Data publikacji:

Ranking monitorów gamingowych do 1000 złotych

Co wam po najlepszej karcie graficznej, dużej pamięci RAM czy wydajnym procesorze, kiedy macie komputer podłączony do starego monitora? Aby w pełni docenić potencjał współczesnych produkcji, konieczne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt, dostosowany do potrzeb graczy. Z tego tekstu dowiecie się, na jakie rzeczy powinniście zwrócić uwagę podczas kupna monitora gamingowego, a także poznacie ranking najlepszych modeli do 1000 złotych.
monitory dla graczy do 1000

Ranking monitorów gamingowych

Najlepsze monitory do gier – na co zwrócić uwagę?

Współczesne monitory (zwłaszcza te zaprojektowane z myślą o graczach) to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Przed dokonaniem wyboru upewnijcie się, że wybierzecie urządzenie dostosowane do waszych potrzeb. Warto pamiętać o następujących rzeczach:
  • Rodzaj matrycy – w monitorach zazwyczaj do wyboru mamy trzy typu matryc: TN, IPS oraz VA. Ta pierwsza oferuje szerokie kąty widzenia oraz perfekcyjne odwzorowanie barw, natomiast miewa problemy z czernią. Drugi rodzaj boryka się z lekko spranymi barwami, natomiast nadrabia niesamowicie krótkim czasem reakcji, co bywa bardzo przydatne w sieciowych strzelankach. Z kolei VA jest opcją najbardziej optymalną, próbującą połączyć najlepsze cechy TN i IPS.
  • Maksymalna rozdzielczość – niesamowicie ważny parametr techniczny monitorów, który ma bezpośrednie przełożenie na poziom oprawy wizualnej w grach. Jeśli nie posiadacie zbyt nowoczesnego peceta, to spokojnie możecie zainwestować w wyświetlacz o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Jeśli natomiast pod obudową macie kartę graficzną pokroju GeForce RTX 4070, to wtedy śmiało możecie zainwestować w ekran 4K, choć musicie liczyć się z tym, że jego cena może wtedy przekraczać 1000 złotych. Dobrą opcją są też monitory z rozdzielczością 2560 × 1440 pikseli, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie w takim trybie będziecie mieć uruchomione większość gier, aby zyskać dodatkowe FPS-y.
  • Przekątna ekranu – podobnie jak w przypadku maksymalnej rozdzielczości, tutaj również musicie brać pod uwagę moc komputera, jakim dysponujecie. Osoby ze starymi pecetami zmarnują potencjał wyświetlacza o przekątnej 34 cali, ponieważ przy niskiej rozdzielczości obraz będzie rozmyty i rozciągnięty. Do komfortowego grania na PC w zupełności wystarczy 24-calowy lub 27-calowy ekran.
  • Częstotliwość odświeżania ekranu – tutaj sprawa wydaje się być prosta. Ten parametr określa, jak szybko wyświetlacz będzie w stanie aktualizować obraz. W praktyce przekłada się na to, że im więcej herców oferuje monitor, tym więcej klatek na sekundę będzie w stanie wyświetlić. Przykładowo – 60 Hz oznacza uzyskanie maksymalnie 60 FPS-ów. Jeśli więc macie wydajnego peceta, to wtedy musicie zdecydować się na monitor gamingowy z odświeżaniem na poziomie 144 Hz lub wyżej.
  • Czas reakcji – parametr, który pokazuje, ile czasu pojedynczy piksel na ekranie potrzebuje do zmiany stanu (podświetlenia i wygaszenia). Naturalnie im mniejsze wartości, tym lepiej – idealną opcją jest czas reakcji na poziomie 1 ms. Wyjątkowo w tym przypadku nie warto jednak sugerować się danymi udostępnionymi przez producentów, tylko testami przeprowadzonymi przez profesjonalne serwisy technologiczne. Dzięki temu poznacie faktyczny czas reakcji danego monitora.
  • Funkcja synchronizacji obrazu – współczesne monitory dla graczy oferują także wsparcie dla adaptacyjnego systemu odświeżania, które polega na synchronizacji obrazu na monitorze, generowanego przez kartę graficzną. Jeżeli posiadacie kartę graficzną NVIDIA GeForce, to musicie kupić monitor z certyfikatem G-Sync, z kolei osoby korzystające z dobrodziejstw AMD Radeon, powinny rozejrzeć się za ekranami oznaczonymi jako FreeSync. Po co w ogóle jest ta funkcja? Jej zadanie polega na rozwiązaniu problemów z rozrywającym się obrazem oraz przycinaniem w grach wideo.
  • Kąt widzenia – jeżeli często gracie z innymi osobami na jednym komputerze, to w takim przypadku zdecydowanie warto zastanowić się nad kupnem monitora gwarantującego jak najszerszy kąt widzenia w pionie i poziomie. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że niezależnie z jakiego miejsca spojrzycie na ekran, zawsze będziecie widzieć obraz w takiej samej jakości, jakbyście siedzieli naprzeciwko niego.
  • Monitory dla graczy do 1000 złotych – polecane modele

    Samsung Odyssey G5

    Solidny monitor dla graczy do 1000 złotych o przekątnej 27 cali, dzięki czemu graczom nie umknie żaden detal. Przyczyni się do tego także lekko zakrzywiona konstrukcja, która sprawi, że użytkownicy jeszcze bardziej poczują, jakby byli w samym centrum akcji. Urządzenie posiada matrycę z odświeżaniem na poziomie 144 Hz, a jego maksymalna rozdzielczość to 2560 × 1440 pikseli. Jeśli więc posiadacie mocną kartę graficzną AMD Radeon (ze względu na FreeSync), to zdecydowanie powinniście rozważyć kupno tego modelu – zwłaszcza gdy preferujecie pierwszoosobowe shooteyr i gry akcji.

    AOC C27G2ZE

    Kolejny 27-calowy monitor gamingowy, który także może pochwalić się świetnymi parametrami. Co prawda tutaj najwyższa dostępna rozdzielczość to 1920 × 1080 pikseli, ale za to sprzęt zdecydowanie nadrabia częstotliwością obrazu rzędu 240 Hz oraz zaledwie półsekundowym czasem reakcji matrycy. Jest to więc doskonałe urządzenie dla graczy uwielbiających produkcje nastawione na dynamiczną walkę, gdzie liczy się bardzo płynny obraz. Model AOC C27G2ZE został zaprojektowany w taki sposób, aby nie było problemów z zamontowaniem go na ścianie – w ten sposób zaoszczędzicie miejsca na biurku.

    LG 29WP60G-B

    Lubicie gry strategiczne, produkcje typu MOBA lub symulatory lotnicze? Jeżeli odpowiedzieliście twierdząco, to oznacza, że powinniście stać się właścicielami 29-calowego szerokokątnego monitora, jak np. LG 29WP60G-B. Urządzenie nie tylko jest w stanie wyświetlić więcej informacji na ekranie niż standardowy wyświetlacz, ale także posiada bardzo dobre parametry techniczne, łącznie z rozdzielczością 2560 × 1080 pikseli oraz jednosekundowym czasem reakcji matrycy. Co prawda częstotliwość odświeżania wynosi raptem 75 Hz, ale to i tak na tyle duża wartość, że możecie liczyć na bardzo płynną rozgrywkę.

    ASUS TUF Gaming VG249Q1R

    Ostatnia moja propozycja to bardzo ciekawy monitor gamingowy ASUS-a o przekątnej ekranu 23,8 cala. Urządzenie posiada matrycę IPS, która sprawdza się bardzo dobrze podczas grania, a do tego zostało wyposażone w matową powłokę, dzięki czemu będziecie mogli korzystać z komputera nawet w słoneczny dzień. Model TUF Gaming VG249Q1R jest w stanie zaoferować maksymalną rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli oraz częstotliwość odświeżania 165 Hz. Ciekawostką jest również to, że w obudowie zaimplementowano głośniki 4 W, więc z monitora można korzystać bez konieczności podłączania zewnętrznego zestawu audio.
    Zdjęcie: Materiały prasowe ASUS
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.