcia, to wybierz model z odświeżaniem 90 Hz. Dla najbardziej wymagających przygotowano panele z odświeżaniem 120 Hz. W ten sposób obraz jest idealnie płynny nawet w najbardziej dynamicznych grach akcji. 

W smartfonach dla graczy istotną rolę odgrywa również rozdzielczość ekranu. Tak naprawdę im wyższa wartość, tym lepiej. Większa ilość pikseli przekłada się na zdecydowanie lepszą ostrość obrazu. Za absolutne minimum w smartfonach gamingowych można uznać rozdzielczość Full HD. Smartfony z najwyższej półki dysponują ekranami 4K. 

Procesor 

To kolejny bardzo ważny parametr, który ma bezpośredni wpływ na wydajność telefonu. Do smartfonów gamigowych stosuje się jednostki ośmiordzeniowe. Jednak istotny wpływ na samą wydajność ma nie tylko liczba rdzeni, ale również proces technologiczny w jakim go wykonano. Im mniejsza wartość wyrażona w nanometrach, tym bardziej energooszczędna jest dana jednostka. Dodatkowo niska wartość nanometrów oznacza, że procesor został wykonany w najnowszej technologii. Obecnie najlepsze procesory są wykonane w 5 nm lub 7 nm procesie technologicznym.  

Pamięć RAM 

Pamięć operacyjna w smartfonie jest wykorzystywana przez aplikacje do przechowywania danych. W przypadku gier warto wybrać telefon, który będzie dysponował przynajmniej 6 GB pamięcią RAM. W topowych modelach znajdziemy 8 GB, 12 GB, a nawet 16 GB pamięci RAM. To oznacza, że gry oraz inne aplikacje będą mogły wykorzystać tyle pamięci ile potrzebują, a smartfon nie zatnie się w najmniej oczekiwanym momencie. Ten parametr ma ogromny wpływ na płynność działania! 

Chłodzenie podzespołów 

W parze z wysoką wydajnością idzie wzrost temperatury. W komputerach, aby ją obniżyć stosuje się specjalne wentylatory. W przypadku smartfonów kompaktowe rozmiary nie pozwalają na to, dlatego producenci opracowują swoje unikalne rozwiązania takie jak chociażby chłodzenie cieczą.

Bateria 

Dobra bateria w smartfonie gamingowym to absolutna podstawa. Aby cieszyć się długim czasem użytkowania bez konieczności sięgania po ładowarkę wybierz akumulator o pojemności przynajmniej 4000 mAh. Duży ekran wraz z podzespołami będzie miał zapotrzebowanie na energię, dlatego nie warto decydować się na mniejsze baterie. 

Dodatkowe funkcje i akcesoria 

Aby ułatwić graczom rozgrywkę, producenci smartfonów gamingowych stosują rozmaite udogodnienia. Mogą to być dodatkowe opcje sterowania, czy specjalne tryby umożliwiające samodzielne dopasowanie funkcji do indywidualnych potrzeb. Niektóre telefony gamingowe wspierają dedykowane akcesoria, ułatwiające korzystanie. Jeśli chcesz wykorzystać pełny potencjał nowego urządzenia, to sprawdź czy dany producent ma coś do zaoferowania.   

Ile kosztuje telefon gamingowy? 

Cena telefonu gamingowego jest uzależniona od potrzeb użytkownika. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z mobilnymi grami, to za około 2-2,5 tys. złotych znajdziesz solidny model, który zapewni niezłą wydajność. Najbardziej wymagający użytkownicy muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie od 3,5 tys. nawet do 6 tys. złotych. Smartfony przeznaczone do grania są zwykle flagowymi modelami producentów, dlatego znajdziemy w nich absolutnie najlepsze technologie. 

Jaki system operacyjny iOS czy Android? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jeden, jak i drugi system operacyjny wspiera miliony świetnych gier. Telefony Apple dysponują bardzo mocnymi procesorami, które są w stanie poradzić sobie z nawet najbardziej wymagającymi grami. Z drugiej strony mamy flagowe telefony z Androidem takich marek jak Samsung, Huawei, ASUS, Sony, czy Xiaomi. Te urządzenia również radzą sobie bardzo dobrze! Tym samym wybór systemu operacyjnego powinien być oparty o indywidualne preferencje każdego mobilnego gracza. 

Czy warto kupić smartfona gamingowego? 

Smartfony do gier są bardzo uniwersalnymi konstrukcjami. Oprócz odpalania najnowszych tytułów będziesz mógł bez problemu komunikować się ze znajomymi, robić dobre zdjęcia, a także oglądać ulubione filmy w doskonałej jakości. Niektóre telefony gamingowe swoim wyglądem nie odbiegają od standardowych telefonów. Taki zakup jest tym samym bardzo opłacalny, ponieważ dostajesz telefon do wielu zadań. Nie musisz również obawiać się, że w najmniej oczekiwanym momencie urządzenie się zawiesi. 

Autor: Bartłomiej Mazurek