Data modyfikacji:

Premiera Blasphemous 2 – cena, wymagania, platformy. Czy warto zagrać?

Pierwsza odsłona Blasphemous zadebiutowała w 2019 roku i została bardzo dobrze oceniona przez recenzentów (średnia 82/100 w serwisie Metacritic), ponadto sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, co jest całkiem niezłym wynikiem, jak na grę niezależną. Studio The Game Kitchen przystąpiło więc do prac nad oficjalną kontynuacją, która okazała się być o wiele bardziej przemyślanym i dopracowanym tytułem. Sprawdźcie, co Blasphemous 2 ma do zaoferowania.
blasphemous 2 premiera

Na jakich platformach zagramy w Blasphemous 2?

Hiszpański deweloper ponownie zdecydował się na przygotowanie tytułu multiplatformowego, choć niestety posiadacze PlayStation 4 i Xbox One mogą poczuć się pokrzywdzeni. Jeśli więc graliście w Blasphemous na tych urządzeniach i chcielibyście sprawdzić drugą odsłonę, to musicie zaopatrzyć się w konsole nowej generacji – PlayStation 5 lub Xbox Series X|S. Blasphemous 2 dostępny jest także na komputerach osobistych (Steam, GOG.com, Epic Games Store) oraz Nintendo Switch.

Data premiery Blasphemous 2. Cena gry i dostępne edycje

Produkcja trafiła do sprzedaży 24 sierpnia 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Blasphemous 2 dostępna jest zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej, aczkolwiek dotyczy to wyłącznie konsol. Edycja fizyczna nie zawiera żadnych dodatków, tylko płytę lub kartridż z grą – cena tego wydania jest tania w stosunku do produkcji z segmentu AAA i waha się od 121 złotych do 169 złotych, w zależności od oferty sklepu. Polecam śledzić produkt na Ceneo.pl.

Czy w Blasphemous 2 jest dostępna polska wersje językowa?

Niestety nie, twórcy nie zdecydowali się na dodanie do gry polskich napisów. Podobnie jak w poprzedniej części, w Blasphemous 2 zmuszeni jesteśmy do gry po angielsku. Na szczęście rozgrywka została zaprojektowana w taki sposób, że nawet osoby nieznające obcego języka nie powinny mieć problemów z dotarciem do finału opowieści.

Fabuła w Blasphemous 2 – o co tu chodzi?

Osoby, które nie miały do czynienia z pierwszą częścią Blasphemous, bez problemu mogą zagrać w kontynuację. Co prawda w „dwójce” mamy do czynienia z tym samym bohaterem, określanym mianem The Pentient One (pol. Pokutujący), lecz historia została napisana w taki sposób, aby oferować graczom zupełnie nowe wątki. Warto jednak pamiętać o tym, że [uwaga, delikatne spoilery] w poprzedniej odsłonie akcja rozgrywała się w Cvstodii, a protagonista był postacią, która jako jedyna przetrwała Masakrę Cichego Smutku. Niestety tego samego nie można było powiedzieć o otaczającym go świecie, który zaczął rozpadać się pod wpływem klątwy, a do tego zapętlił się w cyklu życia, śmierci i zmartwychwstania.
Zadaniem Pokutnika było powstrzymanie tajemniczego Cudu, a także wyzwolenie dusz ludzi od wieczystego cierpienia. Główny bohater pozbył się zagrażającej światu Boskiej Trójcy, zabił Cud, a potem zapadał w sen. W tym momencie rozpoczyna się akcja sequela, w którym The Pentient One zostaje przebudzony i dowiaduje się o przepowiedzianym Dziecku Cudu, mogącym doprowadzić do jeszcze większej zagłady ludzkości. Mężczyzna odziany w charakterystyczny hełm ponownie sięga po broń i rusza stawić czoła zagrożeniu. Fabuła w Blasphemous 2 przedstawiona jest w bardzo oszczędny sposób – część faktów dowiadujemy się z krótkich dialogów, natomiast większość wątków odkrywamy poprzez projekty lokacji oraz opisy konkretnych przedmiotów.

Rozgrywka w Blasphemous 2 – najważniejsze elementy gry

Druga część Blasphemous bazuje na tych samych zasadach co poprzedniczka, lecz twórcy zadbali o jeszcze więcej ciekawych mechanik, a do tego rozbudowali system walki. Podobnie jednak mamy do czynienia z tytułem, w którym akcję obserwujemy z boku, niczym w klasycznych platformówkach 2D.
  • Soulslike w 2D – studio The Game Kitchen podczas prac nad Blasphemous 2 bardzo mocno inspirowało się twórczością FromSoftware, dlatego ich dzieło można określić mianem soulslike’a. Tutaj również po śmierci jesteśmy cofani do ostatnio odblokowanej kapliczki, a każdorazowe skorzystanie z punktu kontrolnego regeneruje nasze buteleczki z leczniczą miksturą oraz przywraca do życia wszystkich wcześniej pokonanych przeciwników.
  • Walka dla wytrwałych – podobnie jak w Dark Souls czy Elden Ring, w grze Hiszpanów mamy do czynienia z bardzo wymagającą rozgrywką, bez możliwości obniżenia poziomu trudności. Postać jest mało odporna na obrażenia, dlatego konieczne jest wykonywanie ciągłych uników bądź parowanie ataków wyprowadzonych przez wrogów. Śmierć jest nieodzownym elementem tej produkcji, dlatego porażek nie należy traktować jako coś złego, tylko trzeba wyciągać z nich lekcje – zrozumienie zachowań konkretnych oponentów jest kluczem do sukcesu i wygrania pojedynków.
  • Trzy rodzaje broni – w „jedynce” Pokutnik mógł korzystać wyłącznie z jednego miecza, natomiast w kontynuacji już na początku rozgrywki możemy wybrać spośród trzech rodzajów broni. Do dyspozycji graczy oddano kadzielnicę wojenną, zestaw składający się z krótkiego miecza i sztyletu oraz duży miecz. Każdy ze sprzętów wymaga zupełnie innego podejścia do walki, ponieważ cechuje się unikatowymi właściwościami – przykładowo, kadzielnica jest powolna, ale zadaje ogromne obrażenia. Jeśli natomiast nie możecie się zdecydować, jaki sprzęt będzie dla was najbardziej odpowiedni, na pewnym etapie zabawy otrzymacie również dostęp do pozostałych narzędzi mordu, pomiędzy którymi można przełączać się w dowolnym momencie.
  • Metroidvania pełną gębą – eksploracja świata w Blasphemous 2 nie jest liniowa. Konstrukcja mapy oparta została na labiryncie z zablokowanymi ścieżkami. Żeby odblokować dostęp do nowych lokacji, konieczne jest wcześniejsze zdobycie odpowiedniego wyposażenia lub specjalnej zdolności, np. przyczepiania się do wyznaczonych przez twórców ścian. W grze konieczne jest więc ponowne odwiedzanie tych samych miejscówek w poszukiwaniu znajdziek, nowych przeciwników oraz ścieżek, dzięki którym popchniemy fabułę do przodu.
  • Pixel artowe dzieło sztuki – dzieło studia The Game Kitchen może pochwalić się przepiękną oprawą wizualną wykonaną w technice pixel artu. Produkcja utrzymana jest w dosyć ponurych klimatach, co doskonale odzwierciedlają ręcznie wykonane lokacje z zapadającymi w pamięć tłami. Projekty przeciwników również są oryginalne, a do tego ich animacja stoi na najwyższym poziomie.
  • Jakie są wymagania sprzętowe Blasphemous 2?

    Dzieło studia The Game Kitchen ma bardzo niskie wymagania sprzętowe, dlatego w drugą odsłonę Blasphemous bez problemu zagracie nawet na starszych komputerach lub laptopach niewyposażonych w dedykowaną kartę graficzną. Jest to też idealna produkcja do Steam Decka.

    Minimalne:

  • Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz / AMD Phenom II X2 550 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GT 520 / Radeon HD 7470 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 4 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i3-550 3.2 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GT 710 / Radeon R7 240 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 4 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe The Game Kitchen
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.