Data publikacji:

Gry Władca Pierścieni – co dla fanów Tolkiena?

Książki J.R.R. Tolkiena to klasyka fantastyki, która ugruntowała nasze postrzeganie tego gatunku. Marka The Lord of the Rings oczywiście zaczynała w formie papierowej, ale jeszcze większą popularność przyniosły jej adaptacje filmowe Petera Jacksona. Na przestrzeni lat nie zabrakło też wielu świetnych (a także tych nieco gorszych) gier osadzonych w tym uniwersum. W zestawieniu przedstawię wam kilka gier Władca Pierścieni, w które bez problemu zagracie na współczesnych platformach.
gry władca pierścieni

Gry dla fanów Władcy Pierścieni

Śródziemie: Cień Mordoru

Gra studia Monolith Productions ma już prawie dziesięć lat na karku, ale w dalszym ciągu gra się w nią fantastycznie. Oprawa wizualna co prawda nie zachwyca już tak jak dawniej, lecz produkcja nadrabia przede wszystkim klimatem oraz świetnymi projektami lokacji oraz przeciwników. Śródziemie: Cień Mordoru odniosło bardzo duży sukces, ponieważ była to jedna z bardziej oryginalnych produkcji bazujących na powieściach J.R.R. Tolkiena, która jednocześnie jest kanoniczna dla całej serii, a jej wydarzenia osadzone zostały pomiędzy „Hobbitem” a pierwszym tomem „Władcy Pierścieni”.
W grze wcielamy się w niejakiego Taliona, który w wyniku ataku na Czarne Bramy Mordoru zostaje zamordowany, a razem z nim ginie jego żona i syn. Zwiadowca Gondoru zostaje jednak wskrzeszony przez elfiego upiora i łączy z nim siły, aby dokonać zemsty przeciwko najbardziej zaufanym sługom Saurona. Śródziemie: Cień Mordoru oferuje bardzo duży, otwarty świat, w którym przede wszystkim walczymy z coraz to bardziej wymagającymi oponentami. Produkcja bazuje na podobnych mechanikach, co seria Assassin’s Creed, dlatego bardzo często możemy zrezygnować z bezpośredniej walki, stawiając na skradanie i bezszelestne eliminowanie wrogich jednostek.

Śródziemie: Cień Wojny

Po kasowym i artystycznym sukcesie pierwszej części, zespół Monolith Productions czym prędzej przystąpił do prac nad oficjalną kontynuacją. Przy okazji „dwójki” twórcy nie planowali zbyt mocno mieszać w założeniach rozgrywki, stawiając przede wszystkim na dopracowanie dostępnych wcześniej mechanik, usprawnienie sterowania i pracy kamery oraz dodanie paru pomniejszych nowości. Takie podejście jak najbardziej się opłaciło, bo Śródziemie: Cień Wojny również zostało dobrze przyjęte przez graczy i recenzentów z całego świata.
Producent położył jeszcze większy nacisk na system Nemezis, który zadebiutował już w Cieniu Mordordu. Chodzi w nim o to, że podczas przemierzania świata, główny bohater natrafia na coraz to bardziej wymagających przeciwników, których pokonanie podnosi jego rangę. Kiedy jednak wrogowie zabiją Taliona, mogą przejąć jego zdolności, a ich poziom wzrasta, przez co w kolejnym starciu będą jeszcze bardziej wytrzymali. Ta mechanika stanowiła istotny punkt zabawy w Śródziemie: Cień Wojny, aczkolwiek nie zabrakło też eksplorowania przepięknego Śródziemia oraz etapów skradankowych.

LEGO The Hobbit

Brytyjskie studio Traveller’s Tales w swoich produkcjach wykorzystało praktycznie wszystkie najważniejsze w popkulturze marki, dlatego też oczywiście nie mogło zabraknąć gier bazujących na książkach J.R.R. Tolkiena i filmach Petera Jacksona. W przypadku LEGO The Hobbit mamy do czynienia z bardzo wiernym przedstawieniem wydarzeń z kinowych przygód Bilbo Bagginsa. Oczywiście całość została jednak okraszona charakterystycznym dla serii humorem, dzięki czemu produkcja jest również przystępna dla młodszych graczy.
Jeżeli graliście w starsze gry z cyklu LEGO, to doskonale wiecie, czego się spodziewać, ponieważ The Hobbit nie wyłamuje się z tych schematów. Choć należy wspomnieć, że mamy do czynienia z nieco nowszym dziełem Traveller’s Tales, gdzie bohaterowie rozmawiają w normalny sposób, a nie przy użyciu zabawnych dźwięków niczym w The Sims. Dzieło Brytyjczyków jest przede wszystkim trójwymiarową platformówką stawiającą na współpracę pomiędzy graczami – każda postać posiada unikatowe umiejętności i tylko odpowiednie ich wykorzystanie umożliwi rozwiązanie zagadek logiczno-środowiskowych oraz pokonanie przeciwników.

The Lord of the Rings: Gollum

W tym przypadku mamy do czynienia z tytułem, który przekona do siebie wyłącznie najbardziej zapalonych fanów Władcy Pierścieni. Dzieło studia Daedelic Entertainment miało sporo problemów produkcyjnych, a potem zaliczyło fatalny start. Gra obfitowała w masę błędów, z czego część uniemożliwiała kontynuowanie przygody. Na szczęście producent wziął krytykę na klatę i czym prędzej przystąpił do naprawiania tego tytułu. Aktualnie The Lord of the Rings: Gollum jest jak najbardziej grywalne i nie powinniście mieć problemów z dotarciem do napisów końcowych.
Oczywiście w dalszym ciągu nie jest to wielki przebój, ale na pewno stanowi nie lada gratkę dla miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena. Jak sama nazwa wskazuje, produkcja poświęca uwagę Gollumowi, który jest grywalnym bohaterem. Historia zaczyna się w momencie, gdy protagonista zostaje okradziony przez Bilbo Bagginsa, przez co decyduje się na wędrówkę do Mordoru. Tam zostaje schwytany przez sługusów Mrocznego Władcy i za wszelką cenę próbuje uciec z niewoli. The Lord of the Rings: Gollum jest przygodową grą akcji, gdzie walka została zepchnięta na dalszy plan, a główną mechaniką zabawy jest skradanie się i ciche przemieszczanie pomiędzy o wiele silniejszymi przeciwnikami.

LEGO The Lord of the Rings

Skoro była gra od Traveller’s Tales poświęcona „Hobbitowi”, to nie mogło także zabraknąć tytułu bazującego na kinowej trylogii „Władcy Pierścieni”. Za bardzo nie ma o czym tutaj się rozpisywać, ponieważ jest to kolejny identyczny tytuł tego dewelopera, który w ciekawy sposób łączy najbardziej charakterystyczne sceny z filmów, ze specyficznym slapstickowym humorem oraz platformówkowym gameplayem. Produkcja posiada tryb kooperacyjny dla dwóch osób, więc jest to idealny tytuł do wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem – chociażby dlatego, że oferuje niższą kategorię wiekową (PEGI 7) niż pierwowzory Petera Jacksona.

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Marka The Lord of the Rings może pochwalić się jeszcze wieloma innymi grami wideo (w tym mobilnymi), jednakże większość z nich nie jest już dostępna w regularnej sprzedaży. Dlatego też postanowiłem umieścić w tym zestawieniu produkcję z trochę innej kategorii. Co powiecie na planszówką inspirowaną uniwersum wykreowanym przez J.R.R. Tolkiena? Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie to złożone i rozbudowane dzieło, przy którym może bawić się zarówno jedna osoba, jak i maksymalnie pięciu graczy. Tytuł jest bowiem nastawiony na kooperację pomiędzy użytkownikami walczącymi ze wspólnym wrogiem.
Gra planszowa wydana przez firmę Rebel dostępna jest w polskiej wersji językowej, dzięki czemu nie ma problemów z ogarnięciem skomplikowanych zasad. W zestawie znalazło się miejsce na bardzo wiele elementów pokroju kart, żetonów, heksagonalnych plansz czy pięknie wykonanych figurek bohaterów i ich przeciwników. Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie oferuje kilka scenariuszy – w ten sposób każda rozgrywka może się nieco różnić, co bardzo pozytywnie wpływa na regrywalność tej pozycji.
Zdjęcie: materiały prasowe Monolith Productions
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.