Data modyfikacji:

Gord – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Covenant.dev to młodziutkie polskie studio, które powstało w 2020 roku i jego pierwszym projektem jest Gord. Założycielem jest Stan Dust pracujący wcześniej przy Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zespół postanowił rozpocząć swoją działalność z grubej rury i spróbować swoich sił z mocno nietypową produkcją, która łączy w sobie cechy kilku gatunków gier wideo. Jeżeli czujecie się zaintrygowani, to sprawdźcie, co Gord ma ciekawego do zaoferowania.
gord premiera

Na jakich platformach zagramy w Gord?

Choć Gord w głównej mierze jest grą strategiczną, to jednak twórcy nie ograniczyli się wyłącznie do przygotowania wersji dedykowanej komputerom osobistym. W pierwszy projekt studia Covenant.dev zagramy zarówno na PC, jak i na konsolach nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Data premiery Gord. Cena gry i dostępne edycje

Produkcja trafiła do sprzedaży 17 sierpnia 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Posiadacze komputerów osobistych muszą zadowolić się wyłącznie edycją cyfrową gry (Steam lub GOG.com), natomiast konsolowcy mogą pozwolić sobie na wydanie pudełkowe, którego cena waha się pomiędzy 164 zł a 179 zł, w zależności od sklepu. Wydanie fizyczne Gord na PS5 i XSX oferuje płytę z pełną wersją gry, artbook w miękkiej oprawie, kod na oryginalną ścieżkę dźwiękową oraz dodatkowy scenariusz w kampanii fabularnej zatytułowany „Nie ustąpić ani na krok”.

Czy w Gord jest dostępna polska wersje językowa?

Tak, twórcy zadbali o to, aby w ich dziele dostępna była polska wersja językowa. Niestety Covenant.dev jest niewielkim studiem niezależnym i przygotowanie rodzimego dubbingu najwidoczniej było zbyt kosztowne, dlatego producent ograniczył się wyłącznie do spolszczenia w formie napisów. Dobre i to!

Ile czasu potrzeba na ukończenie Gord?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo będziecie zaangażowani w kampanię fabularną. Jeżeli skupicie się wyłącznie na głównych zadaniach, to wtedy do finału Gord dotrzecie już w dziesięć godzin. Gdybyście jednak chcieli zaliczyć jak najwięcej misji pobocznych, to możecie wydłużyć rozgrywkę o kolejne kilka godzin. Warto też pamiętać o tym, że w grze dostępny jest także dodatkowy tryb z niestandardowymi scenariuszami, które użytkownicy ustalają wedle własnych preferencji – w ten sposób znacząco wydłuża się czas spędzony przy tym dziele.
We własnej rozgrywce możecie m.in. skonfigurować poziom trudności, cel zabawy, rozmiar mapy, początkową porę roku, rozmiar grupy itp. Następnie gracze sami ustalają, jak ma wyglądać biom, po którym będą się poruszać. To od nas zależy, czy na mapie ma być więcej łąk, bagien, skalnej ziemi czy może będzie dominowała puszcza. Oprócz tego musimy określić liczbę wrogów i częstotliwość najazdów na osadę, a także wybrać, jak dużo zasobów potrzebujemy na start przygody. Jak widać, opcji jest multum, dzięki czemu Gord może pochwalić się ogromnym replayability.

Polska gra Gord – mieszanka wielu gatunków

Choć na pierwszy rzut oka Gord wygląda jak strategia ekonomiczna, to jednak produkcja polskiego studia nie do końca reprezentuje tylko ten gatunek. Oprócz tego o dziele Covenant.dev można również napisać, że jest rasowym survivalem, dopracowanym city builderem oraz przygodówką. Gra kładzie przede wszystkim bardzo mocny nacisk na psychologiczne aspekty zarządzania niewielką społecznością. Nie tylko musimy przydzielać ludziom konkretne role (np. drwal), ale także powinniśmy troszczyć się o ich stan psychiczny oraz zdrowotny – deweloper zaimplementował unikatowy system poczytalności, na bieżąco analizujący zachowania mieszkańców. Każda podjęta przez gracza decyzja może mieć bardzo poważne konsekwencje, bez względu na to, czy chodzi o kwestie ekonomiczne, zdrowotne, czy moralne.
Należy również pamiętać, że Gord jest także pod pewnymi względami horrorem. To mroczne fantasy, w którym mieszkańcy krainy Lysatia cały czas są dręczeni przez tajemnicze złe siły, skrywające się za bramami wioski. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do tragedii i ściągnąć na Plemię Świtu poważne zagrożenie. Ogromną zaletą produkcji jest to, że twórcy podczas tworzenia świata inspirowali się słowiańską mitologią, dzięki czemu pod pewnymi względami tytuł jest podobny do serii Wiedźmin od CD Projekt RED. Niewykluczone, że podczas rozgrywki natraficie na monstra, z którymi walczył wcześniej Geralt z Rivii.
Zabawę w Gord zaczynamy od bardzo skromnej osady, lecz stopniowo musimy pozyskiwać coraz więcej surowców, aby stawiać kolejne budynki mieszkalne, rolne oraz zbrojeniowe. Z biegiem gry nasza miejscówka zaczyna przemieniać się w coraz bardziej wyposażoną fortecę, która umożliwia skuteczną obronę przed innymi plemionami oraz agresywnymi stworami. Na tym jednak nie kończy się wyzwanie – żeby społeczność mogła się rozwijać, konieczne jest również wysyłanie najdzielniejszych wojaków na wymagające zadania w głąb dzikiej przyrody, gdzie czekają na nich unikatowe wyzwania, jak np. polowanie na legendarne stworzenia.
W grze Polaków nie zabrakło systemu walki, choć zdecydowanie nie jest to najważniejszy element tej produkcji. Właściwie każda z postaci potrafi się bronić, lecz podstawowe jednostki na dłuższą metę nie mają większych szans w starciu z oponentami. Dlatego też konieczne jest przyuczanie swoich ludzi do konkretnych funkcji, robiąc z nich np. łuczników atakujących z dalekiego zasiągu, zadających duże obrażenia toporników lub nastawionych na defensywę włóczników. Wszyscy bohaterowie mają dostęp do dwóch rodzajów ataków, które oferują różne efekty. Z czasem otrzymujemy także dostęp do potężnych zaklęć, mogących dać nam przewagę podczas pojedynków.
Produkcja może pochwalić się bardzo ładną oprawą wizualną, co jest m.in. zasługą wykorzystania silnika graficznego Unreal Engine 4. Choć w Gord akcję obserwujemy z lotu ptaka, to jednak istnieje możliwość dosyć sporego zbliżenia kamery, aby dokładnie przyjrzeć się szczegółowo wykonanym projektom postaci oraz otaczających ich obiektów.

Jakie są wymagania sprzętowe Gord?

Wymagania sprzętowe Gord nie są szczególnie wygórowane, aczkolwiek musicie przygotować się na to, że wasz komputer powinien być wyposażony co najmniej w 16 GB pamięci RAM. Jeżeli spełnicie minimalne wymagania sprzętowe, wtedy możecie liczyć na rozgrywkę w trzydziestu klatkach na sekundę przy rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Z kolei posiadanie sprzętu odpowiadającego rekomendowanej specyfikacji również zapewni rozgrywkę w 1080p, ale już przy 60 FPS-ach.

Minimalne

  • Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 770 / Radeon R9 270 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 8 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane

  • Procesor: Intel Core i7-6850K 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX 480 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 8 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe Covenant.dev
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.