Data publikacji:

Jaki program do nagrywania gier jest najlepszy?

Nagrywanie filmów z gier to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych rozgrywek, którą zajmują się zarówno gwiazdy e-sportu, jak i osoby, które grają hobbystycznie. Bez względu na to, czy chcemy pochwalić się swoimi umiejętnościami, czy planujemy pokazać trudność rozgrywki, przyda nam się dobry program do nagrywania gier. Choć rynek przepełniony jest tego typu oprogramowaniem, my postanowiliśmy wybrać te, które najlepiej radzą sobie z tym zadaniem.

program do nagrywania gier

W jaki sposób nagrywać filmy z gier? Garść porad technicznych

Nagrywanie ekranu to jedna z najważniejszych umiejętności, którą musi posiąść gracz chcący publikować efekty swojej gry szerszej publiczności. Sposobów na nagrywanie jest coraz więcej, my jednak skupimy się w poniższym artykule na programach do nagrywania. Do dyspozycji mamy zarówno płatne, jak i darmowe rozwiązania. Oczywiście różnią się one od siebie funkcjonalnością, bogactwem dodatkowych funkcji oraz jakością. Jeśli jednak nie jesteśmy jeszcze pewni, czy ten rodzaj rozrywki jest dla nas, zacznijmy od nagrywania hobbystycznego z pomocą darmowych narzędzi.

Gdy okaże się, że nagrywanie filmów z gier to coś, co wychodzi nam bardzo dobrze, warto zainwestować w lepsze, płatne narzędzia, które uwidocznią potencjał takich nagrań. Profesjonaliści, oprócz zaawansowanych narzędzi, wykorzystują też video grabbery - specjalne zewnętrzne urządzenia przechwytujące, które gwarantują nam najlepsze efekty nagrywania. Takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a my na początku chcemy je maksymalnie zredukować. Jakie więc narzędzia online przydadzą nam się do nagrywania gier, ale też do nagrywania ekranu Windows 10? 

Open Broadcaster Software Studio

Swój ranking rozpoczniemy od darmowego, ale szeroko polecanego oprogramowania, jakim jest Open Broadcaster Software Studio. Czym charakteryzuje się ten rekomendowany przez profesjonalistów program? Przede wszystkim możliwością ustawienia ilości nagrywanych klatek na sekundę. Ilość FPS-ów jest niesamowicie ważna, szczególnie w momencie, gdy chcemy nagrać dynamiczną rozgrywkę w płynny sposób. Czy to jedyna zaleta Open Broadcaster Software Studio?
Oprogramowanie jest bardzo łatwe w obsłudze, co sprzyja nauce i rozpoczynaniu przygody z nagrywaniem filmów. Zgodnie z opiniami użytkowników, Open Broadcaster Software Studio doskonale sprawdza się w roli podstawowego programu, który wspiera youtuberów w montowaniu wysokiej jakości poradników, których lwią częścią jest ukazanie tego, co dzieje się na ekranie komputera. Warto również wspomnieć o możliwości wyboru formatu, w jakim plik ma być zapisany. 


Przeczytaj także: Jaki program do obróbki grafiki wybrać?

Bandicam

Bandicam to kolejny przykład bardzo przyjaznego użytkownikom i łatwego w obsłudze oprogramowania, które sprawdzi się w przechwytywaniu ekranu z naszego komputera. Bandicam umożliwia nam nagrywanie w rozdzielczości 4K przy wykorzystaniu 480 FPS, co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na tak małe i proste urządzenie. 
Bandicam umożliwia nam dodatkowo nagrywanie gier z innych urządzeń, takich jak konsole PS4, Xbox czy innych urządzeń mobilnych, na przykład ze smartfonów. Przechwytywanie gier jest wykonywane przy dużej kompresji, a jakość filmu jest zbliżona do oryginalnej rozgrywki, która ma miejsce w grze. To sprawia, że Bandicam jest jednym z najczęściej wybieranych programów do nagrywania ekranu komputera i innych urządzeń. 

FBX Game Recorder

FBX Game Recorder to darmowa propozycja dla tych użytkowników, którzy cenią sobie komfort nie tylko nagrywania, ale też edytowania swoich dzieł z wykorzystaniem tylko jednego programu. FBX Game Recorder pozwala nam na nagrywanie swoich akcji z gier PC w wysokiej jakości, a następnie zmontowanie efektownego filmu i edytowanie go zgodnie ze swoimi preferencjami. 
Program ten charakteryzuje się dodatkowymi, ciekawymi funkcjonalnościami, które znacznie uatrakcyjnią nasze publikacje. Wybrana przez nas ścieżka dźwiękowa? Dodatkowe efekty specjalne? Własne napisy czy dowolne wycinanie mniej atrakcyjnych momentów rozgrywki? To wszystko gwarantuje nam FBX Game Recorder. Zastosowanie programu nie ogranicza się jednak tylko do nagrywania rozgrywki z gier video. Narzędzie umożliwia nam również rejestrację obrazu z innych źródeł jak kamera internetowa czy pulpit. 

Action!

Action! to świetny program, który umożliwia nam jednoczesne nagrywanie obrazu i dźwięku przy warunkach technicznych nagrania dostosowanych do naszych potrzeb. Przed rozpoczęciem nagrywania mamy możliwość wyboru rozdzielczości oraz rozmiaru klatek na sekundę. 

To, co stanowi dużą korzyść z wykorzystania tego oprogramowania, to technologia Intel Quick Sync Video. Technologia ta umożliwia nam przechwytywanie ekranu podczas gry czy wykonywania innych operacji na pulpicie i automatyczne konwertowanie nagrania do pliku mp4 o bardzo wysokiej jakości. 
Przygotowany materiał możemy udostępnić na serwisie streamingowym, YouTubie czy w mediach społecznościowych bezpośrednio ze specjalnego panelu do zarządzania materiałami, który znajduje się wśród licznych funkcjonalności programu Action!

Fraps

Fraps to propozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nagrywaniem ekranu i liczą na proste oprogramowanie, które nie posiada zbyt wielu niepotrzebnych z punktu widzenia początkującego funkcjonalności.
Fraps umożliwia nam rejestrację obrazu w rozdzielczości nawet 7680 x 4800 oraz dźwięku. Dla graczy, którzy umiłowali sobie dynamiczne produkcje, z pewnością przydatna będzie funkcja wykonywania błyskawicznego zrzutu ekranu za pomocą prostego kliknięcia. Fraps to małe narzędzie, które jest idealnym zapoczątkowaniem naszej przygody z nagrywaniem gier PC. 

Mirillis Action!

Na koniec naszego rankingu zostawiliśmy płatne rozwiązania, jakim jest Mirillis Action!. To wysokiej jakości oprogramowanie, które charakteryzuje się bardzo przejrzystym i intuicyjnym panelem sterowania. Z pomocą tego programu każdy z nas może jednym kliknięciem rozpocząć nagrywanie gry wraz z muzyką, operacji wykonywanych na pulpicie i wielu innych. Program umożliwia nam ściąganie obrazu z kamerki, dzięki czemu na komputerze, oprócz obrazu i dźwięku, możemy dołączyć nasz komentarz głosowy oraz zrzut z kamery w czasie rzeczywistym.

Menedżer kont, który jest możliwy do zintegrowania z innymi serwisami, umożliwia bezproblemowe publikowanie naszych zmagań na serwisach społecznościowych oraz streamingowych. Cena licencji domowej to 59.95 zł, co stanowi bardzo atrakcyjną ofertę dla osób, które streamingiem chcą się zająć na poważnie. 

Autor: Norbert Rukowski