Data modyfikacji:

Jak działa Steam Deck OLED?

Po ogromnym sukcesie, jaki odniósł podstawowy model Steam Decka, firma Valve postanowiła pójść za ciosem i przygotować nowy model swojego handhelda. Wersja OLED nie tylko otrzymała nowy, o wiele lepszy, wyświetlacz, ale producent wykorzystał tę okazję, aby wprowadzić kilka dodatkowych modyfikacji, które znacząco poprawiają jakość urządzenia. Sprawdźcie, o co może chodzić. Z tekstu dowiecie się też, jak Steam Deck OLED radzi sobie z grami.
steam deck oled

Premiera Steam Deck OLED – ile kosztuje?

Urządzenie jest już dostępne w sprzedaży, ponieważ jego premiera odbyła się 16 listopada 2023 roku. Podobnie jak w przypadku standardowego modelu, tym razem również otrzymaliśmy możliwość wyboru produktu różniącego się pojemnością dysku twardego. Cena Steam Deck OLED w wersji 512 GB została wyceniona na 2599 złotych, natomiast za edycję z pamięcią SSD o pojemności 1 TB zapłacimy 3099 złotych. Jeśli natomiast nie operujecie takim budżetem i szukacie czegoś tańszego, to informuję, że poprzednia iteracja sprzętu Valve z wyświetlaczem LCD została przeceniona na 1899 złotych. Mowa o modelu z dyskiem 256 GB – Steam Decki z 64 GB i 128 GB nie są już dostępne w oficjalnej sprzedaży.

Czym jest Steam Deck OLED?

Teoretycznie o Steam Deck OLED można napisać, że jest to przenośna konsola, lecz nie byłoby to zbyt precyzyjne określenie. W tym przypadku nie mamy do czynienia ze sprzętem o zamkniętej strukturze, jak chociażby Nintendo Switch czy starszy 3DS lub PlayStation Vita. Urządzenie firmy Valve to bardziej mobilny komputer zamknięty w formie handhelda, który bazuje na własnym oprogramowaniu oraz systemie operacyjnym Linux. Dzięki otwartemu środowisku użytkownicy są w stanie instalować najróżniejsze launchery dostępne na PC, uruchamiając w ten sposób tytuły przygotowane z myślą o komputerach. Domyślnie sprzęt uruchamia się z dedykowaną nakładką Steama, ułatwiającą pobieranie i instalowanie tytułów dostępnych na tej platformie. Każdy z tytułów jest weryfikowany przez Valve, co m.in. przekłada się na dostosowanie sterowania. Jeśli jednak dana gra nie przeszła tego procesu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w łatwy sposób wgrać klawiszologię przygotowaną przez społeczność.

Co zmieniono w Steam Deck OLED względem poprzedniej wersji?

Nowy model Steam Decka wyróżnia się przede wszystkim innowacyjnym ekranem OLED, który oferuje szereg ulepszeń. Urządzenie zachowało identyczne wymiary co edycja LCD (298 mm × 117 mm × 49 mm), jednakże ekran został nieznacznie powiększony do 7,4 cala (wcześniej było 7 cali). Wyświetlacz wspiera technologię HDR, wyświetla obraz w rozdzielczości 1280 × 800 i ma częstotliwość odświeżania 90 Hz, co przekłada się na lepsze doznania w grach. Parametry graficzne opierają się na układzie AMD w procesie 6 nm, zachowując jednak czterordzeniowy procesor Zen 2 (2.4–3.5 GHz) i GPU z ośmioma jednostkami obliczeniowymi w architekturze RDNA 2. Wbudowany ekran oferuje lepszą paletę barw (gama kolorów 110% P3), głębszą czerń, wyrazisty kontrast i jaśniejszy obraz – aż 1000 nitów w trybie HDR i 600 nitów przy SDR.
Dodatkowo, zmiana na proces 6 nm przyczynia się do potencjalnie wyższej liczby klatek na sekundę w grach, poprawia kulturę pracy handhelda oraz obniża zużycie energii. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować dłużej na jednym ładowaniu, dochodząc nawet do dwunastu godzin przy mniej wymagających tytułach – pomogło też w tym zastosowanie baterii o większej pojemności (50 Wh). Do zestawu dołączona jest ładowarka 45 W z dłuższym kablem.
W zakresie komunikacji bezprzewodowej Steam Deck OLED oferuje trójpasmowe Wi-Fi 6E, co poprawia jakość połączenia, stabilność pingu oraz przyspiesza pobieranie gier. Znaczące usprawnienia obejmują również Bluetooth 5.3, bardziej responsywny ekran dotykowy, poprawione wibracje, lepsze głośniki z donośniejszym basem i zoptymalizowane chłodzenie, eliminujące problem nagrzewania się, który był obserwowany w poprzedniej edycji z wyświetlaczem LCD.

Skąd brać gry na Steam Deck OLED?

Steam Deck OLED umożliwia uruchomienie wszystkich dostępnych na pecetach produkcji, a także obsługuje launchery takie jak Steam, Epic Games Store, GOG Galaxy, Battle.net, Rockstar Games Launcher, Ubisoft Connect i inne. Żeby jednak zainstalować na urządzeniu wymienione programy, konieczne jest wykonywanie konkretnych czynności, gdyż sprzęt nie posiada systemu operacyjnego Windows 11. Na szczęście w internecie znajdziecie bardzo szczegółowe poradniki, jak to zrobić.
Warto dodać, że możliwości Steam Deck OLED nie kończą się na uruchamianiu gier z PC. Subskrybenci usługi Xbox Game Pass Ultimate mogą cieszyć się produkcjami poprzez streaming za pomocą technologii Xbox Game Cloud. Dodatkowo, urządzenie świetnie współpracuje z funkcją remote play na konsolach Xbox Series X|S i PlayStation 5 – konieczne jest jednak posiadanie szybkiego i stabilnego łącza internetowego. W ten sposób sprzęt firmy Valve staje się kompleksowym narzędziem dla wszystkich miłośników gier.

Jak działają gry na Steam Deck OLED?

Decydując się na Steam Decka, musicie liczyć się z tym, że jest to niewielkie przenośne urządzenie, które nigdy nie zaoferuje wam takiej wydajności, jak gamingowe komputery. Ba, wymiary tego handhelda są niewiele większe niż najnowsze karty graficzne NVIDII z serii GeForce RTX 40. Urządzenie firmy Valve doskonale radzi sobie z tytułami niezależnymi i produkcjami oferującymi stylizowaną oprawę graficzną, jak np. Prince of Persia: The Lost Crown. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby na tym sprzęcie uruchomić także gry z segmentu AAA – oczywiście przy wcześniejszym zmniejszeniu ustawień graficznych. Szczegółowe testy wersji OLED (przy ustawieniu rozdzielczości na natywne 800p) przeprowadziła redakcja digital trends, która uzyskała następujące wyniki:
  • Cyberpunk 2077 był w stanie działać w 46 klatkach na sekundę przy wybraniu opcji graficznych dedykowanych Steam Deckowi;
  • Horizon Zero Dawn w trybie wydajności działało w stabilnych sześćdziesięciu FPS-ach;
  • Dying Light 2 po obniżeniu ustawień na średnie wyświetlało obraz w 45 FPS-ach. Dla porównania na modelu LCD produkcja Techlandu osiągała zaledwie 39 FPS-ów;
  • Strange Brigade było w stanie dociągnąć do zawrotnych 84 klatek na sekundę;
  • Returnal jest dosyć wymagającym tytułem i na niskich ustawieniach działał w zaledwie 26 FPS-ach.
  • Czy Steam Deck OLED można podłączyć do telewizora?

    Tak, istnieje możliwość podłączenia urządzenia Valve do telewizora lub monitora komputerowego. Aby jednak to zrobić, konieczne jest dokupienie dedykowanej stacji dokującej amerykańskiego producenta lub akcesorium od innej firmy, jak np. Jsaux. Bez względu na to, czyj sprzęt kupicie, istotne jest to, aby zawierał gniazdo HDMI na obudowie oraz przewód USB-C służący do podłączenia handhelda. Co więcej, gdy podłączycie Steam Decka OLED do zewnętrznego wyświetlacza, możecie sparować z nim kontroler, aby grać na telewizorze, jak na stacjonarnej konsoli. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby podłączyć klawiaturę i myszkę, zamieniając w ten sposób urządzenie w peceta.
    Zdjęcie: materiały prasowe Valve
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.