Data publikacji:

Klawiatury TKL – co to?

Producenci akcesoriów komputerowych robią wszystko, aby przygotować jak najbardziej zaawansowane sprzęty, które będą odpowiadały zapotrzebowaniom konkretnym grupom odbiorców. Na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło wiele rodzajów klawiatur dla graczy, które nie tylko różnią się zastosowanymi przełącznikami, ale także kształtem i liczbą dostępnych klawiszy. Z tego tekstu dowiecie się natomiast, o co chodzi z klawiaturami TKL, a także poznacie przykładowe modele, które warto kupić.
Klawiatury TKL

Czym charakteryzują się klawiatury TKL?

Pełna nazwa klawiatur TKL to „Tenkeyless”, co w wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć na „dziesięć przycisków mniej”. Tego typu akcesoria zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o graczach, a ich najbardziej charakterystycznym elementem jest całkowite zrezygnowanie z sekcji numerycznej. Wynika to bowiem z tego, że znajdujące się tam klawisze zazwyczaj i tak nie są wykorzystywane podczas grania, a ich usunięcie sprawiło, że klawiatury TKL zajmują mniej mniejsza na biurku. W dodatku dzięki temu mogą być tańsze lub producent jest w stanie umieścić w nich lepszej jakości przełączniki bez znaczącego wzrostu ceny. Choć konstrukcja tych sprzętów jest okrojona, to jednak i tak w wielu przypadkach na obudowie znalazło się miejsce dla dodatkowych przycisków funkcyjnych lub rolek do kontrolowania multimediów.

Polecane klawiatury TKL

Poniżej znajdziecie przykłady najciekawszych klawiatur TKL z różnych przedziałów cenowych. Wszystkie urządzenie bez problemu kupicie poprzez Ceneo.pl.

Genesis Thor 303 TKL

Bardzo tania klawiatura TKL, która została wyposażona w ciche przełączniki mechaniczne Outemu Brown z punktem aktywacji wynoszącym zaledwie 2 mm. Pomimo niskiej ceny, sprzęt firmy Genesis posiada podświetlenie RGB, wsparcie dla oficjalnego oprogramowania oraz bardzo elegancki i nowoczesny design. Jeżeli szukacie dobrej gamingowej klawiatury w białym kolorze, to Thor 303 powinien was zainteresować.

SteelSeries Apex 7 TKL

Firma SteelSeries zdecydowała się z kolei na zastosowanie autorskich mechanicznych przełączników QX2 Red, które są stosunkowo ciche i do tego bardzo dobrze sprawdzają się podczas grania. Ponadto sprzęt posiada aluminiową ramę, dodatkową rolkę i przyciski do sterowania multimediami oraz port USB, do którego możemy podłączyć dowolne urządzenie, takie jak pendrive czy zewnętrzny dysk SSD. Ogromną zaletą Apex 7 TKL jest ponadto dołączana do zestawu magnetyczna podkładka pod nadgarstki.

Logitech G915 TKL

A co powiecie na bezprzewodową klawiaturę TKL? Niewielki rozmiar modelu G915 sprzyja przenoszeniu urządzenia w inne miejsce, więc nie powinniście mieć problemu, aby spakować sprzęt do plecaka czy małej torby. Klawiatura jest też stosunkowo niska, ponieważ firma Logitech zdecydowała się na wykorzystanie niskoprofilowych przełączników mechanicznych GL, które przypominają trochę klawisze wykorzystane w laptopach.

ASUS Strix Scope RX TKL

Kolejna bezprzewodowa klawiatura TKL w tym rankingu, która w dodatku posiada w zestawie miękką i praktyczną podpórkę pod nadgarstki. W ASUS Strix Scope RX wykorzystano autorskie mechaniczne przełączniki ROG RX, charakteryzujące się długą żywotnością i szybką reakcją. Pomimo braku sekcji numerycznej, producentowi udało się znaleźć miejsce dla klawiszy multimedialnych i funkcyjnych, które aktywujemy po przytrzymaniu przycisku Fn.

Endorfy Thock TKL

Szukacie trochę tańszej klawiatury TKL? Jeśli tak, to polecam zainteresować się modelem Thock od polskiej firmy Endorfy. Producent pokusił się o ładną, minimalistyczną konstrukcję, która bardzo dużo zyskuje za sprawą mlecznobiałych, przezroczystych nasadek na klawisze. Dzięki takiemu rozwiązaniu podświetlenie prezentuje się o wiele lepiej i daje więcej światła, co może być przydatne podczas nocnego grania. Urządzenie korzysta z mechanicznych przełączników Kaihl Red z mocnym kliknięciem.

Razer DeathStalker V2 Pro TKL

Profesjonalna klawiatura gamingowa, która nie tylko oferuje komunikację bezprzewodową, ale także bazuje na niskoprofilowych liniowych przełącznikach mechaniczno-optycznych. Skok klawiszy wynosi 2,8 mm, są bardzo ciche, a ich żywotność została obliczona na siedemdziesiąt milionów kliknięć. Producent podaje, że DeathStalker V2 Pro TKL jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu nawet pięćdziesiąt godzin użytkowania.

SteelSeries Apex 3 TKL

Większość sprzętów z tego zestawienia posiada mechaniczne przełączniki, ale w tym przypadku mamy do czynienia z klawiaturą membranową, która także została zaprojektowana z myślą o graniu. Przełączniki Whisper Quiet zapewniają bardzo wysoką kulturę pracy, dlatego śmiało możecie urządzać nocne sesje przed komputerem bez obaw, że obudzicie współlokatorów. Model Apex 3 posiada wsparcia dla oficjalnego oprogramowania oraz został wyposażony w rolkę, którą można dostosować do swoich potrzeb.

HP OMEN Spacer TKL

Firma HP również przygotowała bardzo ciekawą propozycję klawiatury TKL dla osób, które szukają sprzętu bezprzewodowego. Model OMEN Spacer może pochwalić się bardzo wygodną, miękką podstawką pod nadgarstki, a także jakościowymi przełącznikami mechanicznymi Cherry MX Brown z czasem reakcji na poziomie 1 ms.

Corsair K70 TKL

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną bardzo ciekawą klawiaturę TKL, na której umieszczono aż kilka dodatkowych przycisków funkcyjnych oraz dużą, metalową rolkę do przyciszania i pogłaśniania dźwięków. Producent wykorzystał optyczno-mechaniczne przyciski Corsair Axon działające w sposób liniowy, w których odległość aktywacji wynosi zaledwie 1 mm. Żywotność klawiszy została obliczona na sto pięćdziesiąt milionów kliknięć!
Zdjęcie: materiały prasowe Razer
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.