Data modyfikacji:

Zapowiedź Steam Deck OLED – cena, premiera. Jakie zmiany?

Urządzenie firmy Valve bardzo mocno wpłynęło na wzrost popularności przenośnych konsol do grania opartych na grach pecetowych. Po debiucie Steam Decka do sprzedaży trafiło m.in. ASUS ROG Ally oraz Lenovo Legion Go i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości doczekamy się także premier sprzętów od innych producentów. Tymczasem Valve nie chce pozostać w tyle i ostatnio zapowiedziało odświeżoną wersję swojego handhelda. Sprawdźcie, co do zaoferowania będzie miał Steam Deck OLED!
steam deck oled

Data premiery Steam Deck OLED

Choć branża gier żyje przeciekami i nieoficjalnymi informacjami, to jednak firmie Valve udało się utrzymać w tajemnicy szczegóły nowej wersji swojego handhelda. Co ciekawe, amerykański producent nie każe nam zbyt długo czekać na premierą nowego urządzenia. O premierze Steam Deck OLED dowiedzieliśmy się 9 listopada, natomiast sprzęt zadebiutuje już 16 listopada bieżącego roku. Jednocześnie twórcy urządzenia oficjalnie zdradzili, że pracują już nad Steam Deckiem 2, lecz ten trafi do sprzedaży najwcześniej w 2025–2026 roku i będzie oferował o wiele lepsze parametry od pierwszego modelu.

Ile będzie kosztował Steam Deck OLED?

Podobnie jak w przypadku standardowego modelu Steam Decka, wersja OLED będzie sprzedawana w dwóch wariantach. Producent w odświeżonej wersji handhelda całkowicie wycofał się ze wsparcia modeli z kartami pamięci/dyskami o pojemności 64 GB i 256 GB, oferując warianty posiadające więcej miejsca na pliki. Z oficjalnych informacji wynika, że przenośną konsolę z dyskiem SSD o pojemności 512 GB będzie można kupić już za 2599 złotych, natomiast cena Steam Deck OLED z jednoterabajtowym dyskiem została ustalona na 3099 złotych. Osoby, które zdecydują się na droższy wariant, otrzymają dodatkowo ekran pokryty wysokiej jakości antyrefleksyjnym szkłem trawionym, futerał z wyjmowaną wkładką, zestaw profilu Steam, ekskluzywny film przy uruchamianiu urządzenia oraz specjalny motyw wirtualnej klawiatury.

Parametry techniczne Steam Deck OLED – nie tylko nowy ekran

Jak sama nazwa wskazuje, główną atrakcją nowego modelu Steam Decka będzie ekran wykonany w innej technologii, ale na tym firma Valve nie poprzestała. Rozmiar urządzenia pozostał taki sam, jak w przypadku edycji LCD (298 mm × 117 mm × 49 mm), natomiast przekątna wyświetlacza ulegnie delikatnemu powiększeniu – zamiast 7 cali do dyspozycji gracza zostanie oddane 7,4 cala. OLED w dalszym ciągu będzie wyświetlał obraz w maksymalnej rozdzielczości 1280 × 800 pikseli, jednakże otrzyma wsparcie dla technologii HDR oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 90 Hz (wcześniej było 60 Hz). Nowy ekran zapewni graczom jeszcze lepsze doznania podczas użytkowania, bowiem zaoferuje szerszą paletę barw (gama kolorów 110% P3), głębszą czerń i bardziej wyrazisty kontrast (> 1000000 : 1) oraz jaśniejszy obraz (1000 nitów HDR, 600 nitów SDR).
Czytaj również: Premiera Lenovo Legion GO
Firma Valve ponownie wykorzystała potencjał układu graficznego AMD, lecz ten został tym razem wykonany w procesie 6 nm, a nie 7 nm. Ponadto parametry APU prezentują się identycznie (czterordzeniowy procesor Zen 2 o częstotliwości 2,4–3,5 GHz oraz GPU z ośmioma jednostkami obliczeniowymi w architekturze RDNA 2 o taktowaniu 1,6 GHz), aczkolwiek urządzenie najprawdopodobniej będzie w stanie uzyskać większą liczbę FPS-ów w grach. A nawet jeśli nie, to na pewno poprawi się kultura pracy handhelda, a także zmniejszy zapotrzebowanie na energię, dzięki czemu będzie można grać dłużej na jednym ładowaniu.
Na pewno pomoże też w tym wbudowana bateria o większej pojemności. W starszych modelach umieszczano akumulator 40 Wh, natomiast teraz zdecydowano się na wersję pięćdziesięciowatową. Według informacji podanych przez producenta, Steam Deck OLED powinien być w stanie funkcjonować od trzech do dwunastu godzin, w zależności od tego, w jak zaawansowane technologicznie produkcje gramy. Te liczby wydają się być jak najbardziej wiarygodne, ponieważ już edycja przenośna konsoli z ekranem LCD niekiedy jest w stanie osiągać podobne wyniki – zwłaszcza jeśli uruchamiamy produkcje poprzez streaming. Producent obiecuje również, że do zestawu ma być dołączana ładowarka o mocy 45 W ze sporo dłuższym kablem, mierzącym aż 2,5 metra (wcześnie było 1,5 metra).
A skoro wcześniej wspomniałem o streamingu, to należy również zaznaczyć, że w Steam Deck OLED otrzymamy lepsze wsparcie dla technologii sieci bezprzewodowej. Firma Valve umieściła w nowym modelu trójpasmowe Wi-Fi 6E (MIMO 2 × 2) o przepustowości 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz i standardach IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax. Oczywiście będzie miało to także przełożenie na lepsze połączenie i bardziej stabilny ping w produkcjach nastawionych na rozgrywki sieciowe, a także umożliwi szybsze pobieranie gier osobom z lepszym łączem internetowym. Wi-Fi 6E z pewnością usprawni też działanie gry zdalnej z konsol PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Z innych nowości, o jakich warto wspomnieć, to ulepszony moduł Bluetooth 5.3 z dodatkową anteną, jeszcze bardziej responsywny ekran dotykowy oraz poprawione wibracje w konsoli i działanie trackpadów. Ponadto w Steam Deck OLED wbudowane zostaną lepsze głośniki z donośniejszym basem, a do tego producent zdecydował się na poprawienie chłodzenia. Właściciele poprzedniego modelu doskonale wiedzą, jak ważne było usprawnienie handhelda na tym polu, ponieważ edycja z LCD momentami potrafi się bardzo mocno nagrzewać, co przeszkadza podczas grania.
Zdjęcie: materiały prasowe Valve
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.