Data publikacji:

Najlepsze platformówki 2D

Gry platformowe to jeden ze starszych gatunków gier wideo, który jest już rozwijany od przeszło czterdziestu lat. W pewnym momencie dwuwymiarowe produkcje zostały wyparte przez technologię 3D, ale po jakimś czasie wróciły ze zdwojoną siłą i nowymi pomysłami. Sprawdźcie, w jakie współczesne platformówki 2D powinniście zagrać.
platformówki 2D

Polecane platformówki 2D

Sonic Superstars

Firma SEGA od wielu lat wydaje gry z udziałem niebieskiego jeża, lecz niestety do tej pory nie udało się jej zaskarbić miłości wśród graczy z naszego kraju. A szkoda, ponieważ to naprawdę bardzo ciekawy cykl, któremu zdecydowanie warto poświęcić uwagę. Jeśli chcecie sprawdzić, o co w nim chodzi, to polecam kupić Sonic Superstars z 2023 roku. Jest to zdecydowanie najbardziej dopracowana dwuwymiarowa odsłona serii, mogąca pochwalić się bardzo dopracowanym gameplayem, świetną oprawą wizualną oraz rewelacyjnie zaprojektowanymi starciami z bossami. Produkcja nie należy do najłatwiejszych, a jej wymaksowanie może nastręczyć problemów nawet największym wyjadaczom. To co, gotowi na wyzwanie?

Super Mario Bros. Wonder

Nintendo to prawdziwi mistrzowie gier platformowych, a marka Super Mario Bros. jest tego najlepszym dowodem. W ostatnich latach japoński developer opracowywał przede wszystkim trójwymiarowe produkcje poświęcone wąsatemu hydraulikowi, ale w 2023 roku postanowił powrócić do klasycznego widoku z boku. Twórcy ponadto znacząco odświeżyli skostniałą formułę tego gatunku, wprowadzając w swoim dziele całą masę nowych rozwiązań oraz mechanik. Super Mario Bros. Wonder to fenomenalna produkcja, która zaskakuje graczy na każdym kroku – tutaj każdy poziom oferuje całkowicie indywidualne doznania, dzięki czemu gra nawet przez moment nie jest w stanie się znudzić. Ponadto producent delikatnie obniżył poziom trudności, dostosowując go do młodszych graczy. Tytuł oferuje kooperację dla czterech osób, więc jest to idealne dzieło dla całej rodziny.

Rayman Legends

Były już nowości, to teraz przyszła pora na nieco starszy tytuł, który zadebiutował w 2013 roku, ale w kolejnych latach doczekał się portów na PlayStation 4 i Xbox One, więc nadal można bez problemu w niego zagrać. Rayman Legends to absolutna topka, jeśli chodzi o gry platformowe 2D. Ubisoft wyznaczył kierunek dla tego gatunku i powiesił tak wysoko poprzeczkę, że praktycznie żadnej innej firmie do tej pory nie udało się przez nią przeskoczyć. Produkcja nie tylko posiada masę ciekawych mechanik, ale także otrzymała wiele zróżnicowanych plansz oraz rysunkową oprawę wizualną, dzięki której zawsze będzie prezentowała się świeżo i atrakcyjnie. Pozycja obowiązkowa!

Kirby’s Return to Dream Land Deluxe

W zestawieniu najlepszych platformówek 2D nie mogło oczywiście zabraknąć przynajmniej jednej produkcji poświęconej uroczemu Kirby’emu. To różowa istota w kształcie kulki, która jest w stanie wchłaniać swoich przeciwników, aby przejmować ich umiejętności. Dzięki tej specyficznej mechanice twórcom udało się przygotować bardzo ciekawy i zróżnicowany gameplay. Odpowiednie wykorzystanie poszczególnych zdolności stanowi klucz do sukcesu, choć gracze bardzo często mają ogromną swobodę w ich doborze. Kirby’s Return to Dream Land Deluxe jest remasterem gry z 3DS-a dostępnym na Nintendo Switch, w którym twórcy dodali jeszcze więcej zawartości, w tym zupełnie nowe misje fabularne.

Klonoa Phantasy Reverie Series

A skoro już przy remasterach jesteśmy, to nie mogłem także pominąć zbiorczego wydania dwóch odświeżonych odsłon serii Klonoa. Wydanie Phantasy Reverie Series może pochwalić się poprawionym sterowaniem względem oryginałów oraz mocno odświeżoną oprawą graficzną, odpowiadającą współczesnym standardom. Oba tytuły są bardzo grywalnymi produkcjami, w których wcielamy się w człekokształtnego zwierzaka podróżującego po krainach zbudowanych z ludzkich snów. Z racji tego, że mamy tutaj do czynienia z grą w 2.5D, producent mógł pobawić się perspektywą, co zaowocowało jeszcze bardziej złożonymi poziomami niż w tradycyjnych dwuwymiarowych platformówkach.

Cuphead

Cuphead od studia MDHR to bardzo specyficzna platformówka, która bardzo mocno wyłamuje się ze wszelakich schematów. Choć w grze pojawiają się charakterystyczne dla tego gatunku plansze, w których idziemy w prawą stronę, to jednak większość poziomów skupia się przede wszystkim na coraz to bardziej wymagających starciach z bossami. Oczywiście w ich trakcie musimy omijać wiele przeszkód, skakać po ruchomych platformach i cały czas mieć się na baczności. Cuphead to szalenie wymagający tytuł, który najlepiej jest ogrywać w kooperacji. Produkcja wyróżnia się także oryginalną grafiką, zrealizowaną na wzór klasycznych amerykańskich kreskówek z lat 30. ubiegłego wieku.

Yooka-Laylee and the Impossible Lair

W tym przypadku mamy do czynienia z ciekawym rozwojem serii, ponieważ marka Yooka-Laylee zadebiutowała w formie trójwymiarowej platformówki, ale już przy okazji kontynuacji twórcy zdecydowali się przenieść swoje dzieło do środowiska 2D. Efekt końcowy okazał się być jak najbardziej zadowalający, a Yooka-Laylee and the Impossible Lair śmiało można postawić obok najlepszych reprezentantów tego gatunku. Co prawda czuć momentami, że produkcja powstawała przy wsparciu znacznie mniejszego budżetu, ale za to studio Playtonic Games nadrobiło kreatywnością oraz fajnymi pomysłami w projektowaniu lokacji i przeciwników.
Zdjęcie: materiały prasowe Nintendo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.