Data publikacji:

Project CARS 3: jakie wymagania sprzętowe? Recenzja i poradnik

Slighty Mad Studios po raz kolejny przygotowało dla graczy bogatą zawartość, której pełne odblokowanie zapewni zabawę nawet na wiele miesięcy. Producent postanowił także wprowadzić parę zmian w gameplayu, czym mógł narazić się fanom poprzedniej części. Sprawdźcie, do kogo tym razem kierowana jest ich gra i czy warto zagrać w Project CARS 3.

Project CARS 3 poradnik

Project CARS 3 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-3450 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 680 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 7/10 (64-bit)

Project CARS 3 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHz
  • Pamięć RAM: 16GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Project CARS 3?

Dwie poprzednie odsłony Project CARS tworzone były głównie z myślą o zapalonych miłośnikach motoryzacji, którzy uzbrojeni w kierownice gamingowe, gotowi byli do zaliczania tras z coraz to lepszymi czasami. Zarówno „jedynka”, jak i „dwójka” miały dosyć wysoki próg wejścia, przez co niedzielni gracze mogli dosyć szybko się od nich odbić. Trudno, nie każda gra musi być dla wszystkich (patrz: seria Dark Souls). Ale…

Twórcy tym razem stwierdzili jednak, że zdecydowanie bardziej intratnym rozwiązaniem będzie otwarcie się na nowych użytkowników, którzy wcześniej nie mieli czego szukać w ich produkcjach. W ten sposób Project CARS 3 stało się o wiele bardziej "każualową" grą, w której ukończenie kampanii single player nie wymaga nadludzkich zdolności.

Fani poprzedniczek mogą poczuć się tym faktem delikatnie zawiedzeni, ponieważ nie jest to zdecydowanie tytuł do szlifowania swoich umiejętności kierowcy, jak np. robi to Assetto Corsa. Wynika to z faktu, ze nawet pomimo wyłączenia wszystkich asyst, o systemie sterowania i prowadzenia pojazdów nie można powiedzieć, że jest w pełni „realistyczny”. Czuć to chociażby w tym, że wiele samochodów prowadzi się w identyczny sposób, nawet pomimo innych parametrów technicznych.

Nie oznacza to natomiast, że dzieło Slighty Mad Studios nie zapewnia żadnego wyzwania. Bez jakichkolwiek wspomagaczy Project CARS 3 potrafi zajść za skórę, a nawet najmniejszy błąd jest surowo karany. Może nie nauczycie się z tej gry, jak być profesjonalnym kierowcą, ale na pewno sprawdzicie swój refleks i umiejętność odpowiedniego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Najbardziej boli jedynie fakt, że do odblokowania pełnej zawartości kampanii konieczny jest męczący i długi grind.

Polecamy: Najlepsze gry na kierownicę

Decyzja twórców o złagodzeniu poziomu trudności w Project CARS 3 była odważna, ale moim zdaniem słuszna. Co prawda zapaleńcy będą kręcić nosem, ale mimo to nadal znajdą tutaj coś ciekawego dla siebie. Graczy, którzy chcieliby jednak przyjemnie spędzić czas przy fajnej samochodówce jest zdecydowanie więcej i te osoby z pewnością nie zawiodą się rozgrywką w grze Slighgy Mad Studios. Oczywiście pod warunkiem, ze grind nie jest wam straszny.

Project CARS 3 – poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Project CARS 3?

Jeżeli jesteście początkującymi graczami, to w pierwszej kolejności musicie włączyć jak najwięcej asyst, żeby prowadzenie pojazdu przypominało bardziej arcade’ówkę, niż grę symulacyjną. Dzięki temu lepiej zapoznacie się z mechanikami rozgrywki. Poziom trudności można w dowolnym momencie zmienić, więc jeśli poczujecie się pewniejsi, to wyłączcie część wspomagaczy.

Zalecam też zaliczanie trybu kariery zgodnie z kolejnością wyścigów ustalonych przez twórców. Nie warto skakać pomiędzy zawodami, żeby przypadkiem nie wybrać zbyt trudnego wyścigu, na którym utkniecie na dłużej.

Dobrze zarządzajcie też swoimi funduszami i kupujcie wyłącznie maszyny, jakie będą spełniać wasze oczekiwania. W przeciwnym razie będziecie musieli mocno grindować, aby odblokować dostęp do nowych samochodów.

Jak odblokować wszystkie samochody w Project CARS 3?

Pojazdy w Project CARS 3 podzielono aż na trzydzieści kategorii, co daje nam ponad dwieście samochodów do odblokowania. Dodanie wszystkich do swojego garażu musi wiązać się z wieloma godzinami rozgrywki, najlepiej wieńczonymi zwycięstwami. To wtedy gracze otrzymują największe nagrody pieniężne potrzebne do kupienia pożądanego auta.

Drugą istotną kwestią jest zdobycie odpowiedniego poziomu kierowcy. Oznacza to, że nawet jeśli posiadacie wystarczająco dużo funduszy, to nie będziecie mogli kupić pojazdu, jeśli wasza reputacja będzie zbyt niska. Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie poziomu kierowcy jest zaliczanie wyścigów w trybie kariery.

Jak włączyć asysty w Project CARS 3?

Jeśli rozgrywka w Project CARS 3 jest dla was zbyt trudna, to koniecznie wejdźcie w „Ustawienia” i zajrzyjcie do zakładki „Rozgrywka”. Możecie wybrać tam jeden z predefiniowanych poziomów trudności (początkujący, nowicjusz, doświadczony i zawodowiec), a także samemu dostosować poszczególne ustawienia do swoich potrzeb. Na graczy czekają takie opcje jak: pomoc w kierowaniu i hamowaniu, system ABS, kontrola stabilności i trakcji, wskaźnik bliskości, itp.

Ile godzin zajmuje ukończenie Project CARS 3?

Określenie czasu potrzebnego na przejście gry wyścigowej jest stosunkowo trudne, ponieważ wpływa na to wiele czynników – poziom trudności, umiejętności gracza, itp. Śmiało można jednak założyć, że zaliczenie wszystkich zawodów z kampanii dla pojedynczego gracza powinno zająć mniej więcej około trzydziestu godzin

Na czym grać w Project CARS 3?

Najnowsze dzieło studia Slighty Mad dostępne jest na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Twórcy potwierdzili także, że ich gra zostanie w późniejszym terminie udostępniona również na platformach Xbox Series X oraz PlayStation 5.

Premiera Project CARS 3 – kiedy?

Trzecia odsłona Project CARS dostępna jest w sprzedaży od 28 sierpnia 2020 roku na PC, PS4 i XONE. Wydanie na konsolę Xbox Series X zaplanowane zostało natomiast na grudzień tego roku. Nic na ten moment nie wiadomo, kiedy na półkach sklepowych pojawi się wersja na PlayStation 5.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski