Data modyfikacji:

Najlepsze gry z Mario


Postać wąsatego hydraulika w czerwonej czapce towarzyszy branży gier już od 1981 roku. Wtedy to Mario zadebiutował w Donkey Kong, a już dwa lata później doczekał się własnej produkcji. Od tamtej pory bohater pojawia się regularnie w wielu seriach, z których każda ma do zaoferowania coś ciekawego. W tym tekście przyjrzymy się grom z udziałem Mario.

mario

Gry z Mario, w które trzeba zagrać


Poniżej znajdziecie przegląd najpopularniejszych i najlepszych gier oraz serii, w których Mario odgrywa główną rolę.

1. Seria Super Mario Galaxy
2. Seria Super Mario 3D
 3. Super Mario Odyssey
4. Klasyczne gry z Mario
5. Seria Super Mario Maker
6. Seria New Super Mario Bros.
7. Super Mario 64
8. Seria Paper Mario
9. Super Mario Sunshine
10. Seria Mario Kart
11. Seria Mario Party
12. Gry sportowe z Mario 

Seria Super Mario Galaxy


Choć pierwsza odsłona Super Mario Galaxy zadebiutowała w 2007 roku, to i tak do dzisiaj dzierży miano jednej z lepszych gier poświęconych temu bohaterowie. Wydana trzy lata później kontynuacja tylko utwierdziła graczy w przekonaniu, że ta seria jest jedną z fajniejszych, jaką kiedykolwiek przygotowało Nintendo.

Obie odsłony Super Mario Galaxy wyróżniały się na tle innych gier szalonymi i pokręconymi projektami poziomów. Podczas rozgrywki skaczemy pomiędzy najróżniejszymi planetami, które nie tylko różnią się wielkością, ale również innymi zasadami działania grawitacji. W związku z tym przejście obu gier wymagało od graczy trochę innego podejścia do rozgrywki, niż zwykle.

Ponadto seria Super Mario Galaxy wykorzystywała możliwości kontrolerów ruchowych konsoli Wii
, co znacząco urozmaicało rozgrywkę. Jeśli jednak nie macie dostępu do tej konsoli Nintendo, to w 2020 roku producent przygotował remaster pierwszej części na Switcha – gra dostępna jest w pakiecie Super Mario 3D All-Stars. 

Seria Super Mario 3D


W 2011 roku do sprzedaży trafiła gra Super Mario 3D Land, która dostępna była wyłącznie na platformie Nintendo 3DS. W tym przypadku producent postawił na klasyczny podział poziomów (wybór z mapy głównej, krótkie misje, dotarcie do flagi), lecz całość osadził w trójwymiarze. Efekt końcowy był rewelacyjny, ponieważ gra w ciekawy sposób łączyła stare rozwiązania z nowymi.

W 2013 roku Nintendo zrobiło kolejny krok do przodu i wydało znacznie bardziej rozbudowane Super Mario 3D World.
W tym przypadku postawiono na jeszcze lepiej zaprojektowane mapy oraz możliwość zabawy w kooperacji nawet dla czterech graczy. W 2021 produkcja zadebiutowała w wersji zremasterowanej na Switchu. 

Super Mario Odyssey


Co to byłaby za premiera nowej konsoli Nintendo, gdyby nie towarzyszył jej wąsaty hydraulik? Zaledwie kilka miesięcy po debiucie Switcha, gracze otrzymali dostęp do fantastycznej gry z Mario w roli głównej, która była produkcją, z jaką do tej pory nie mieliśmy do czynienia w tej serii.

Super Mario Odyssey to pełnoprawna platformówka 3D. Zapomnijcie o niewielkich lokacjach znanych z poprzednich gier. Tym razem na graczy czekały bardzo duże mapy, wypełnione po brzegi znajdźkami i sekretami. Kolejność odkrywania wszystkich tajemnic zależy tylko i wyłącznie od użytkowników.

Do tego dochodzi możliwość przejmowania kontroli nad przeciwnikami, co ma ogromny wpływ na atrakcyjność i skomplikowanie zagadek logicznych oraz etapów zręcznościowych. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy Nintendo Switch.

Klasyczne gry z Mario


Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć kultowych gier z Mario, na których wychowało się kilka pokoleń graczy i które do dzisiaj oferują rozgrywkę na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli lubicie gry w tym uniwersum, to zdecydowanie powinniście zagrać w Super Mario Bros. z 1983 roku.

Jednakże kwintesencją tej serii jest według mnie trzecia część z 1988 roku. To właśnie tam pojawiło się większość motywów, power-upów i innych elementów, jakie do dzisiaj wykorzystywane są w innych produkcjach z tym bohaterem. W obie gry można zagrać na Switchu po opłaceniu abonamentu Online. „Jedynka” dostępna jest też w kolekcjonerskim wydaniu konsoli Game & Watch. 

Seria Super Mario Maker


Jeżeli szukacie w grach czegoś więcej, niż tylko kampanii single player, to zdecydowanie powinniście zagrać w Super Mario Maker. W tym przypadku mamy bardziej do czynienia z niesamowicie rozbudowanymi edytorami, niż pełnoprawnymi grami. Zabawa w obu częściach polega na tworzeniu własnych poziomów, a następnie dzieleniu się nimi z innymi użytkownikami.

Mechanik jest tutaj tak dużo, że praktycznie można stworzyć wszystko, na co mamy tylko ochotę. Zdecydowanie polecam zacząć zabawę od drugiej części, ponieważ jest łatwiej dostępna, a do tego oferuje jeszcze więcej możliwości i daje dostęp do wielu poziomów przygotowanych przez Nintendo

Seria New Super Mario Bros.


Dwuwymiarowe, klasyczne gry z Mario mają swój urok, ale nie każdy ma ochotę grać w XXI wieku w produkcje z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Właśnie z myślą o takich osobach powstała seria New Super Mario Bros., która czerpie garściami z rozwiązań znanych z oryginalnych gier z Mario, ale dodaje też sporo ciekawej zawartości.

Ponadto gry z tego cyklu mogą pochwalić się bardzo ładną oprawą wizualną oraz możliwością gry w trybie kooperacyjnym. Początkowo marka dostępna była wyłącznie na konsoli Wii U, lecz w 2019 roku Nintendo przeniosło pierwszą część na Switcha. 

Super Mario 64


W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć produkcji, która jako pierwsza w historii gier o Mario zabrała nas do w pełni trójwymiarowego świata. Wydane w 1996 roku Super Mario 64 było tytułem przełomowym, ustanawiającym nowe reguły w tworzeniu gier platformowych.

Co prawda, gra dosyć mocno się już postarzała, ale nadal nie można odmówić jej uroku. Jeśli chcecie sprawdzić, dlaczego warto było kupić Nintendo 64 tylko dla tego dzieła, to w remaster możecie zagrać na Switchu. Gra dostępna jest w pakiecie Super Mario 3D-All Stars. 

Seria Paper Mario


Produkcje z Mario utożsamiane są przede wszystkim z wymagającymi, bardzo dynamicznymi platformówkami. Nintendo od czasu do czasu uciekało jednak od tego schematu, stawiając przed swoim ukochanym bohaterem nowe wyzwania. Zadanie zlecono studiu Intelligent Systems, które od kilkunastu lat zajmuje się tworzeniem interesujących RPG-ów z udziałem wąsacza.

Cykl Paper Mario nie tylko wyróżnia się gameplayem, ale także oprawą wizualną. W każdej odsłonie większość elementów znajdujących się na ekranie wygląda jakby była wykonana w pełni z tytułowego papieru. W 2020 roku do sklepów trafiło Paper Mario: The Origami King – w ten tytuł zagracie na Nintendo Switch. 

Super Mario Sunshine


Już w 2002 roku Nintendo postanowiło spróbować czegoś nowego ze swoją najważniejszą marką. Na GameCubie zadebiutowała gra Super Mario Sunshine, która oferowała trochę inny charakter rozgrywki. Nadal mieliśmy do czynienia z platformówką, lecz tym razem klasyczne power-upy zastąpiono działkiem wodnym, pełniącym także rolę jetpacka. W ten sposób gracze mogli zmierzyć się z kompletnie innymi wyzwaniami, z jakimi nigdy wcześniej nie mieli styczności z grach z Mario. Remaster produkcji dostępny jest w pakiecie Super Mario 3D-All Stars. 

Seria Mario Kart


Pisząc o grach z Mario, nie można też pominąć cenionego przez graczy cyklu Mario Kart. Poszczególne odsłony skupiają się na wyścigach tytułowymi gokartami z udziałem postaci znanych z gier o wąsatym hydrauliku. Nie są to jednak klasyczne samochodówki, ponieważ oprócz ścigania się, istotne jest także korzystanie z power-upów uprzykrzających życie oponentom. 

Seria Mario Party


Nintendo od lat wydaje też swoje wirtualne gry planszowe osadzone w tym ciekawym uniwersum. W Mario Party gracze przesuwają swoje postacie po planszy, a następnie biorą udział w wielu mniej lub bardziej skomplikowanych mini gierkach. Jeśli szukacie gier towarzyskich dla całej rodziny, to lepiej nie traficie. 

Gry sportowe z Mario


Na przestrzeni lat Mario doczekał się także całej masy gier sportowych. Do sprzedaży nie tylko trafiły produkcje skupiające się na golfie czy tenisie (te zyskały największą popularność), ale także produkcje, w których mogliśmy wziąć udział w turnieju piłki nożnej czy robić wsady do kosza niczym LeBron James. 
Autor: Łukasz Morawski