Data publikacji:

Tania kierownica do PC – jaką wybrać?

Fani wyścigowych gier komputerowych mają nie lada zadanie, kiedy trzeba wybrać odpowiednią kierownicę do PC. Na rynku akcesoriów gamingowych dostępnych jest wiele różnych urządzeń, które różnią się zarówno parametrami, wyglądem, funkcjonalnością, jak i ceną. Chociaż można się spotkać z opiniami, które marki uznawane są za najlepsze, w rzeczywistości nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Podobnie też jest z cenami. Nie zawsze im droższe akcesorium, tym lepsze w rzeczywistości. Często tania kierownica do PC może być o wiele bardziej funkcjonalna i praktyczniejsza oraz sprawniejsza niż droższy model. Jaka powinna być dobra kierownica i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu, aby dokonać słusznego wyboru?
tania kierownica do pc

Dobra, tania kierownica PC – ile powinna kosztować?

Najtańsze kierownice do PC można kupić już nawet za 200 zł. Jednak należy liczyć się z faktem, że nie będą one zapewniały tak dobrej i realistycznej rozrywki jak droższe modele. Z drugiej strony jednak nie każdego stać, aby wydać na takie akcesorium kwoty rzędu 2000 zł. Takie modele z kolei wyposażone są już w na tyle zaawansowane technologie, że udział w wyścigach pozwala poczuć się jak na prawdziwym torze.
Aby móc znaleźć złoty środek, warto przeznaczyć na zakup akcesorium do gier wyścigowych ok. 400–500 zł. Dobra, tania kierownica PC za mniej więcej taką kwotę będzie już miała funkcje i rozwiązania, które zadowolą większość graczy i umożliwią satysfakcjonującą i pełnowartościową grę. Jednocześnie takie akcesorium posłuży też na dość długi czas, bowiem będzie to sprzęt dość dobrej jakości. Przy odrobinie szczęścia uda się nabyć model wyposażony w niektóre funkcje akcesoriów z górnej półki.

Najlepsza tania kierownica do PC – w co powinna być wyposażona?

W średnim zakresie cenowym nie zawsze można liczyć na to, że zakres funkcjonalności będzie obejmował wszystkie pożądane cechy. Warto jednak zwrócić uwagę podczas wyboru na to, aby kierownica miała jak najwięcej funkcji wymienionych poniżej. Dzięki nim można najpełniej korzystać z gier wyścigowych i w pełni cieszyć się grami na PC.
Tania, dobra kierownica do PC powinna być wyposażona w tzw. Force Feedback, czyli sprzężenie zwrotne. Jest to specjalny system, który poprawia realizm całej rozgrywki poprzez zmianę sposobu reagowania kierownicy w zależności od danej sytuacji na torze jazdy. Atutem będzie też z pewnością funkcja wibracji, która dodatkowo wpływa na realizm gry. Jeżeli przykładowo auto wyjeżdża poza tor, kierownica zaczyna drżeć. Dzieje się tak również wtedy, kiedy samochód wjeżdża na grunt nieutwardzony.
Najlepsza tania kierownica do PC będzie też miała rozmiar pełnowymiarowego koła, czyli około 25 cm. To sprawi, że będzie ona pewnie leżała w dłoniach i sprawi wrażenie, jakby gracz kierował prawdziwym samochodem. Nie bez znaczenia jest również regulacja kąta obrotu kierownicy, dzięki której możliwe jest dostosowanie działania akcesorium do samochodu. Przy tradycyjnych autach bardzo dobrze sprawdza się kąt 900 stopni. Jednak wyścigowe bolidy mają już znacznie mniejszy kąt.
Wybierając tanią kierownicę do PC, warto zwrócić uwagę również na pedały. Dobrze jest wybrać model, który wyposażony będzie w regulację oporu pedałów. Odgrywa on podobną rolę jak wcześniejsza regulacja kąta obrotu kierownicy. Umożliwi to dostosowanie działania do konkretnego pojazdu. Przydatne będą również metalowe nakładki pedałów, które zapewnią wysoką trwałość akcesorium, ale też wpłyną na realizm podczas rozgrywki.

Tania, dobra kierownica do PC – czy warto kupić model używany?

Wśród fanów gier komputerowych zdarzają się tacy, którzy interesują się niemal wyłącznie grami wyścigowymi i na ich punkcie mają prawdziwego bzika. Trudno więc się dziwić, że zadowalają ich tylko najlepsze rozwiązania i kierownice o najwyższej funkcjonalności. Niestety, aby zaspokoić ich wymagania i potrzeby, odpowiednia kierownica musiałaby w nowym wariancie kosztować co najmniej 2000 zł. Na taki zakup nie każdego jednak stać. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy zakup używanej kierownicy to dobry pomysł.
Na różnych portalach można znaleźć oferty sprzedaży używanych akcesoriów gamingowych. Wiele z nich to niemal kierownice użyte zaledwie kilka razy. Jednak należy pamiętać, że prawdziwego stanu danego sprzętu nigdy nie znamy i często nie jesteśmy w stanie go sprawdzić. Jest to często zakup w ciemno i niejednokrotnie dość kosztowny. Można też korzystać z ofert komisów, jednak takich miejsc jest stosunkowo mało i często nie oferują one takiego sprzętu, jaki akurat interesuje daną osobę.
W takiej sytuacji lepiej jednak jest nieco poczekać i odłożyć kwotę, za którą następnie można kupić dobry, nowy sprzęt, jakim jest wymarzona kierownica do PC. Wówczas będzie można cieszyć się w pełni funkcjonalnym sprzętem i realistycznymi rozgrywkami przez długi czas. Inną opcją jest zrezygnowanie z którejś funkcji i znalezienie podobnego modelu w korzystniejszej, niższej cenie. Może się okazać, że bardzo podobny wariant oferuje marka konkurencyjna.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!