Data modyfikacji:

PlayStation 5 Slim – premiera, specyfikacja, cena. Wszystko, co wiemy o konsoli Sony

Początki nowej generacji nie były zbyt dobre, ale wszystko wskazuje na to, że Sony wychodzi na prostą. PlaySation 5 można bez problemu kupić w sklepach, a producent pochwalił się, że jego urządzenie dotarło już do ponad 40 milionów graczy na całym świecie. Japończycy kują żelazo póki gorące i właśnie podzielili się informacją, która z pewnością zainteresuje osoby nie posiadające jeszcze konsoli w swoim domu. Już w tym roku do sprzedaży trafi PS5 Slim, które wprowadzi trochę zmian względem standardowego modelu. Sprawdźcie, co wiemy o nowym PlayStation.
playstation 5 slim premiera

Data premiery PlayStation 5 Slim – kiedy konsola trafi do sprzedaży?

Sony Interactive Entertainment nie ujawniło na ten moment dokładnej daty premiery PlayStation 5 Slim, jednakże zdradziło, że nowa wersja konsoli 9. generacji zadebiutuje jeszcze w listopadzie 2023 roku. Niestety początkowo urządzenie ma być dostępne w sprzedaży wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz producent twierdzi, że w kolejnych miesiącach sukcesywnie będzie udostępniane również na pozostałych rynkach. Nie wiemy więc, kiedy sprzęt pojawi się w polskich sklepach, ale śmiało można zakładać, że nastąpi to jeszcze w tym roku przed świętami Bożego Narodzenia. Właśnie wtedy sprzedaż elektroniki znacząco wzrasta ze względu na okres prezentowy.

Cena PlayStation 5 Slim – będzie drogo?

Podobnie jak w przypadku standardowego modelu PlayStation 5, w wersji Slim również będziemy mieć do czynienia z dwoma modelami – standardowym oraz Digital. Cena tego pierwszego została ustalona na 549,99 euro (w przeliczeniu wychodzi ok. 2500 zł), natomiast za wariant bez napędu optycznego przyjdzie nam zapłacić sporo taniej, bo 449,99 euro (trochę ponad 2000 zł).
Czytaj również: Jaka konsola w 2023 roku?
Polski oddział PlayStation nie ujawnił jeszcze, ile dokładnie zapłacimy za konsolę na terenie naszego kraju, ale powinniśmy przygotować się na podwyżkę ceny. Przypominam, że podstawowa wersja PS5 w dniu premiery kosztowała zaledwie 499,99 euro (2299 zł), a edycja Digital 399,99 euro (1849 zł).

Specyfikacja techniczna PlayStation 5 Slim

Nowa wersja konsoli PlayStation 5 oferuje dokładnie taką samą moc obliczeniową, co podstawowy wariant. Twórcy w żaden sposób nie ingerowali w architekturę urządzenia i nie próbowali jej podkręcać (nie jest to w końcu model Pro), co wydaje się być w pełni zrozumiałe, bo producenci gier i tak jeszcze w pełni nie wykorzystali potencjału standardowego PS5.
Jeśli natomiast chodzi o podzespoły, to jedną z w PS5 Slim stanowi zastosowanie większego dysku półprzewodnikowego – zamiast rozczarowujących 825 GB, otrzymamy dostęp do 1 TB przestrzeni na dane. Oczywiście zmodyfikowano także system chłodzenia, który został znacząco pomniejszony. Reszta parametrów prezentuje się następująco:
 • Procesor: Zen 2, 3.5 GHz (8 rdzeni, 16 wątków)
 • Grafika: Radeon 10,28 teraflopów, 36 CUs 2230 MHz,
 • Architektura układu graficznego: RDNA 2
 • Proces technologiczny: 7 nm TSMC
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6
 • Przepustowość pamięci: 448GB/s
 • Pamięć na dane: dedykowany 1 TB SSD
 • Przepustowość odczytu: 5,5 GB/s
 • Dodatkowa pamięć: karty NVMe SSD
 • Pamięć zewnętrzna: obsługa standardu USB 3.2 HDD
 • Dźwięk: dedykowany chip Tempest 3D AudioTech
 • Porty: USB Type-C (Super-Speed 10 Gb/s), USB Type-C (Hi-Speed), 2 x USB Type-A (Super-Speed 10 Gb/s)
 • Internet: Wi-Fi (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)
 • Napęd (wersja standardowa): 4K UHD Blu-ray Drive o maksymalnej pojemności 100 GB
 • Czym PlayStation 5 Slim różni się od standardowego modelu?

  Jeżeli narzekaliście na zbyt duże rozmiary standardowego modelu PlayStation 5, to w takim razie z pewnością ucieszy was informacja o tym, że wersja Slim będzie o wiele bardziej smukła. Sony Interactive Entertainment podaje, że nowy model będzie aż o trzydzieści procent mniejszy i osiemnaście procent (lub dwadzieścia cztery, zależy od wariantu) lżejszy od oryginału. Oficjalne wymiary PlayStation 5 Slim wyglądają tak: 358 mm szerokości, 96 mm wysokości i 216 mm głębokości. Natomiast w przypadku Digital mamy do czynienia z następującymi parametrami: 358 x 80 x 216 mm.
  Na tym oczywiście nie kończą się różnice. Na pierwszy rzut oka widać również, że obudowa w wersji Slim została poddana delikatnemu liftingowi. Nadal bazuje na bardzo podobnej bryle, jednakże boczne panele zostały przedzielone na pół (górna część będzie błyszcząca, natomiast dolna matowa), a model z napędem ma o wiele większe wcięcie w „talii”. Standardowo do każdego zestawu zostanie dołączana niewielka podpórka, która umożliwi bezpieczne stawianie konsoli w pozycji poziomej.
  Niestety jeśli będziemy chcieli ustawić PlaySation 5 Slim w pionie, wtedy musimy zakupić dodatkową podstawkę, co jest sporym zaskoczeniem, bo w standardowym modelu konsoli stanowiła ona integralny element wyposażenia. Nowa wersja podstawki zaoferuje nieco inny design ze srebrną, błyszczącą obwolutą. Jej cena została ustalona na 29,99 euro, co może oznaczać, że za to akcesorium polscy gracze będą musieli zapłacić ok. 135 złotych! Warto dodać, że podstawka ma współpracować również ze standardowym modelem PS5.
  Na oficjalnym blogu PlayStation udostępniono także informację, że w PlayStation 5 Slim również będziemy mogli wymieniać obudowy na inne kolory. Standardowo urządzenie ma być sprzedawane w białych barwach, lecz od początku 2024 roku otrzymamy możliwość nabycia czarnego matowego panelu oraz nakładek z kolekcji Deep Earth w kolorach Volcanic Red, Cobalt Blue i Sterling Silver. W późniejszym terminie zadebiutują też inne warianty. Koszt jednej obudowy został wyceniony na 54,99 euro, czyli ok. 250 złotych.
  Producent w innowacyjny sposób podszedł natomiast do projektu PlayStation 5 Slim w wersji Digital. Jeżeli na ten moment nie korzystacie z płyt i gracie wyłącznie w produkcje z cyfrowej dystrybucji, to z pewnością ten model będzie dla was lepszą opcją. Gdybyście w przyszłości stwierdzili jednak, że wolicie kolekcjonować produkcje w pudełkowych wydaniach, to nie będziecie musieli wymieniać konsoli na standardowy model, tylko możecie dokupić oficjalną przystawkę z napędem Ultra HD Blu-ray! Zewnętrze akcesorium ma być sprzedawane razem z jednym bocznym panelem w cenie 119,99 euro (ok. 540 zł).

  W co zagramy na PlayStation 5 Slim?

  Jak już wcześniej pisałem, wersja Slim to dokładnie ta sama konsola, co podstawowy model PlayStation 5, więc na obu urządzeniach będą działały te same produkcje. Jeśli więc posiadacie kolekcje gier na PS4 i PS5, to nie obawiajcie się – bez problemu zagracie we wszystkie tytuły na nowym modelu, w tym nadchodzące produkcje, jak Marvel’s Spider-Man 2, Call of Duty: Modern Warfare 3, Alan Wake 2, Avatar: Frontiers of Pandora czy Tekken 8.
  Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation Polska
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.