Data publikacji:

Premiera Baldur's Gate 3 – cena, wymagania, platformy. Co warto wiedzieć o grze?

Ten czas w końcu nadszedł! Wielce wyczekiwana trzecia odsłona Baldur’s Gate nareszcie jest dostępna w oficjalnej sprzedaży. Zapomnijcie o Early Access, tylko zobaczcie, co dzieło Larian Studios ma do zaoferowania w pełnej wersji. Z tekstu dowiecie się m.in. o co chodzi w rozgrywce Baldur’s Gate 3, kiedy gra pojawi się na konsolach oraz jakie są jej wymagania sprzętowe na PC.
Baldurs-Gate-3-data-premiery

Na jakich platformach dostępna jest gra Baldur’s Gate 3?

Larian Studios nie planuje ograniczać się wyłącznie do komputerów osobistych, jednakże na początku ich dzieło dostępne będzie tylko na pecetach. W przyszłości jednak produkcja udostępniona zostanie również na konsoli nowej generacji – PlayStation 5. Warto zaznaczyć, że Baldur’s Gate 3 już teraz dostał pełne wsparcie dla kontrolerów, dlatego nie ma konieczności grania w tradycyjny sposób przy użyciu myszki i klawiatury. Jest to dobra wiadomość dla posiadaczy Steam Decka, ponieważ bez problemu zagrają w ten tytuł na przenośnym urządzeniu – ponadto gra bardzo dobre działa na sprzęcie Valve.

Data premiery Baldur’s Gate 3 – koniec z Early Access

Wersja z wczesnego dostępu zadebiutowała 6 października 2020 roku i przez ten czas Baldur’s Gate 3 było regularnie rozwijane przez twórców, którzy bacznie słuchali uwag swoich fanów. Zapomnijmy już natomiast o Early Access, bo nareszcie przyszła pora na pełną wersję, którą można ograć od początku do końca, bez konieczności ograniczania się do pierwszego rozdziału. Dzieło Larian Studios zadebiutowało 3 sierpnia 2023 roku na PC i jest dostępne na platformach Steam oraz polskim GOG.com. Premierowa cena Baldur's Gate 3 została ustalona na 249 złotych. Jeśli natomiast czekacie na edycję konsolową, to ta trafi do sprzedaży 6 września tego samego roku. 
Czytaj również: Gry podobne do Baldure's Gate

Co z osobami, które posiadały Baldur’s Gate w wersji Early Access?

Jeżeli kilka lat temu zdecydowaliście się powierzyć Larian Studios swoje pieniądze, to teraz jesteście na wygranej pozycji. Wersja Early Access automatycznie została zaktualizowana do pełnej wersji, dzięki czemu nie musicie nic dopłacać, aby zagrać w Baldur’s Gate 3. Jest jednak pewna niedogodność – podczas procesu produkcyjnego twórcy byli zmuszeni wprowadzić wiele zmian i poprawek, dlatego też obie wersje znacząco się od siebie różnią. Z tego powodu zapisy rozgrywki z wczesnego dostępu nie są kompatybilne z premierowym wydaniem gry. Nie możecie więc kontynuować zabawy swoją postacią, tylko musicie rozpocząć wszystko od nowa.

Czy potrzebna jest znajomość poprzednich części Baldur’s Gate?

Oczywiście w „trójce” znajdziecie nawiązania do poprzednich odsłon serii, lecz Baldur’s Gate 3 nie jest w bezpośredni sposób powiązany z poprzednimi grami studia BioWare. Jeśli więc nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z tym kultowym cyklem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć swoją przygodę od trzeciej części. Co prawda Larian Studios bazowało na tym samym uniwersum i systemie Dungeons & Dragons, jednakże przygotowana przez nich historia jest w pełni autorska i niezależna, a do tego rozgrywa się ponad sto lat od wydarzeń z Baldur’s Gate II: Tron Bhaala.

Najważniejsze elementy Baldur’s Gate 3

Trzecia odsłona Baldur’s Gate jest bardzo rozbudowanym RPG, w którym gracze mają wręcz nieograniczoną wolność w prowadzeniu fabuły oraz rozwoju swojej postaci. Przygodę rozpoczynamy od wykreowania własnego bohatera (bądź bohaterki), począwszy od ustalenia jego rasy, poprzez nadanie profesji, a na wyglądzie kończąc. Z biegiem gry do naszego herosa dołączają kolejni wojacy, nad którymi przejmujemy kontrolę podczas starć z przeciwnikami.
System walki jest jednym z elementów, który różni tę część od poprzedniczek. Larian Studios ma doświadczenie w pojedynkach podzielonych na turę (zespół odpowiadał za popularne Divinity: Original Sin II), dlatego w Baldur’s Gate 3 też skorzystał z tego rozwiązania. W trakcie potyczek nie przeskakujemy jednak na oddzielną arenę, tylko gra płynnie przechodzi z eksploracji w czasie rzeczywistym do podziału na tury. Lokacja nie dzieli się na pola, po których przemieszczamy swoje jednostki – zamiast tego możemy chodzić w dowolnym kierunku, a nasze działania ograniczona są przez liczbę akcji. Nie musimy ograniczać się do ataku, tylko możemy skorzystać z przedmiotów leczniczych, umiejętności specjalnych bądź wykonać inne czynności, jak np. przeskoczenie nad przepaścią.
Podobnie jak w starszych odsłonach Baldur’s Gate, tutaj również akcję obserwujemy z rzutu izometrycznego, choć jeśli gramy przy pomocy kontrolera, to wtedy jesteśmy też w stanie przełączyć się na tryb trzecioosobowy, niczym w grach pokroju Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu czy w innych współczesnych RPG-ach. Kiedy nie jesteśmy w trybie walki, wtedy możemy zwiedzać lokacje przy użyciu głównej postaci, z którą podążają jej towarzysze. Studio Larian przygotowało wiele zróżnicowanych miejscówek, które warto przeczesywać w poszukiwaniu cennych przedmiotów lub znajdowaniu rozwiązań zagadek logiczno-środowiskowych. A żeby było ciekawiej, nie musimy robić tego w pojedynkę, gdyż gra umożliwia zaliczenie całej kampanii fabularnej w trybie kooperacji – dwóch graczy na podzielonym ekranie i aż cztery osoby online.
Z racji tego, że Baldur’s Gate 3 oparty został na systemie Dungeons & Dragons, wiele podejmowanych akcji rozsądzanych jest poprzez rzut kostką. Oczywiście nie zawsze odniesiemy zwycięstwo, a ta losowość sprawia, że fabuła staje się jeszcze bardziej indywidualna i nieprzewidywalna. Znacznie większe szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku mamy wtedy, gdy bohater ma rozwinięte statystyki w konkretnym kierunku. Postać o większej inteligencji szybciej wyłapie u rozmówców ironię lub ukryte zamiary, natomiast barbarzyńca nie powinien mieć większych problemów z przebiciem się przez jakąś cienką ściankę.
Jak na rasowego RPG-a przystało, w Baldur's Gate 3 większą część czasu poświęcamy na długie rozmowy z NPC-ami. Kwestii dialogowych jest tutaj tak dużo, że na ich podstawie można byłoby wydać kilka książek. Co więcej, to właśnie gracze mają ogromny wpływ na to, jak potoczą się poszczególne pogawędki i jakie będą ich konsekwencje. Warto także dodać, że wszystkie postacie są w pełni dubbingowane, lecz niestety wyłącznie po angielsku. Na szczęście Baldur’s Gate 3 posiada polskie napisy.

Jakie są wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3 na PC?

Choć trzecia odsłona Baldur’s Gate oferuje bardzo ładną oprawę wizualną, to jednak wymagania sprzętowe gry nie są wygórowane. Produkcja bez problemu zadziała na Steam Decku oraz nieco starszych komputerach. Sprawdźcie, jak wasze maszyny poradzą sobie z tym dziełem.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 150 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2060 Super / Radeon RX 5700 XT lub lepsza 
  • Miejsce na dysku: 150 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe Larian Studios
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.