Data publikacji:

Najlepsze gry RPG w klimatach fantasy

Gatunek fantasy wydaje się być szalenie popularny, ale tak jest może w przypadku książek, a nie gier wideo. Twórcy wysokobudżetowych produkcji często rezygnują z takiego settingu, stawiając bardziej na bezpieczniejsze science fiction. Mimo wszystko każdego roku do sprzedaży trafia przynajmniej kilka świetnie zrealizowanych gier fantasy RPG, które zdecydowanie warto mieć na uwadze. Sprawdźcie nasze propozycje najlepszych produkcji o czarodziejach i magach z ostatnich lat.
rpg fantasy

Gry fantasy RPG – polecane tytuły

Hogwarts Legacy

Kiedy myślimy „fantasy”, pierwsze, co mamy przed oczami, to Śródziemie i powieści J.R.R. Tolkiena. Nie każda tego typu historia musi być jednak osadzona w realiach inspirowanych średniowieczem i opowiadać o wielkich bitwach ludzi z orkami czy innymi wymyślonymi rasami. Dobrym tego przykładem jest twórczość J.K. Rowling, której książki zabrały nas do trochę innego świata fantasy, o wiele bardziej zbliżonego do naszej rzeczywistości.
Bardzo dobrze oddali to twórcy Hogwarts Legacy, którzy przygotowali rewelacyjnego RPG-a fantasy, dzięki któremu faktycznie mogliśmy się poczuć, jakbyśmy byli uczniami tytułowej szkoły magii i czarodziejstwa. W grze wcielamy się w jednego z uczniów, a nasze zadanie nie ogranicza się wyłącznie do brania udziału w lekcjach – w końcu ktoś musi powstrzymać gobliny i złych czarnoksiężników przed wprowadzeniem w życie ich niecnego planu.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Nie wyobrażam sobie zestawienia najlepszych RPG-ów fantasy bez trzeciej odsłony Wiedźmina. Książki Andrzeja Sapkowskiego są fantastyczne (zwłaszcza opowiadania, nie główna saga), ale mimo wszystko produkcja przygotowana przez CD Projekt RED bije je na głowę. W Dzikim Gonie nie tylko otrzymaliśmy rewelacyjnie napisaną, wielowątkową historię (polecam grać z dodatkami „Serca z kamienia” oraz „Krew i wino”), ale także perfekcyjnie wykreowany świat, który akurat dla autora powieści nie miał zbyt dużego znaczenia.
Czytaj również: Najlepsze gry RPG na PC
Polski deweloper doskonale poradził sobie z zaprojektowaniem mapy oraz umieszczeniem na niej wielu ciekawych aktywności. Wiedźmin 3: Dziki Gon został bardzo dobrze oceniony przez graczy i recenzentów, stając się przy tym wyznacznikiem, jak dobrze robić wysokobudżetowe RPG-i. W 2022 roku produkcja otrzymała aktualizację na PS5 i XSX, dzięki której prezentuje jeszcze lepszą grafikę.

Diablo IV

Mieliśmy już fantasy o nastoletnich czarodziejach, znalazło się też miejsce na nieco bardziej klasyczną fantastykę, to co powiecie teraz na przygnębiające dark fantasy, zahaczające nawet o motywy okultystyczne? Jeżeli graliście w trzecią część Diablo i narzekaliście na zbyt kolorową oprawę wizualną, to obowiązkowo musicie zainteresować się „czwórką”.
W tym przypadku studio postawiło na o wiele mroczniejsze tony i znacznie bardziej brutalną rozgrywkę, gdzie postacie kontrolowane przez gracza nie mają problemów z zabijaniem swoich oponentów w bezlitosny sposób. Diablo IV to przy tym świetnie zrealizowany hack & slash (jeden z odłamów RPG-ów) z kamerą umieszczoną w rzucie izometrycznym, który w dodatku oferuje tryb kooperacji. W ten sposób wspólnie ze znajomymi możecie przemierzać otwarty świat Sanktuarium w celu eliminacji kolejnych zastępów piekielnych pomiotów.

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Japońscy deweloperzy dosyć często sięgają po gatunek fantasy, wykorzystując go na potrzeby własnych RPG-ów. Większość tego typu gier od azjatyckich deweloperów tworzona jest w nieco innym stylu niż w Europie i Ameryce, dlatego dla polskiego gracza może być czymś wyjątkowym, z czym nigdy wcześniej nie miał do czynienia. Tak zdecydowanie można powiedzieć o Ni no Kuni II: Revenant Kingdom, które ma wszystkie najlepsze cechy gier z tamtego rejonu świata.
Na pierwszy rzut oka dzieło studia Level 5 wygląda, jak produkcja skierowana do młodszych odbiorców. Oczywiście to tylko złudzenie, ponieważ w Revenant Kingdom nie brakuje przemocy oraz scen, które mogłyby być niezrozumiałe dla dzieci. Zapewniam was, że nawet jeśli jesteście dorośli, to i tak zakochacie się w przepięknej grafice inspirowanej kultowymi anime od studia Ghibli. Ni no Kuni II ma także rozbudowany gameplay, w którym nie tylko zwiedzamy duży świat, walczymy z przeciwnikami niczym w slasherach, ale także rozbudowujemy własne królestwo i zarządzamy wieloma jednostkami w bitwach na dużą skalę.

Baldur’s Gate III

Miłośnicy RPG-ów w klimatach fantasy z pewnością znają markę Baldur’s Gate z lat 90., do dzisiaj stanowiącą wielką inspirację dla twórców gier. Za trzecią odsłonę co prawda nie odpowiadało już BioWare, ale na szczęście seria trafiła w bardzo dobre ręce. Zespół Larian Studios ma w końcu na swoim koncie świetne Divinity: Original Sin II, które również idealnie wpisuje się do tematyki tego zestawienia. Jeśli natomiast graliście już w tamten tytuł, to teraz koniecznie powinniście spróbować swoich sił z Baldur’s Gate 3.
Producent postanowił połączyć najważniejsze cechy obu marek – z Wrót Baldura zaczerpnięto całe uniwersum, klimat oraz niektóre mechaniki rozgrywki, natomiast Divinity przyczyniło się do zaprojektowania systemu walki opartego na turach. Produkcja Belgów jest również wyjątkowym RPG-em fantasy, umożliwiającym zaliczenie całej wielogodzinnej kampanii fabularnej w kooperacji. W przypadku podzielonego ekranu zabawa dostępna jest dla dwóch użytkowników, natomiast online do gry mogą dołączyć aż cztery osoby.

Elden Ring

Jako że RPG-i wywodzą się z papierowych gier fabularnych, przyjęło się, że najważniejszym elementem produkcji reprezentujących ten gatunek powinna być rozwinięta (najlepiej wielowątkowa) historia z możliwością wybierania ścieżek dialogowych podczas interakcji z NPC-ami. Japońskie studio FromSoftware ma co do tego trochę inne podejście – naturalnie w dziełach tego dewelopera nie brakuje dobrze napisanych opowieści, ale zazwyczaj są one przedstawione w bardzo oszczędny, wręcz minimalistyczny sposób.
Esencją takich gier jak Dark Souls czy Bloodborne od zawsze była rozgrywka oraz bardzo rozbudowany system rozwoju głównego bohatera. W tych tytułach fabuły nie kreowaliśmy poprzez rozmowy, tylko to, w jakim kierunku ulepszaliśmy statystyki swojej postaci i jaki zakładaliśmy na nią rynsztunek. Elden Ring zadebiutował w 2022 roku i jest najbardziej rozbudowanym projektem Japończyków. Nie dosyć, że znalazły się tutaj najważniejsze mechaniki z poprzednich tytułów FromSoftware, to na dodatek otrzymaliśmy ogromną mapę do eksploracji, która daje nam wręcz nieograniczoną swobodę działania.

Elex II

Jestem wielkim fanem gier studia Piranha Bytes, dlatego też na drugą odsłonę Eleksa patrzę przychylnym okiem. Kiedy porównamy tę produkcję do innych tytułów z tego zestawienia, to oczywiście wyjdzie to na niekorzyść przygód Jaxa, ale jeżeli przed laty zagrywaliście się godzinami w Gothica lub Risena, to na pewno zrozumiecie, dlaczego można się zauroczyć tym dziełem.
Rozgrywka bazuje na tych samych schematach, co poprzednie projekty niemieckiego dewelopera – na początku musimy zdecydować, do jakiej frakcji chcemy dołączyć, a dopiero potem możemy stawić czoła głównemu założeniu. Elex II na pewno zasługuje na wyróżnienie, ponieważ w ciekawy sposób podchodzi do światotwórstwa – twórcom dobrze udało się połączyć ze sobą stylistykę fantasy, science fiction i postapokalipsy. O dziwo nie wyszła z tego niestrawna papka, tylko porządny bigos z wieloma składnikami.
Zdjęcie: Materiały prasowe CD Projekt RED
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.