Data modyfikacji:

Prince of Persia: The Lost Crown – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Kiedy wydawało się, że marka Prince of Persia została już spisana na straty, wtedy niespodziewanie Ubisoft ujawnił, że trwają prace nad oficjalnym spin-offem serii. Ten w końcu trafił do sprzedaży, dzięki czemu możemy sprawdzić, czym tym razem zaskoczyli nas twórcy. Sprawdźcie, o co chodzi w Prince of Persia: The Lost Crown, ile kosztuje gra oraz na jakiej platformach w nią zagramy.
prince of persia the lost crown wymagania

Premiera Prince of Persia: The Lost Crown na PC i konsolach

Jeżeli stęskniliście się za marką Prince of Persia, to mam dla was dobrą wiadomość. Produkcja trafi do sprzedaży 18 stycznia bieżącego roku i będzie dostępna zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach aktualnej oraz poprzedniej generacji. Mowa o takich platformach jak PlayStation 5, Xbox Series X|S, PlayStation 4, Xbox One, a nawet Switch. Ubisoft bardzo rzadko wydaje swoje tytuły na sprzęcie Nintendo, ale w tym przypadku wynika to z tego, że mamy do czynienia z o wiele mniejszą grą, z którą bez problemu poradzi sobie handheld.

O co chodzi w Prince of Persia: The Lost Crown?

Najnowsza odsłona serii w żaden sposób nie jest powiązana z pozostałymi grami Prince of Persia, więc The Lost Crown można ogrywać bez znajomości marki. W obliczu zagrożenia Persja jest chroniona przez Nieśmiertelnych, elitarną grupę wojowników. Osie czasu splatają się, gdyż żywe istoty zdają się być przeklęte przez anomalie. Góra Qaf to tajemnicza kraina i siedziba Simurgów – Boga Czasu i Wiedzy oraz obrońców Persów. Niestety Simurg przepadł na trzydzieści lat, co doprowadziło do destabilizacji państwa i rozprzestrzenienia się złych sił. Pod wodzą Vahrama siedmiu braci i sióstr wygrywało wiele bitew w imię Thomyris, królowej Persji.
Żona zmarłego króla Dariusza zwołuje Nieśmiertelnych na misję ratunkową, gdyż coś jest nie tak z miejscem – czas przestał płynąć w nim naturalnie. Wcielając się w Sargona, najmłodszego z Nieśmiertelnych, o nadzwyczajnej zwinności i talentem do walki dwoma mieczami, gracze odkrywają tajemnice Góry Qaf. W trakcie eksploracji świata silne więzi między bohaterami zostają jednak wystawione na próbę przez klątwę. Początkowa próba ocalenia Księcia Persji okazuje się być bardziej zawiłą intrygą. Choć fabuła gra tutaj drugie skrzypce, to i tak trzeba przyznać, że studio zadbało o to, aby co jakiś czas zaskakiwać odbiorców zwrotami akcji.

Prince of Persia: The Lost Crown – nowy rozdział kultowej marki

Jako wielki fan metroidvanii, z niecierpliwością wyczekiwałem premiery Prince of Persia: The Lost Crown. Produkcja okazała się być dokładnie takim tytułem, jakiego oczekiwałem – a nawet więcej. Jeśli graliście w takie dzieła jak Hollow Knight czy F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch, to doskonale wiecie, czego spodziewać się po grze Ubisoftu. Tutaj również zaczynamy przygodę mocno osłabioną postacią, która dopiero z czasem zyskuje nowe zdolności, które nie tylko pomagają podczas licznych starć z przeciwnikami, ale także odgrywają ogromną rolę podczas zaliczania etapów platformowych i rozwiązywania zagadek logicznych.
Polecamy: Top gier RPG na PC
Mamy tu bowiem do czynienia z bardzo rozbudowaną platformówką akcji, co i rusz testującą umiejętności i cierpliwość graczy – niektóre przeszkody wymagają od użytkowników wręcz małpiej zręczności, aby w idealnym momencie wcisnąć przycisk odpowiedzialny za skok czy aktywowanie jakiejś mocy, jak np. ślizg w powietrzu czy ujawnienie niewidzialnych obiektów, na jakie można skoczyć. Twórcy przygotowali aż sześć umiejętności powiązanych z kontrolą czasu, ale nie będę ich zdradzał, gdyż odkrywanie potencjału Sargona jest jednym z ciekawszych elementów produkcji. Protagonista oprócz tego jest w stanie nauczyć się też nowych zdolności władania mieczem, które zazwyczaj pełnią rolę finiszerów w starciach z podstawowymi jednostkami.
Metroidvanie słyną z tego, że bywają diabelnie wymagające, i nie inaczej jest w przypadku The Lost Crown. Przed rozpoczęciem rozgrywki można ustawić bardzo wysoki poziom trudności, a do tego włączyć tryb eksploracyjny, usuwający z mapy istotne dla fabuły ikony i wskaźniki. Jednocześnie twórcy poszli na rękę nowicjuszom, umożliwiając m.in. wchodzenie do portali omijających najtrudniejsze przeszkody lub zmniejszając obrażenia zadawane przez przeciwników. W ten sposób nowa gra Prince of Persia stała się tytułem, która jest w stanie zadowolić wszystkich graczy, bez względu na ich doświadczenie. Ja bawiłem się doskonale i wy pewnie też będziecie, dlatego czym prędzej sprawdźcie tę perełkę, która może być czarnym koniem w rankingach najlepszych gier 2024 roku.

Ile kosztuje Prince of Persia: The Lost Crown?

Jak już wcześniej pisałem, przygody Sargona nie są tytułem z segmentu AAA, tylko produkcją zrealizowaną przy mniejszym budżecie. Przełożyło się to także bezpośrednio na cenę Prince of Persia: The Lost Crown. Producent nie zażądał za to dzieło standardowych siedemdziesięciu dolarów, tylko pięćdziesiąt. W Polsce przełożyło się na ok. 205 złotych, co tym bardziej zachęca do kupna tej świetnej gry. Niestety pudełkowe wydanie dostępne jest wyłącznie dla właścicieli konsol – pecetowcy muszą nabyć grę poprzez cyfrową dystrybucję.

Czy w Prince of Persia: The Lost Crown jest dostępna polska wersje językowa?

Początkowo polska wersja językowa stała pod znakiem zapytania, ale ostatecznie okazało się, że w Prince of Persia: The Lost Crown doczekaliśmy się rodzimych napisów. Dubbing natomiast pozostał w oryginalnym angielskim wydaniu. Gra zdecydowanie nie jest przepełniona bardzo rozbudowanymi dialogami, więc takie rozwiązanie jest w zupełności wystarczające. Sporą część fabuły poznajemy także podczas czytania znalezionych listów i tablic.

Jakie są wymagania sprzętowe Prince of Persia: The Lost Crown?

Produkcja oferuje bardzo ciekawą oprawę wizualną wykonaną w kreskówkowej stylistyce. Choć lokacje są dopracowane w najmniejszym calu, to jednak całość nie jest tak zasobożerna jak inne trójwymiarowe gry Ubisoftu. Dzięki temu twórcom udało się uzyskać bardzo niskie wymagania sprzętowe, dzięki którym w produkcję zagracie nawet na nieco starszym laptopie.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-4460 3.4 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 950 / 4 GB Radeon RX 5500 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i7-6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon RX 5500 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra 4K :

  • Procesor: Intel Core i7-6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 5500 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Ubisoft Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Ubisoft
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.