Data publikacji:

Klawiatury gamingowe na Bluetooth

Szukacie dobrej klawiatury bezprzewodowej, którą będziecie mogli sparować z komputerem osobistym lub innym urządzeniem bez konieczności podłączania adaptera na USB? W takim razie trafiliście w dobre miejsce, ponieważ w tym zestawieniu przedstawię wam przykłady ciekawych klawiatur gamingowych na Bluetooth.
Szukacie dobrej klawiatury bezprzewodowej, którą będziecie mogli sparować z komputerem osobistym lub innym urządzeniem bez konieczności podłączania adaptera na USB? W takim razie trafiliście w dobre miejsce, ponieważ w tym zestawieniu przedstawię wam przykłady ciekawych klawiatur gamingowych na bluetooth.

Klawiatura bezprzewodowa na Bluetooth – czy to dobry pomysł?

Komunikacja poprzez Bluetooth jest niesamowicie wygodna i bezproblemowa, a do tego z połączenia można korzystać bez instalowania żadnego oprogramowania oraz wstępnej konfiguracji. Wystarczy sparować peceta z klawiaturą i od razu można zacząć grę. Warto jednak pamiętać o tym, że większość wysokobudżetowych urządzeń posiada wsparcie dla oficjalnego software’u, z którego zazwyczaj skorzystamy wyłącznie wtedy, gdy klawiatura jest podłączona poprzez komunikację radiową 2,4 GHz. Jeśli natomiast nie zamierzacie korzystać z dodatkowych opcji ani modyfikować przeznaczenia klawiszy, to tak naprawdę oprogramowanie nie jest wam do niczego potrzebne. Ponadto należy pamiętać, że adaptera USB nie podłączymy do takich urządzeń jak np. Lenovo Legion Go lub tablety i wtedy pozostaje wyłącznie Bluetooth.

Jaka klawiatura Bluetooth dla graczy? Polecane modele

ASUS ROG Azoth

Cena tej klawiatury może zwalić z nóg, ale zapewniam was, że w tym przypadku jest jak najbardziej uzasadniona. Jest to bowiem urządzenie, które nie tylko zachwyca parametrami technicznymi, ale także licznymi dodatkami, jakich brakuje w konkurencyjnych modelach. W opakowaniu z ASUS ROG Azoth znajdziemy zestaw z otwieraczem i ściągaczem do przełączników, stację do smarowania, szczoteczkę oraz butelkę smaru Krytox GPL-205-GD0. Dzięki temu w dowolnym momencie gracze mogą wyczyścić poszczególne klawisze oraz natłuścić je, aby zagwarantować ich lepsze działanie przez dłuższy czas. Oprócz tego sprzęt posiada wbudowany ekran OLED, na którym wyświetlane są proste animacje oraz informacje dotyczące stanu działania komputera. Jeśli natomiast chodzi o przełączniki, to producent zastosował mechaniczne ROG NX Red o liniowym działaniu. Ich punkt aktywacji wynosi zaledwie 1,8 mm, zaś siła nacisku obliczona została na 40 g.

SteelSeries Apex Pro TKL

SteelSeries Apex Pro to przykład ciekawej klawiatury TKL, która powinna przypaść do gustu osobom nielubiącym, gdy tego typu sprzęt zajmuje zbyt dużo miejsca na biurku. Charakterystyka modeli tenkeyless polega na tym, że nie zawierają one sekcji numerycznej, tylko główną część, z jakiej najczęściej korzysta się podczas grania. Podobnie jak w ASUS ROG Azoth, tutaj również wbudowany został niewielki wyświetlacz OLED raportujący o aktualnych ustawieniach. Na największą uwagę zasługują natomiast wyjątkowe przełączniki OmniPoint 2.0, które aktywują się już przy głębokości 0,2 mm, choć użytkownicy mogą dostroić je do wartości 3,8 mm, jeśli będą mieli taką wolę.

Corsair K100 Air

Tym razem mam dla was propozycję dosyć nietypowej klawiatury gamingowej, przy której zrezygnowano z tradycyjnych, wysokich nasadek na klawisze, tylko zastosowano nieskoprofilowe przełączniki mechaniczne. Dzięki temu urządzenie jest płaskie (zaledwie 11 mm w najcieńszym miejscu) i korzysta się z niego trochę jak z klawiatury na laptopie, co przez wiele osób z pewnością zostanie odebrane jako ogromna zaleta. Kolejną pozytywną stroną tego rozwiązania jest niski próg działania przycisków – aktywują się już na poziomie 0,8 mm. Z dodatkowych funkcji na pewno warto wymienić praktyczną rolkę do kontrolowania poziomu głośności dźwięków oraz kilka dodatkowych przycisków funkcyjnych.

Logitech G715

Tę klawiaturę gamingową Bluetooth można polecić przede wszystkim osobom, dla których nie liczą się wyłącznie parametry techniczne, ale także nietypowy, odważny design. Sama klawiatura co prawda prezentuje się dosyć standardowo, choć biały kolor na pewno wyróżnia ją na tle konkurencyjnych modeli. To, co jednak rzuca się najbardziej w oczy, to dołączana do zestawu podpórka pod nadgarstki w kształcie… chmurki! Trzeba przyznać, że wygląda to naprawdę uroczo, a w połączeniu z podświetlenie RGB (16,8 mln kolorów) zrobi wrażenie nawet na największych estetach. Producent zdecydował się na zaimplementowanie przełączników mechanicznych GX Brown, które słyną ze stosunkowo cichych kliknięć. Jest to więc doskonały sprzęt do grania dla nocnych marków.

IBOX Aurora K-6

Gdybyście szukali taniej klawiatury gamingowej Bluetooth, to model IBOX Aurora K-6 powinien spełnić wasze oczekiwania. Większość urządzeń dla graczy korzystających z połączenia bezprzewodowego kosztuje naprawdę sporo, a w tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem za „dwie stówki”. Oczywiście musicie liczyć się z nieco gorszymi parametrami, ale i tak stoją one na naprawdę wysokim poziomie. Świadczą o tym chociażby przełączniki mechaniczne z punktem aktywacji 1,5 mm, wymagające 40 g siły nacisku do działania. Ponadto klawiatura posiada niskoprofilowe klawisze, wygodne pokrętło do kontrolowania multimediów, podświetlenie RGB oraz kilka przycisków funkcyjnych.

Krux Neo Pro

Jeżeli zastanawiacie się, jaka klawiatura Bluetooth do grania powinna spełnić wasze oczekiwania, a przy tym niewiele kosztować, to za odpowiedź może posłużyć urządzenie firmy Krux. Model Neo Pro kupicie już za ok. 250 złotych, a w zamian otrzymacie dostęp przełączników mechanicznych Gateron Brown, które są bardzo ciche i doskonale nadają się zarówno do łupania w gry wideo, jak i pisania. Urządzenie można sparować jednocześnie z trzema innymi sprzętami, dzięki czemu szybko możecie przełączać się pomiędzy komputerem, smart TV lub tabletem. Należy także zauważyć, że Krux Neo Pro wyróżnia się minimalistyczną konstrukcją, w której liczba klawiszy została ograniczona do absolutnego minimum.

Logitech G915 TKL

Pierwsze co rzuci wam się w oczy, po rozpakowaniu Logitech G915 TKL, to wysokiej jakości obudowa wykonana z trwałego aluminium, odpornego na złamania i zarysowania. Urządzenie jest też bardzo niskie (zaledwie 22 mm wysokości), ponieważ producent zdecydował się na zastosowanie niskoprofilowych kapturków na przełączniki mechaniczne. Te z kolei dostępne są w trzech wersjach – klikającej, sprężynujące i liniowej. Tylko od was zależy, który wariant klawiatury trafi do waszego domu.

Razer BlackWidow V3 Pro

Na koniec zostawiłem fantastyczną klawiaturę gamingową, która powinna przypaść do gustu wymagającym graczom. Przede wszystkim producent przygotował pełen zestaw klawiszy, włączając w to sekcję numeryczną, dodatkowe przyciski funkcyjne oraz rolkę do multimediów. Oprócz tego do zestawu dołączana jest miękka i wygodna podpórka pod nadgarstki, dzięki której nawet kilkugodzinne sesje przed komputerem nie powinny stanowić problemu. Możecie wybrać, czy wolicie Razer BlackWidow V3 Pro z żółtymi przełącznikami mechanicznymi, czy zielonymi. Te pierwsze działają gładko i cicho, a ich punkt uruchomienia wynosi 1,2 mm. Z kolei Razer Green charakteryzują się wyraźnym kliknięciem i prawie dwumilimetrowym punktem aktywacji.
Zdjęcie: materiały prasowe Razer
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.